Přeskočit navigaci

Čtenář nepřihlášen.

Nová registrace

Náš tip: Nechte si zasílat jednou denně nově vložené příspěvky do Vaší emailové schránky. Stačí se jen zaregistrovat.

Téma:  Roční příjmy měst

Odesílatel:  Administrátor

Datum:  01.02.2006 17:09

iDnes http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?r=Bmfpardubice

Roční příjmy? Vede Litomyšl a Polička

Pardubice získaly v roce 2004 nejméně peněz

Téma Dnes

Roční příjmy jednotlivých měst kraje se výrazně liší.
Například Litomyšl získala v roce 2004 na každého ze svých obyvatel dvojnásobek toho, co průmyslové Pardubice.

Pardubice - Litomyšl a Polička si na rok 2004 nestěžují. Obě města do městských pokladen získala totiž nejvíce peněz na jednoho obyvatele. Naopak Pardubicím se nevedlo. Z patnácti pověřených obcí byly úplně poslední.
Obce a města dostávaly část vybraných daní, příjmy ze svého historického majetku, z poplatků za psy nebo odpad, peníze za prodej nemovitostí a akcií a také dotace.
Jak Litomyšl, tak i Polička byly úspěšné v získávání dotací. Tím se vyšplhaly na přední příčky s částkou třicet čtyři a třicet tři tisíce korun na hlavu. „Vedle běžných příjmů z daní do rozpočtu přišly peníze za prodej parcel v průmyslové zóně, prodej zasíťovaných pozemků pro výstavbu rodinných domků a dotace na stavbu poldru. Proto vyšla analýza příjmů pro nás tak příznivě,“ řekl místostarosta Poličky Jaroslav Martinů.
Ačkoliv například Lanškroun získal na dotacích značnou sumu, příjmy do pokladny mu hatí menší počet obyvatel, než by si radní přáli.

Lanškrounu chybí k devíti milionům ročně 200 lidí

„Příjmy nemůžeme příliš ovlivnit, chybí nám dvě stě obyvatel do deseti tisíc, abychom dostali při přerozdělování daní o devět milionů více,“ uvedl lanškrounský starosta Martin Košťál.
Většinu příjmů městských pokladen tvoří daně. Ty přerozděluje stát a je předem jasné, jaký díl nebo kolik peněz na jednoho obyvatele z nich města dostanou. Výši daňových příjmů města může ovlivnit rovněž prosperita živnostníků a firem, které tam sídlí.

Chrudim chce více z daní

„Stejně se ale domnívám, že současné rozdělování nevytváří dobré podmínky pro podporu podnikání. Města by měla dostat část daní, které odvedou velké podniky. Když se někde něco vyrábí, je to spojeno s větším opotřebením silnic, dopady na životní prostředí a podobně,“ řekl chrudimský starosta Ladislav Libý.
Libý kritizuje, že obce mají z živnostníků třicet procent jejich daní z příjmů a v průměru tři sta korun ročně od každého zaměstnance. Například firma, která má tisíc zaměstnanců, znamená pro obec tři sta tisíc ročně.

Více viz Téma na str. D3

O autorovi| LUCIE JELÍNKOVÁ, S přispěním Vítězslava Dittricha

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Roční příjmy měst

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Administrátor

Datum:  01.02.2006 17:11

iDnes http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?r=Bmfpardubice

30.01.2006 - VÍTĚZSLAV DITTRICH, LUCIE JELÍNKOVÁ - str. 03

Na Litomyšl nemáme, uznala města

Litomyšl dokáže na každého ze svých obyvatel získat daleko více peněz než Pardubice

Téma

Pardubice - Litomyšl v roce 2004 vydělala třicet čtyři tisíce korun na každého ze svých obyvatel, včetně starců a kojenců.
Naproti tomu Česká Třebová, ale i Chrudim nebo Pardubice získaly téměř o polovinu méně.
Poslední Pardubice musely hospodařit pouze s devatenácti tisíci na každého ze svých devadesáti tisíc obyvatel.
Města své nízké příjmy vysvětlují tím, že kromě úspěšných žádostí o dotace nemají příliš mnoho možností, jak své příjmy vylepšit.
A popravdě řečeno, mnoho dotací Pardubice nezískávají.
Například výstavbu bytů ze státních peněz krajské město vzdalo, protože podmínky pro jejich získávání jsou podle magistrátu příliš složité.

Co města dostanou z daní, nedokážou ovlivnit

Peníze, které město získává z daní, finanční situaci nezachrání. „Co se týče daní, dostáváme část daně z příjmů živnostníků a zaměstnanců, kteří mají bydliště v Pardubicích.
Ostatní se počítá koeficientem na jednoho obyvatele, který my neovlivníme,“ uvedl vedoucí ekonomického odboru pardubického magistrátu Václav Brož.
Českotřebovský starosta Jaroslav Zedník připouští, že v roce 2004 nebylo jeho město příliš úspěšné v získávání dotací, což se výrazně projevilo ve výši příjmů. „Dotací je samozřejmě vždycky málo. Například se nám nedaří již třetím rokem získat peníze na opravu malé scény zdejšího divadla,“ řekl starosta.


