Přeskočit navigaci

Čtenář nepřihlášen.

Nová registrace

Náš tip: Nechte si zasílat jednou denně nově vložené příspěvky do Vaší emailové schránky. Stačí se jen zaregistrovat.

Téma:  Spalovna v Rybitvi

Odesílatel:  Gregor

Datum:  23.10.2009 11:54

Co rikate na to, ze nedaleko naseho mesta vyroste nejvetsi spalovna toxickeho odpadu v evrope?

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Spalovna v Rybitvi

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Lebduška Josef

Datum:  30.10.2009 22:26

Rozhodně z toho nejsem nijak nadšen. Domnívám se, že v aglomeraci Chrudim - Pardubice je dostatek chemických provozů, elektráren, tepláren a další znečisťovatelé ovzduší a tak se do vzduchu již nic nevejde. Asi vejde. Neznám jaké jsou u spalovny plánované výstupy škodlivin na konečnou kapacitu. Chápu, že odpad je nutno likvidovat a snad nejekologičtější je jeho spolování za vysokých teplot. Co ovšem nechápu, to je to, že zde má být spalován odpad nejenom z celých Čech, ale snad i z jiných států. Nenašla by se česká firma, která by postavila podobnou spalovnu u Vídně? Tedy u té Vídně v Rakousku.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Spalovna v Rybitvi

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Roček

Datum:  03.11.2009 23:12

Spalovna bude produkovat dioxiny, tyto látky jsou mimořádně stabilní, v těle se hromadí, již velmi malé dávky poškozují imunitní i hormonální systém, způsobují poruchy metabolismu, poškození jater, vývojové vady dětí. (pozn.: Dioxiny jsou jedovaté v jakémkoli množství.)

Bunkr (sklad pevných odpadů) spalovny bude zdrojem emisí a pachů.

Problém je avizované spalování nemocničního odpadu i jeho skladování mimo chladící boxy.

Popílek ze spalovny bude v suchém stavu odvážen na skládku. Půjde o vysoce toxický odpad.

Odpadní vody ze spalovny budou vypouštěny do Velké Strouhy (a tudy do Labe) nebo do kanalizace.

Dle zákona je avizovaná spalovna s kapacitou 20 tisíc tun toxických odpadů ročně zvlášť velkým zdrojem znečištění ovzduší.

Ve spalovně by dle dokumentace firmy AVE CZ s.r.o. měl být spalován prakticky veškerý katalog odpadů včetně odpadů obsahujících rtuť, těžké kovy, štěrk ze železničního svršku, použité baterie, vyřazené ledničky i s náplní, infekční nemocniční odpad, rozpouštědla s obsahem freonů, transformátory…

V předložené dokumentaci firmy AVE CZ s.r.o. se autorům připomínek jeví jako nedostatečné zajištění proti úniku zapáchajících a nebezpečných látek včetně karcinogenních.

--------

Více informací zde:

http://pardubice.bloguje.cz/817849-spalovna-toxickych-odpadu-5-km-od-centra-pardubic-opet-na-scene.php

V úterý 10.listopadu v ABC klubu ve Štolbově ulici v Pardubicích se bude konat od 15:30 veřejné projednávání posudku a dokumentace o vlivech tohoto záměru na životní prostředí.

Není-li Vám budoucnost naše a našich dětí lhostejná, pravděpodobně poslední šance k ovlivnění událostí a vyjádření rozhodného nesouhlasu s výstavbou spalovny toxických odpadů!

http://www.mesto-pardubice.cz/urad/radnice/tiskove-zpravy/tz2009/tisk-091102b.html

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Spalovna v Rybitvi

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  tyrrelll

Datum:  12.11.2009 08:39

Ahoj všem přátelům. PROSÍM, PŘEČTÉTE SI VŠE POZORNĚ než se rozhodnete smazat... je to důležité sdělení.

