Přeskočit navigaci

Čtenář nepřihlášen.

Nová registrace

Náš tip: Nechte si zasílat jednou denně nově vložené příspěvky do Vaší emailové schránky. Stačí se jen zaregistrovat.

Téma:  "Geniální" projev starosty Čechlovského

Odesílatel:  Viktorin Pressel

Datum:  09.10.2007 21:20

Pan Čechlovský opět potvrdil, že je schopen téměř všeho, pouze přemýšlení mu dělá trochu (resp. trochu více) problémy. Podprůměrné jsou (bohužel pro toto město a jeho občany) i jeho znalosti, což prokázal již v „projevu“ u příležitosti oslav Dne vítězství (8. květen). V něm „zasvěceně“ hovořil o „Dni osvobození“ a ještě se nepočetné (a značně rozpačité) publikum snažil přesvědčit, že tento den je takto označen v kalendáři. Přitom každý průměrný absolvent gymnázia by panu starostovi snadno objasnil, z jakých důvodů bylo zákonodárcem zvoleno označení „vítězství“ a nikoliv „osvobození“. Ukázka z tohoto projevu již na webu města zveřejněna není, dovoluji si poskytnout úryvek z vlastního webového archivu (omluvte, prosím, nedostatky v interpunkci, převzal jsem celý text z webu města – tedy i s chybami autora projevu):

Nacházíte se: Občan » Aktuální informace » Pietní akt 8. 5. 2007

Pietní akt 8. 5. 2007
V úterý 8. května 2007 proběhl u pomníku Přísaha v urnovém háji pietní akt u příležitosti Dne osvobození. Představitelé města, armády, politických stran i chrudimských organizací položením květinových darů připomněli dvaašedesáté výročí konce druhé světové války.

„V kalendáři s dnešním datem je napsáno Den osvobození. Budiž nám tento den trvalou vzpomínkou na všechny, kteří ač nemuseli, ve špatných časech šli, se zbraní v ruce bojovali a nasadili to nejcennější, svůj život, i za nás. A to málo, co můžeme všichni udělat, je být jim za to vděčni a vážit si jich. Dělejme to, prosím,“ řekl mj. ve svém projevu starosta města Jan Čechlovský.
----------------------------------------------------

Toto faux pas však zcela zůstává ve stínu projevu sobotního. „Brilantní“ argumentace pana starosty nepotřebuje komentář. Pouze si dovoluji ocitovat jednoho vzdělaného muže: „Výročí úmrtí /skonu/ významné osobnosti může být důvodem k oslavě jejích činů, jejího díla, leč samotné výročí úmrtí kohokoliv /i významné osobnosti/ lze oslavovat jen s velkým přemáháním.“

http://chrudimsky.denik.cz/kultura_region/ressel20071007.html

Oslava smrti rodáka? Proč ne, pronesl starosta města

Starosta Chrudimě Jan Čechlovský hned v úvodu řekl: „Je výročí úmrtí významné osobnosti důvodem k oslavě? A proč ne? Vážíme si hitorie, a tak oslavujme,“ zdůraznil. Vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek zařadil Josefa Ressela do „první katagorie“ významných osobností kraje. „On je pro naši generaci důkazem a příkladem, že se dá udělat díra do světa,“ řekl Línek. Velvyslanec Slovinské republiky Franc But početné obecenstvo překvapil svou dobrou češtinou. „Ressela si mnoho států si ho přivlastňuje. Patří nejvíc Čechům a Slovincům. Zatímco u vás se narodil, u nás prožil kus tvůrčího života a ve Slovinské zemi spočinuly jeho kosti,“ uvedl Franc But.

Připomínka 150. výročí úmrtí vynálezce evropského významu pokračovala otevřením výstavy v Regionálním muzeu a křtem nové publikace. Výstava souvisí s právě vydanou publikací. Město, ve které se slavný vynálezce Josef Ressel narodil, pojalo připomínku 150. výročí jeho smrti tak, že připomenulo jeho odkaz pro současnou i budoucí generace. Návštěvníci expozice nebo ti, kteří si novou knížku zakoupili či zakoupí, poznají, jaké akce se v Evropě v souvislosti s Resselem uskutečnily nebo které ulice nesou jeho jméno. Dozvědí se mimo jiné, jaký měl chrudimský rodák vliv na lesnictví, vinařství, námořní oblast a jiné obory.

Za divadlem odpoledne pokračoval bohatý program ukončený ohňostrojem. Do Chrudimě zavítalo mnoho hostů. Velice vítaná byla návštěva čestného občana a zakladatele Ligy proti rakovině Zdeňka Dientsbiera.

