Přeskočit navigaci

Čtenář nepřihlášen.

Nová registrace

Náš tip: Nechte si zasílat jednou denně nově vložené příspěvky do Vaší emailové schránky. Stačí se jen zaregistrovat.

Téma Odesílatel Datum
Tranza a výplaty LukeD 15.07.2006 20:38
Já tam nedělám. Pracuje tam můj kamarád. Snaží se živit svojí rodinu, ale s takovouhle to zřejmě nejde ;o(. Ale jak tu už bylo řečeno, průmyslová zóna v Chrudimi je skvěle využita. Několik mých známých to tam už bez peněz nevydrželo a teď jezděj za prací do pardubic.
Reagovat na tento příspěvek

Nejlepší kandidát na starostu Bond 15.07.2006 20:25
No, nezlobte se na mně, ale z toho modra se mi dělá již špatně. A potom, že "Nejsme jako oni!". Ne, jste opravdu horší a nenažranější!!!.

Skvělá zprává - Letiště Chrudim žije Bond 15.07.2006 20:21
No to mám radost, že má někdo stejný názor jako já. Berany, Berany duc.

Skvělá zprává - Letiště Chrudim žije Jan Roček 15.07.2006 18:18
Mám velkou radost. Fungující letiště je pro každé město velká konkurenční výhoda, a to chrudimské tu bylo dřív, než pan Beran! Pokud by se opravdu chtěl odstěhovat, zdarma ho i s jeho vlezdoprdelky odvezu na letiště a ještě jim zamávám! HAHAHA!

Dotaz - pánské kadeřnictví? Pedro 15.07.2006 17:33
Super tip.U stadionu-Chrudimka je výborné Holičství-kadeřnictví U dvou ptáčnic Ptáčková/Papoušková jejich služba nemá opravdu chybu.Otevřeno vždy od 12.00 mimo Čt.

Nejlepší kandidát na starostu Pedro 15.07.2006 17:27
Maxi,jsi genius.To by byla bomba a to časovaná.To by bylo volných míst na radnici.A že by scházel také jeden hlas v parlamentu?Nevím ale tento člověk by rozhodně nejvíce pomohl Chrudimákům a co teprve podnikatelům.Co je chudáky ještě čeká-ty na náměstí.P.Hofman hodně štěstí.

Nejlepší kandidát na starostu Max 15.07.2006 15:07
Nikde neni psano, ze starostou ma byt ODSak nebo SOCDEMak. Muze jim byt nezavisly kandidat mensi strany nebo sduzeni). Muj navrh je I. Hoffmann, clovek nezavisly jak financne, tak i politicky a bez stranickych predsudku. Podnikani prebiraji stejne jeho potomci, tak at to vezme a zbavi mesto korupcniho pooovlu. Navic osoba s urcitym vystupovanim, ne jako soucasna 5.cenovaa!

Tak a ted me zkritizujte... Úsměv

Max

Nejlepší kandidát na starostu ja 15.07.2006 13:40
To, že ODSka navrhla p. Čechlovského jako lídra je katastrofa.
Chtěl jsem volit ODSku, ale když vidím Čechlovskýho, Libýho atd., tak si to ještě hodně rozmyslim. Ale asi budu kroužkovat, to je jediná možnost, jak tam dostat poctivce, kteří podle mě v ODS ještě jsou. Třeba kvůli tomu letišti - v ODSce je hodně lidí z Aeroklubu, ale Libý s Čechlovským jsou proti letišti.
Chrudimská ODS se tady pohřbí, jestli neudělají nějakou změnu.
Jednu jsem viděl na postu předsedy, ale to je málo.

Letní kino - Parkoviště? ja 15.07.2006 13:33
Podle mě je škoda zničit letní kino, kvůli parkovišti. To určitě vymyslel p. Libý, kdo jiný by toto mohl vymyslet. A teď, když si představím, že by ho měl vystřídat p. Čechlovský ... to je katastrofa. ODSku volím, ale myslel jsem si, že navrhnou někoho zkušenějšího a někoho poctivého.

Dotaz - pánské kadeřnictví? myš 15.07.2006 12:26
Výborné pánské kadeřnictví najdete v Havlíčkově ulici kousek před domem U jelena.Jedna z majitelek je skutečná kadeřnice, jejíž zákazníky jsou i ženy.Sama dávám této provozovně přednost před vyloženě dámskými kadeřnictvími.

