Přeskočit navigaci

Čtenář nepřihlášen.

Nová registrace

Náš tip: Nechte si zasílat jednou denně nově vložené příspěvky do Vaší emailové schránky. Stačí se jen zaregistrovat.

Téma:  Stalin

Odesílatel:  filek

Datum:  07.04.2007 10:37

Stalin je čestný občan, zjistila Chrudim


Chrudim - V publikaci Čestní občané Chrudimě vydané před osmi lety ještě jeho jméno chybí. Lidé, kteří mají tento útlý svazek doma, si mohou na stranu šest dopsat: Josif Vissarionovič Stalin.
Jeden z nejkrutějších diktátorů v dějinách se stal čestným občanem Chrudimi v červenci roku 1945.
„Když jsem tehdy dával seznam čestných občanů dohromady, sestavoval jsem je z různých materiálů, ze zasedání zastupitelstva a rad, protože kniha čestných občanů, která údajně existovala, se ztratila. Informace o Stalinovi se objevila v dalších archivních materiálech až později,“ vysvětluje autor publikace historik Pavel Kobetič, který je nyní místostarostou Chrudimi.
Jako politik tvrdí, že vyškrtávat ze seznamu jméno Stalina či Klementa Gottwalda, který tam figuruje také, nemá smysl. A vlastně v Chrudimi prý dodnes nenarazil na nikoho, kdo by něco takového chtěl.
„Podle mne je to dnes už vyčpělé téma. U těchto kontroverzních zavrženíhodných osobností musíme přihlížet k tomu, za co tento titul dostaly. Gottwald získal čestné občanství jako předseda vlády, který obnovil republiku, Stalin byl v roce 1945 symbolem osvobození. Musíme to chápat v historickémkontextu,“ soudí Kobetič. Stalin jako čestný občan figuroval i v mnoha dalších městech či obcích, velká část z nich ho vyškrtla hned po revoluci.

To ovšem Chrudim udělat nemohla, nevěděla o něm.
Podobně o svých čestných občanech dodnes neví řada obcí. „Za poslední rok jsme narazili na dva Gottwaldy, v Čankovicích a v Luži. Na Chrudimsku nebyl ještě dodnes proveden žádný průzkum, který by to zjišťoval,“ uvedl ředitel Státního okresního archivu Ivo Šulc v Chrudimi. Zatímco Chrudim má svého Stalina, v Lanškrouně dodnes figuruje na seznamu čestných občanů Adolf Hitler. Tamní zastupitelé jej nevyškrtli, ale schválili prohlášení, ve kterém se od rozhodnutí svých předchůdců distancovali.
_________________________________________________

05.04.2007 - KAREL STEIGERWALD - str. 08

Pochvalte Chrudim, nejde s dobou


Čestnými občany Chrudimi jsou Stalin s Gottwaldem. Pozoruhodné je, že město je škrtnout nezamýšlí. To je třeba pochválit – v době, kdy se každý už hodlá omluvit komukoliv za cokoliv, co se v dějinách stalo, je to postoj nezávislý. Obdobně odolní jsou v Lanškrouně – tam je čestným občanem sám Hitler – a město s tím nebude hýbat. Předělávání historie, vylučování, bourání soch, škrtání jmen, navracení či odnímání všelijakých pomíjivých titulů patří k největším pošetilostem dnešní doby. Rehabilitace milovali komunisté. Nejen jiným, ale i sami sobě ustavičně páchali v neobvyklém množství křivdy. Pak je odvolávali, napravovali a páchali další.
Omluva za dějiny je velká moderní fikce, která má nahradit pochopení těch dějin. Omlouvají se lidé, kteří křivdy nespáchali, lidem, kterým se nestaly. V Chrudimi říkají, že oba zločinci, Stalin i Gottwald, jsou vyčpělé téma. Mají v tomto smyslu pravdu – jejich zápis mezi čestné občany je jev doby. Ten nezmizí, ať by kdokoliv škrtl cokoliv. Nechme fakta ze starých časů být, jak jsou, ať k nám i budoucím mohou mluvit jasnou řečí. Gauner byl čestným občanem. To je téma! V Chrudimi je mají. My je máme taky. Škrtnutím či zbořením je nezrušíme.

O autorovi| KAREL STEIGERWALD, komentátor MF DNES

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Stalin

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  shot

Datum:  10.04.2007 21:09

Nevíte prosím, jak se uděluje v Chrudimi čestné občanství? Tedy, jak se navrhuje onen čestný občan, kdo jej schvaluje a zapisuje do knihy čestných občanů.
Mám totiž jeden návrh. Námi všemi milovaný a oblíbený bývalý starosta, naše slunko jasné a nyní dokonce i poslanec, p. ing. Ladislav Libý by si to jistě zasloužil.
Zcela chápu jeho skromnost, která mu brání, aby se nenavrhl sám a proto jej navrhuji já.
Uznejte sami, jenom namátkou: průmyslová zóna, předláždění Široké (za tu kvalitu je oněch údajných 5 českých opravdu málo), nákup silnic v TRA, prodej bývalého katastru, připravovaný prodej kláštera (v s.r.o. bude sedět zřejmě jenom příbuzný), připravovaný prodej pozemků na Skřivánku (ti soukromí majitelé pozemků požadují vydřidušské ceny okolo 800 Kč/m2, zatímco dobrodinec město chce na developerovi jenom 200 Kč/m2). A co ještě nosí v hlavě! To vše jsou akce na nichž město výrazně vydělalo, nebo vydělá. Za to si skutečně námi všemi milovaný a oblíbený bývalý starosta, naše slunko jasné a nyní dokonce i poslanec, p. Ladislav Libý zaslouží být jmenován čestným občanem města Chrudimi. A pokud nikoho nebudeme škrtat, bude opravdu ve vynikající společnosti.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Stalin

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  filek

Datum:  11.04.2007 09:54

Psychopat.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Stalin

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Max

Datum:  07.04.2007 11:01

Ac s clakny Steigerwalda skoro nikdy nesouhlasim, s timhle se ztotoznuju. Ta dve jmena jsou soucasti historie (mesta, statu...) at byla jakakoliv. A prepisovat/skrtat podle toho, jakou "historii" piseme zrovna ted, je posetileeeeee... Ok?

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Stalin

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  reason

Datum:  15.04.2007 15:55

Jak se asi musí cítit Ressel, když má vedle sebe vrahy.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Stalin

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  ANO

Datum:  15.04.2007 18:42

Dovolím si tvrdit, že tomu už je to úplně fuk.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Stalin

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  janek

Datum:  11.04.2007 13:11

Mohl by mě někdo sdělit, co je to za čest, být čestným občanem nějakého města? Kdyby alespoň platili odvoz komunálního odpadu!

Reagovat na tento příspěvek

© 2001-2022 Chrudim2000.cz

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, Váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro Vás.