Možná cesta? Podnikání měst

Podle chrudimského starosty Ladislava Libého může být zdrojem příjmů podnikání měst. Sám by se do toho raději nepouštěl.
„Podnikání s sebou nese ale riziko, takže si nemyslím, že to je pro obce správná cesta. Přece jen hospodaří s veřejnými penězi a případnou ztrátu bychom museli zodpovědět. Malé obce ale mohou úspěšný vlastní podnik ve svých příjmech pocítit,“ dodal starosta.

TABULKA

Celkové příjmy měst v tisících Kč na obyvatele

1. Litomyšl 34 2. Polička 33 3. Lanškroun 29 4. Svitavy 27 5. Žamberk 27 6. Hlinsko 25 7. Moravská Třebová 25 8. Holice 24 9. Vysoké Mýto 23 10. Králíky 23 11. Přelouč 23 12. Ústí nad Orlicí 22,5 13. Česká Třebová 21 14. Chrudim 21 15. Pardubice 19

Daňové příjmy měst v tisících Kč na obyvatele

1. Litomyšl 11,2 2. Pardubice 10 3. Vysoké Mýto 9,3 4. Svitavy 9,2 5. Polička 9 6. Lanškroun 8,7 7. Chrudim 8,7 8. Ústí nad Orlicí 8,3 9. Hlinsko 8,3 10. Moravská Třebová 8,2 11. Přelouč 8 12. Králíky 7,5 13. Choceň 7,5 14. Holice 7,5 Zdroj: Creditinfo Czech Republic, údaje jsou za rok 2004

Foto popis| LITOMYŠL KRÁSNÁ I BOHATÁ. Klášterní zahrady, které vznikly v roce 2002 na do té doby zpustlém návrší mezi piaristickým chrámem a kostelem Povýšení svatého Kříže, jako by symbolizovaly prosperitu tohoto města.
Foto autor| FOTO: MAFA - RADEK KALHOUS

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Roční příjmy měst

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Administrátor

Datum:  01.02.2006 17:10

iDnes http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?r=Bmfpardubice

30.01.2006 - DAVID PŮLPÁN - str. 03

Ať rodák z Litomyšle žije kdekoliv, snaží se městu pomáhat

Litomyšl - Je nadsazené mluvit o litomyšlském hospodářství jako o zázraku? Možná, ale ne zase tak příliš.
Ve srovnání s městy Pardubického kraje působí toto městečko s renesančním zámkem, zapsaným na seznamu UNESCO, desítkami aktivních spolků a vlastní filharmonií trochu jako zjevení.
Hlavním trumfem Litomyšle byla už od počátku devadesátých let vlivná lobby, která dokázala vybojovat dotace a ovlivnit všechna důležitá rozhodnutí, která se Litomyšle týkala.
„Obyvatelé Litomyšle mají jednu neuvěřitelnou vlastnost. Ať bydlí a žijí kdekoliv, pořád jsou spojeni se svým městem a snaží se mu pomoci. Litomyšlané vždy najdou dveře, za nimiž sedí někdo, kdo má s městem něco společného. Buď původ, nebo si jej jen zamiloval. To se nedá nijak získat,“ řekl před časem poslanec a nyní již i ministr Radko Martínek, rodák z Moravské Třebové.
Martínek chválí představitele Litomyšle, že vždy mají po ruce zajímavé projekty, které dokážou dotáhnout do konce.
„Moravská Třebová si nyní podle mne nemůže na nic stěžovat, má podobné možnosti jako Litomyšl. Pravda ale je, že využít té šance je v Moravské Třebové mnohem komplikovanější než v Litomyšli,“ řekl Martínek.