Omluvte mne, že vás hltím mejlíky s touto tématikou. Neposílám teď hloupé přílohy, ale faktický záznam dění.... dění, které ohrožuje nás všechny. Na jednání "STOP SPALOVNĚ" v ABC klubu na Olšinkách jsem 10.11.2009 skutečně byla osobně a viděla atmosféru kolem spuštění spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. Je nás fakticky hodně, kterým není osud nás i našich dětí či vnoučat lhostejný!
Byla tam spousta známých osobností (Lejhancovi apod.).Věřte mi, že to nejen uvnitř klubu vřelo, ale kvantum lidí se těsnalo v předsálí i venku před klubem, protože se tam všichni nevešli. Náš pan primátor Deml s dalšími zástupci i právníky bojovali nahlas za životní prostředí našeho města čímž i za nás jako lvi a dá se říci, že zástupkyni ministerstva životního prostředí naprosto odrovnali jasnými argumenty. Napadli skutečnost, že Ministerstvo životního prostředí nebylo připraveno na reakci pardubáků (jednají tam od stolu o nás bez nás....), nezajistilo vhodné (větší) prostory k jednání a navíc nezvolilo ani vhodný čas k účasti pro všechny naše obyvatele. Když zástupkyně ministerstva pravila, že se domnívá, že čas byl zvolený správně a hlavně s ohledem na jejich nejzašší možný časový termín pro schůzku, sál běsnil... Je vidět, že holt mají "padla" v 15:30 a přes to zřejmě vlak nejede! Jenomže spousta obyvatel chodí do práce nejen do 15:30, takže ne každý se zúčastnit mohl! Nakonec bylo dosaženo odložení akce z důvodu nevyhovujících prostor i času a bude zvolen jiný čas i den, kdy se bude jednání znovu konat. Pan primátor Deml nás všechny opravdu žádá, abychom se v maximálním možném počtu této další akce zúčastnili a přišli podpořit "zákaz spuštění spalovny" na zimní stadión (ČEZ ARÉNA), kde bude prostor pro pardubáky dostatečný. Jestliže tento návrh na prostor dal, věří v náš zájem o prostředí, ve kterém žijeme a ne v naší lhostejnost! Přijedou nás podpořit i zástupci (a spoluobčané) z Chrudimi, HK a další.... Lidi, přeci nedopustíme, aby nás tady odrovnávali kvůli tzv.vyšším zájmům a my jsme umírali dříve než je zdrávo nebo viděli umírat naše potomky! Však jsme na tom s životním prostředím pomalu nejhůře v republice! To se přeci ví, ale přesto se "nahoře" domnívají, že budeme "hodní" a necháme si s.... na hlavu jedy! Copak jim nestačí Paramo, Synthesia, kalamitní situace v dopravě (smog i zatížení) atd.? My přeci nechceme "kapat" jako krysy kvůli nenasycenosti vlády a jejich zástupců... Ať si takové spalovny staví v Rakousku (to však nehrozí...)! Už jsem měla tu čest slyšet názory některých lidí " stejně s tím nic nezmůžeme.... , kdyby mi někdo nabídl nějaký ten milión, tak také budu pro!" Ano, bohužel, i takoví jsou mezi námi... ale já osobně věřím, že je to menšina, protože všichni máme děti a chceme, aby směli žít v čistém prostředí. Nepřejeme jim nic špatného a už vůbec ne smrtelné nemoci. Je snad málo rakoviny ledvin, plic, štítné žlázy, ženských či mužských orgánů, laukemie? Proč ji na pardubicku má být nejvíce? Kdo jiný se má ozvat než my? Nás se to prostě týká!!!
Pod textem najdete adresy, kam posílat svůj nesouhlas i vyjádření ke spuštění vypouštění arzénu a podobných jedů na naše hlavy. Napište jim, najděte si tu chvilku. A pak vás sama za sebe ještě žádám, prosím, sledujte na internetových stránkách termín, kdy se bude nové jednání konat a ještě jednu prosbu mám.,..
...přijďte tam a bojujme společně! Není nás málo a máme sílu zažehnat nebezpečí, které nám hrozí!
Prosím, nebuďte hlavně lhostejní!!!! Opravdu se dá něco dělat..... nesmíme jen přihlížet u televizí a reptat doma, kde nás nikdo neuslyší!
Přijďte vyjádřit svůj názor a zařvat si proti hlouposti + bezohlednosti!
Transparenty, cedule jsou vítány. Ať je vidět, že pardubákům není všechno jedno!
Pošlete informace svým přátelům a známým, ať ČEZ Aréna prožije naši volbu!

http://www.stop-spalovne.cz/

mailto:info@stop-spalovne.cz

Nesouhlas se spalovnou můžete zaslat na ministerstvo životního prostředí.

Pokud se nechcete smířit se spalovnou nebezpečného odpadu v Rybitví, zašlete své názory k posudku na Ministerstvo životního prostředí České republiky.

Své názory zasílejte poštou na adresu:
Ministerstvo životního prostředí, Vršovická 65, 100 00 Praha 10 - Vršovice, odbor posuzování vlivů na životní prostředí.

Nebo elektronicky na Ing. Jaroslavu Honovou (Jaroslava.Honova@mzp.cz), Evu Lerstovou (Eva.Lerstova@mzp.cz) a Evu Smolíkovou (Eva.Smolikova@mzp.cz).