Romana Netolická

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: "Geniální" projev starosty Čechlovského

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  shot

Datum:  11.10.2007 21:32

On vůbec pan starosta rád pronáší geniální příspěvky.
Nejkrásněší měl v jedné vinárně, těsně před svým zvolením starostou. Byvše mírně unaven, měl projev na téma "můj vztah k Chrudimi" (pro méně chápavé jako je filek: míněno vztah p. Čechlovského k Chrudimi), chvíli nad stolem a dokončil jej později na stejném místě jen poněkud níže. Bohužel tento projev zaznamenalo jen pár přítomných. Ubezpečuji, že pokud by tento projev slyšeli zastupitelé, tak by p. Čechlovský asi starostu nedělal.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: "Geniální" projev starosty Čechlovského

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  filek

Datum:  11.10.2007 23:05

Koukám, že skončilo období "slunce jasného" a začíná doba Čechlovského. Jediné co zůstává je rozvíjející se duševní choroba chudáka s nickem shot.
P.S. jediná chrudimská vinárna byla zrušena dávno před volbami:)

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: "Geniální" projev starosty Čechlovského

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  shot

Datum:  15.10.2007 21:27

Filku, nauč se číst. V mém příspěvku není slovní spojení chudimská vinárna. Tak nepřekrucuj a nelži.
Jinak ten projev zaznamenalo více lidí a jsou na to svědci.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: "Geniální" projev starosty Čechlovského

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  filek

Datum:  15.10.2007 22:20

Shote, přesuň se do SHOTOVY RUBRIKY, zřídil jsem ti ji, abys svými psychopatickými příspěvky a zvrácenou logikou neobtěžoval diskusi na tomto webu. Slibuji, že tam za tebou občas přijdu a pokusím se tě uklidnit.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: "Geniální" projev starosty Čechlovského

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  satan

Datum:  10.10.2007 09:15

Viktorin Pressel alias mistostarosta Petr Reznicek pocitil touhu ukazat narodu, jaky ze je starosta Cechlovsky debil, a ze tu jsou jini, kteri by tu funkci delali lepe. Alespon, co se vybrousenosti projevu a zrucnosti v kladeni vencu tyce.
Naproti tomu Filek - majitel byvalych, pozdeji snadno ziskanych mestskych nemovitosti, musel ponizene Cechlovskemu prispechat na pomoc.
Jen se sekejte, zatylkari!HP

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: "Geniální" projev starosty Čechlovského

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  filek

Datum:  09.10.2007 22:14

Pane Viktorine Pressele, zírám na jaké pitomosti dokážete postavit dlouhý příspěvek. Ten problém je složitější a názory na Den vítězství-osvobození se různí. V každém případě to není příležitost pro účelové komentování kvality kohokoli. To téma je docela odborné, tím pádem i nudné a můžete si o něm přečíst třeba zda http://www.fronta.cz/konec-valky-den-osvobozeni-den-vitezstvi a neprudit na tomto fóru.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: "Geniální" projev starosty Čechlovského

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Viktorin Pressel

Datum:  09.10.2007 22:35

Četl, četl, fílku. A četl jsem, na rozdíl od pana Čechlovského, i § 1 zák. č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, který zní:

§ 1

Státní svátky

Dny

1. leden - Den obnovy samostatného českého státu,
8. květen - Den vítězství,
5. červenec - Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje,
6. červenec - Den upálení mistra Jana Husa,
28. září - Den české státnosti,
28. říjen - Den vzniku samostatného československého státu a
17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii

se prohlašují za státní svátky České republiky (dále jen "státní svátek").

Doufám, že si toto pro změnu přečte pan Čechlovský. A příští rok občany města již neobdaří plody své ne zcela jasné mysli. Nebo mu projevy, prosím, raději někdo pište. Pokud by se "TO" totiž stupňovalo, musel by za rok zasahovat docent Chocholoušek.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: "Geniální" projev starosty Čechlovského

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  filek

Datum:  09.10.2007 23:23

Ale opravdu trvám na tom, že se zabýváte pitomostí a ani vaše zatím nedokončená právní kvalifikace vás neopravňuje k trapnému a hašteřivému provětrávání úplné marginálie. Ta zloba z toho kouká jak sláma z bot. A na to byste si jako nastávající právník měl dát pozor, jinak zůstanete na úrovni JUDr. Urválka.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: "Geniální" projev starosty Čechlovského

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Viktorin Pressel

Datum:  11.10.2007 18:44


http://www.lidovky.cz/je-cas-skoncovat-s-mytem-osvobozeni-dbo-/ln_noviny.asp?c=A070511_000005_ln_noviny_sko&klic=219245&mes=070511_0

Je čas skoncovat s mýtem osvobození

Na rozdíl od zbytku Evropy v Polsku a Pobaltí 8. květen není státním svátkem. Není co slavit. Tento rok obzvlášť.

