Úvod Elektrika Mechanika Download Fotogalerie Diskuze Odkazy Kontakt

K čemu slouží mechanická část RONJI?

Nainstalovaná RONJA
  • Vysílač s přijímačem musí být v rourách s čočkama, které upravují světelný paprsek do kužele s velmi malým rozptylem, který dokáže překonat veliké vzdálenosti, aniž by ztratil schopnost přenášet data i přes den.
  • Tyto roury jsou na zařízení, které s nimi dokáže velmi jemně otáčet. Tomu se říká zaměřovací systém a slouží k tomu, aby se světelný paprsek, z jednoho konce RONJI, dostal do přijímače na druhém.
  • Nakonec se musí vyrobit konzole, které tyto mechanické prvky RONJI někam připevní, například ke komínu.

Bližší popis mechaniky

Roury

Roury

Tyto dvě roury jsou na střeše, ve kterých je vysílač a přijímač. Roury musí být dokonale utěsněny před vlhkostí, jinak by přestala zažízení v nich fungovat. Kšilty před čočkami slouží k ochraně proti dešti, sněhu a slunci.

Pohled do vnitřku roury

Vyhřívací odpory

Vyhřívání

Tyto rezistory plní funkci vyhřívání čočky výkonem cca 1 W. Je na nich takový ztrátový proud, že jsou blízko zničení, tím pádem dobře hřejí. Díky nim se na čočce netvoří rosa a v zimě jinovatka. Takhle se dosahuje lepší funkčnosti zařízení i za zhoršeného počasí.

Zaměřovací systém

Zaměřovací systém

zaměřovací systém se skládá z pěti šroubů. Prostřední šroub slouží jako osa otáčení roury. Pomocí povolování nebo utahování šroubů se velmi jemně natáčí každá roura zvlášť do všech stran. Tím se dosáhne přesného zaměření.

Konzole

Konzole k uchycení na komín

Na tomto obrázku je konzole, která se uchycuje ke komínu. Na vršku jsou uchyceny roury se zaměřovacím systémem. Může mít různé podoby, já jsem zvolil tuto variantu.

Pohled na konzoli nainstalovanou na komín


Technické výkresy

Výkres rour a zaměřovacího systému
Výkres konzole