Přeskočit navigaci

Kostel sv. Kateřiny

Kostel sv. Kateřiny před požárem 6.8.1850

Kostel sv. Kateřiny před požárem 6.8.1850, Zdroj: Stará Chrudim

Zprávy o něm jsou až z 15. století, tedy z doby poměrně pozdní. Svatyně byla součástí jednoho ze dvou chrudimských špitálů.

Kostel nevyhovuje přesně dřívějšímu církevnímu požadavku, aby byl orientován tak, aby kněz byl obrácen k východu, odkud "přišlo světlo".

Postupný vzrůst počtu obyvatel byl asi příčinou rozšíření. Presbytář zůstal zachován beze změny a roku 1536 se začalo se stavbou lodi, tak jak ji známe v podstatě dnes.

Kostel sv. Kateřiny - současnost
Autor: Fotoateliér Rudolf Vařejka

Nad novou kostelní lodí byla vystavěna krásná stanová střecha formy jehlanu a obdobná střecha zdobila i presbyterium. Obrovský požár, který vypukl dne 6. srpna 1850 a zachvátil celé Kateřinské a značnou část Jánského předměstí, přinesl zhoubu i pro Kateřinský kostel. Oprava kostelní budovy byla skončena v roce 1887 a po úpravě vnitřku byl vysvěcen 8.9.1888.

© 2001-2021 Chrudim2000.cz

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, Váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro Vás.