Stát Litomyšli dává desítky milionů korun navíc

Město pravidelně dostává od státu desítky milionů korun jaksi bokem. Není to ale samozřejmě tím, že by měl státní rozpočet vyčleněnou zvláštní kapitolu nadepsanou Litomyšl. Ve skutečnosti za to může město poděkovat dokonale promyšlené taktice při lobbování. „Slyším občas hlasy, že do Litomyšle jde ze státního rozpočtu neúměrně hodně peněz. Chci zdůraznit, že jsme dotace nedostali, ale podařilo se nám je získat. Museli jsme o tom jednat, žádat, přesvědčovat,“ uvedl místostarosta Litomyšle Vladimír Novotný.
Jen výčet staveb, na které Litomyšl získala peníze ze státního rozpočtu, je pro okolní města jak z jiného světa. Postavilo si moderní základní školu, zlidštilo sídliště a vybudovalo v něm podzemní garáže. Postavilo nové bytové domy, které navrhli renomovaní čeští architekti. Letos za státní peníze dokončí zimní stadion. A opět to udělali chytře. Zatímco okolní města si zastřešovala zimní stadiony ze svých peněz, Litomyšl tak dlouho obcházela ministertva, až na modernizaci stadionu získala peníze.
Přesto je spravedlivé říct, že úspěch Litomyšli spadl trochu do klína. Zatímco Chrudim měla jako hlavní podnik Transportu, která zkrachovala, Liomyšl má prosperující Vertex, jenž vyplácí lidem nadprůměrné mzdy. A město v devadesátých letech zbohatlo tím, že v privatizaci dostalo část akcií podniku, které prodalo za více než dvě stě milionů korun.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Roční příjmy měst

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jaroslav Trávníček

Datum:  28.02.2006 20:41

Jak je to s příjmy obcí na obyvatele

Problematiku příjmové části rozpočtů měst, tak jak bylo uvedeno v článcích v Mladé frontě DNES 30.1.2006, je třeba více rozebrat. V tomto článku byly rovněž uveřejněny názory starosty Chrudimě Ladislava Libého, na které tímto reaguji.


Do příjmů obcí v prvé řadě patří daňové příjmy. Určitý, ne tak výrazný, má na ně vliv podíl daní z příjmů živnostníků v obci, dále obcí vybraná daň z nemovitosti, různé obecní poplatky atd.
Důležitější je to, že podle počtu obyvatel obce se rozpočítává většina celkových vybraných daní z příjmů a daně z přidané hodnoty a tato část se obci přidělí. A je to tak dobře. Kdyby tomu tak nebylo, pak by obce sídlištního typu, tj. obce bez podnikajících firem a živnostníků, byly téměř bez daňových příjmů. Máme např. v Chrudimi štěstí, že tomu tak právě je, neboť mnoho zde bydlících lidí jezdí za prací do Pardubic a tudíž za ně máme právě z daně z příjmů jen ten odpovídající podíl. Podle tabulky daňových příjmů na obyvatele, která byla k dispozici ve výše uvedených článcích, tak mezi městy našeho kraje nejsou výrazné rozdíly.

Další druh příjmů jsou nedaňové příjmy. Zde jsou největší položkou příjmy z pronájmu obecního majetku. Je logické, že čím více má obec majetku, který pronajímá, tím větší příjmy z něj i získává. Zde už mohou být mezi městy našeho kraje výrazné rozdíly. Tento zdroj příjmů je stálý, tedy při dobrém hospodaření pro obec výrazným zdrojem příjmu a je výhodný.

Další druh příjmu jsou kapitálové příjmy. Tyto příjmy jsou z prodejů bytů, nemovitostí, pozemků a jiného majetku. Jsou však jednorázové. Mohou však ovlivnit v tom kterém roce celkový příjem na obyvatele. Obec má majetek rozmnožovat, a zbavovat se jej jen v nejnutnějších případech. I když s ním obec nepodniká, je to její kapitál.

Dalším zdrojem příjmů jsou přijaté dotace. Rozdělil bych je na dvojí. Ty, které jsou nárokové, tj. musíme je dostat, a ty druhé, o které musíme v obcích se postarat sami, jinak si na nás nikdo nevzpomene. K těm prvním. Jsou to přijaté dotace na sociální dávky, na výkon státní správy (včetně dotace na státní správu tzv. „malého okresu“), na školství – to jsou ty nejhlavnější.
Zde rovněž může dojít k jistým rozdílům mezi městy, nebudou však tak výrazné v přepočtu na obyvatele. U těch druhých dotací investičních i neinvestičních, tam výrazné rozdíly jsou.
Získat je možné dotace z fondů Evropské Unie, ze státních fondů jako Státního fondu rozvoje bydlení, Státního fondu životního prostředí, dalších fondů ministerstev, dotace z krajů, Úřadu práce apod. Zde platí, že kdo se nestará, nic nemá. Nasadit teorii, že dotace jsou pracné, těžko dostupné, dokonce rizikové pro obce a města, to může jen ta obec, ve které „přežívá“ její vedení od voleb k volbám. Pak nezbývá než se vymlouvat, vymýšlet důvody pro svou pasivitu a pohodlí.

Závěrem bych chtěl ještě zdůraznit, že jenom chtít větší podíl z daní, bát se zodpovědnosti za podnikání obce, nesnažit se o dotace na zvelebení města, nevážit si majetku města a nechovat se k němu jako ke svému, to je tak krátkozraké, to je jen na přežití a potom na odchod.

Reagovat na tento příspěvek

© 2001-2020 Chrudim2000.cz

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, Váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro Vás.