Informace ze systému EIA ke spalovně v Rybitví http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=MZP186.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Spalovna v Rybitvi

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  pavlicek

Datum:  24.10.2009 11:55

Myslím, že je to jediný způsob, jak s co nejmenšími dopady na životní prostředí likvidovat nebezpečný odpad. Jediný problém je, že to nechceme mít tady, chceme, aby to zatížilo některé vzdálenější sousedy. Jak je ostatně u nás dlouhověký problém. Pak přestaneme proti spalovně protestovat, ať si protestují jiní!
pp

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Spalovna v Rybitvi

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Gregor

Datum:  24.10.2009 13:06

Ja nemam se spalovnou jako takovou problem. Mam problem s tim, ze se jedna o spalovnu TOXICKEHO odpadu z cele ceske republiky a podle poslednich informaci nejen z cech. Provozovatelem je rakouska spolecnost, ktera naprosto jasne rekla, ze v rakousku by jim toto postavit nikdy nepovolili. V Rybitvi fungovala spalovna komunalniho odpadu asi deset let a poruseni procesu, uniky skodlivin do ovzdusi a porusovani hygienickych predpisu tam bylo na dennim poradku.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Spalovna v Rybitvi

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  tyrrelll

Datum:  12.11.2009 09:25

Úryvek z "Oznámení záměru" přestavět bývalou spalovnu v areálu Synthesie:
Stávající spalovna průmyslových odpadů jako součást biologické čistírny odpadních vod
byla uvedena do provozu v roce 1995. Spalovna ukončila činnost počátkem roku 2004.
Jak ukazuje analýza provozu závodu a jeho odstávek dle registrace společnosti
Synthesia, a.s., je zcela jasné, že provozuschopnost závodu byla nedostačující. Četné
odstávky měly rovněž negativní vliv na životnost zařízení na jedné straně a na vlastní
spalovací proces na straně druhé.
V průměru byla provozuschopnost (definovaná jako závod v provozu) v letech 1996 až
2000 podstatně nižší než 50%, v některých případech dokonce pod 30%.
Podle analýzy příčin odstávek zařízení bylo 30% odstávek způsobeno problémy s
kotlem, dalších 30% problémy v oblasti ohniště a dohořívací komory, přibližně 20%
problémy s elektrofiltrem a zbytek jinými důvody.

Kdo zaručí, že nebudou s novou spalovnou podobné problémy?

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Spalovna v Rybitvi

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  tyrrelll

Datum:  26.10.2009 23:51

To už je jako jistá věc? Co vím tak byli proti i úřady v Pardubicích. Tak to nás potěš koště...

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Spalovna v Rybitvi

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Gregor

Datum:  27.10.2009 12:14

ano urady byli proti, ale pak se urednici zaleteli podivat na ligu mistru do Milana a nejak si to kluci rozmysleli

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Spalovna v Rybitvi

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  tyrrelll

Datum:  12.11.2009 09:19

Tak bývalé a nejspíš i současné vedení kraje je pro výstavbu viz. výňatek z "Oznámení záměru" přestavby bývalé spalovny v areálu Synthesie:

Záměr „Modernizace spalovny průmyslových odpadů, provozovna Pardubice“ je
v souladu se schváleným Plánem odpadového hospodářství Pardubického kraje.

Kdežto Pardubický magistrát vedený p. Demlem je proti, viz. úryvek z e-mailu, který jsem obdržel:

Náš pan primátor Deml s dalšími zástupci i právníky bojovali nahlas za životní prostředí našeho města čímž i za nás jako lvi....

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Spalovna v Rybitvi

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  tyrrelll

Datum:  12.11.2009 09:17

Tak bývalé a nejspíš i současné vedení kraje je pro výstavbu- výňatek z "Oznámení záměru" přestavby bývalé spalovny v areálu Synthesie:

Záměr „Modernizace spalovny průmyslových odpadů, provozovna Pardubice“ je
v souladu se schváleným Plánem odpadového hospodářství Pardubického kraje.

Kdežto Pardubický magistrát vedený p. Demlem je proti, viz úryvek z e-mailu, který jsem obdržel:

Náš pan primátor Deml s dalšími zástupci i právníky bojovali nahlas za životní prostředí našeho města čímž i za nás jako lvi....

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Spalovna v Rybitvi

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Kotlan

Datum:  23.10.2009 12:58

Konečně.

Reagovat na tento příspěvek

© 2001-2022 Chrudim2000.cz

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, Váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro Vás.