Po vydírání pomocí ropy a plynu, které zažila třeba Gruzie a Ukrajina, přišla řada na dějiny. Poté, co estonské úřady přestěhovaly pomník Rudé armády v Tallinnu, Moskva sáhla k osvědčenému ekonomickému a politickému vydírání. Když vzápětí podobný plán vyhlásilo Polsko, Rusko se tvrdě ohradilo proti těm, kdo chtějí „přepisovat dějiny“. O to však právě jde – skoncovat se stalinským mýtem „osvobození“ střední Evropy.

Zatímco Německo se od tradice třetí říše radikálně odřízlo, Putinovo Rusko stále více zdůrazňuje svoji symbolickou kontinuitu se Sovětským svazem. Ve středu bylo na Rudém náměstí vše jako za starých časů: vojenská přehlídka, rudá hvězda, imperiální rétorika. A především sovětská vize dějin, která – jak se zdá – má i nadále sloužit jako integrační pojivo ruské identity.
V rámci této vize je odmítána spoluúčast Sovětů na propuknutí války, tedy pakt Ribbentrop–Molotov. Není tam místo na brutální okupaci Pobaltí a tehdejšího východního Polska po roce 1939, na katyňský masakr či deportace do sibiřských gulagů. Prý se jednalo o „demokratickou integraci“ těchto území do SSSR. Závěr války je pak neproblematické „osvobození od fašismu“. Genocida elit těchto národů či polského protiněmeckého odboje do této vize opět nepatří. Nikdo nezpochybňuje oběti běžných Rusů v boji proti nacismu. Tito vojáci však byli pouze nástroji ve Stalinových rukou. Po jejich mrtvolách kráčeli funkcionáři NK VD, kteří „osvobozené Evropě“ nesli nové zotročení. A pomníky padlých jsou dnes symbolem imperiální nadvlády. Z geopolitického hlediska stále platí, že tyto pomníky vyznačují území, které Rusko i nadále považuje za „blízké zahraničí“. Nejde tedy o „hanobení památky mrtvých“ – jak ve středu prohlásil Putin. Boj s mýtem osvobození se zkratka pro zmíněné země stává životní nutností.

Falešná vize dějin

Tomu všemu přihlíží zmatená „stará“ Evropa. Západní spojenci souhlasili s uspořádáním kontinentu po roce 1944, souhlasili se zmizením svébytných členů evropské rodiny, od Maďarska po Estonsko, z civilizovaného světa. A akceptovali sovětskou verzi druhé světové války, ve které nebylo místo pro utrpení středovýchodní Evropy, pro kterou se jednalo pouze o přechod od jednoho totalitarismu k druhému. Proč si také kazit slavnostní okamžik vítězství?

Proč rychle nezapomenout na to, že americké dolary nebyly používány jen na zbrojení proti Hitlerovi, ale i na další chod totalitní mašinérie, která v té době prováděla genocidu národů od Kavkazu až po Vis lu? Stejně jako v roce 1945 Západ akceptoval, že polská armáda nedostala právo zúčastnit se oslav konce války, tak nyní není schopen přijmout zkušenost středovýchodní Evropy jako legitimní součást evropských dějin. Interpretace napsaná Stalinem stále platí. Odpor na fóru EU k opakovaným požadavkům Lotyšska či Litvy postavit komunismus na stejnou úroveň s nacismem to potvrzuje. Československo svých pět minut omezené svobody po roce 1945 dostalo. Polsku či Pobaltí tato šance nebyla dána: Rudá armáda už tato území neopustila, vyvražďování opozice začalo dlouho před oficiálním koncem války. Na druhé straně – zkušenost roku 1948 a 1968 naučila i Čechy, co byl komunismus a co znamenal sovětský imperialismus. Proto je třeba Evropě připomínat, že v květnu 1945 osvobození nepřišlo pro všechny a že tato falešná vize dějin je nyní politickou zbraní v rukou Kremlu.O autorovi| Maciej Ruczaj, spolupracovník LN

MACIEJ RUCZAJ

Reagovat na tento příspěvek

© 2001-2022 Chrudim2000.cz

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, Váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro Vás.