Úvod Elektrika Mechanika Download Fotogalerie Diskuze Odkazy Kontakt

Co to je RONJA?

RONJA je slovo, které se skládá z počátečních písmen Reasonable Optical Near Joint Access. Je to optické pojítko,které bezdrátově propojuje dva počítače, funguje na velkou vzdálenost s konstantní přenosovou rychlostí 10 Mb/s pro použití do ethernetové karty nebo switche s RJ45 konektorem.


Jak funguje?

RONJA pracuje se světelným paprskem. Aby přenos mohl být na co největší vzdálenost, světlo se musí co nejlépe usměrnit do kužele světla s minimálním rozptylem, k tomu v RONJE slouží soustava čoček. Jak vysílací LED dioda, tak i přijímací dioda musí být v ohnisku čočky. Čočka u přijímače toto světlo zmenší na bod pro zvýšení účinnosti přenosu.


RONJA vs. Wi-fi

RONJA wi-fi

VÝHODY RONJI - Největší její výhoda je za každých okolností neměnná přenosová rychlost 10 Mb/s. Data prochátejí s velmi nízkými latenčními dobami. Má velmi vysokou odolnost proti rušení a je plně kompatibilní s ethernetovými kartami s RJ45 konektorem, které jsou v dnešní době nejlevnější a nejvíce rozšířené.

NEVÝHODY RONJI - Optický přenos může přerušit mnoho věcí, jako je mlha, silné sněžení nebo déšť. RONJA musí mít mezi svými body přímou viditelnost bez překážek a je velmi složitá na výrobu.

VÝHODY Wi-fi - Má jednoduchou instalaci a je téměř bezúdržbová a její spojení je velmi spolehlivé.

NEVÝHODY Wi-fi - Norma 11b udává, že maximální přenosová rychlost je 11Mb/s, ale v praxi tomu není víc, jak 3 až 4 Mb, protože je velmi náchylná na rušení. Velký problém u wi-fi je také ten, že má velmi zahlcená pásma a ve velkých městech jako je Brno už skoro nemůže fungovat.


Co je za potřebí vědět ke stavbě RONJI?

  1. Člověk, který se rozhodne postavit RONJU musí být mechanicky zručný
  2. Po elektrické stránce je RONJA velmi složitá a člověk, který v životě neviděl pájku a elektrické schéma nemá šanci ji postavit
  3. Ten kdo není trpělivý a pečlivý bude mít veliké problémy se stavbou
  4. Musí být k dispozici dobře vybavená dílna, bez ní nelze postavit mechanickou část RONJI
  5. Pouze elektrotechnické součástky stojí asi 2000 Kč a RONJA celkově vyjde na cca 4500 Kč za materiál

Počet přístupů na stránku