Nejlepší kandidát na starostu Pirát 15.07.2006 10:00
Ten?? tAK TO JE BOMBA!Už ted se tváří,že je město jeho.Kdo ho slyšel někoho pozdav.A to určitě ještě pokračovat v načatém p.Libým.Proto tam je.Kde ho vlastně vyhrabali??.

Skvělá zprává - Letiště Chrudim žije John Malkovich 15.07.2006 08:58
Takový lidé jako pan Beran určitě nikomu chybět nebudou.Ať si přibalí tu svojí krasavici missis Dobrovolnou a soudruha Libého a upaluje na Bahamy.
Jinak na kšeft,jak asi bylo původně zamýšleno je to letiště opravdu pěkný plácek za pěkných pár desítek miliónů.

Nejlepší kandidát na starostu George Edimax 15.07.2006 08:17
No možná to má v hlavě víc srovnaný a určitě není arogantní jako náš nový zákonodárce pan ing. Libý.Lepšího kandidáta do sněmovný opravdu město dát nemohlo.

Skvělá zprává - Letiště Chrudim žije msoptik 14.07.2006 22:02
To si piš že přežijeme.možná že tady bude ještě větší klid bez něj než bez letiště.

Skvělá zprává - Letiště Chrudim žije Bond 14.07.2006 21:42
Naprosto souhlasím, jen ať si pan podnikatel žije, kde bude mít klid. To letiště tu opravdu bylo dávno před ním. Přežilo všechny režimy a nahnuté to mělo až teď za zbohatlíků. Ruku na srdce, on to byl opravdu pěkný plácek na kšeftování. Myslím si, že to tady bez pana Berana přežijeme.

ubytovna hana 14.07.2006 21:24
na to nemam tez co dodat jenom ubytovno slava!

Skvělá zprává - Letiště Chrudim žije msoptik 14.07.2006 21:02
Tak vám čtu noviny a dočtu se o tom že velevážený pan Beran nás chce opustit.Zvažuje se odstěhovat do zahraničí.Co k tomu dodat?"ŠTASTNOU CESTU PANE".Třeba tam konečně najde svuj klid.Až si bude hledat místo pro svou honosnou vilu tak at si nejdřív zjistí zda li v okruhu sta kilometrů neni čirou náhodou nějaké to letiště aby se znovu nemusel stěhovatÚsměv

Chrudimské koupaliště tazatel 14.07.2006 21:01
Koupaliště je hezké a hlavně čisté. Ve velkých vedrech je ale narvané k prasknutí a na plavání může člověk zapomenout. Chodím tam rád, ale neodpustím si několik připomínek.
Velká škoda je zrušení 50m bazénu. Skluzavka mohla být delší a ještě lépe jedna stávající a jedna větší a prudší. Většina z tolik propagovaných atrakcí je spíše estetického charakteru než na nějaké aktivní využití a několikrát jsem i zažil, že byly pouštěny minimálně (při menší návštěvnosti).
Možná se pletu, ale mám takový dojem, že vloni se zdražilo vstupné s tím, že byl tobogán v ceně a hle, letos je to zase více a tobogán znovu placený. Mimochodem, je škoda, že to je trochu bokem od té hlavní části venkovního areálu, ale důvody s navázáním na krytý bazén jsou pochopitelné.
Vůbec jsem nepochopil systém kartiček ke vstupu, kromě toho, že to komplikují občasným návštěvníkům a turistům. A je škoda, že nejsou zavedené nějaké permanentky, které by časté návštěvníky trochu zvýhodnily.
No a hlavně bych uvítal hlídané parkování pro kola.

Skvělá zprává - Letiště Chrudim žije shot 14.07.2006 19:47
Že by pravda zvítězila?

Poděkování shot 14.07.2006 19:46
Chci touto formou poděkovat pořadatelům letošní loutkárny.
Dokázali pořádat řadu koncertů pod širým nebem, každý se mohl účastnit a navíc dokázali, že takovouto akcí nemusí rušit do časných ranních hodin. Domnívám se, že tato akce byla velmi dobře připravená a rozhodně byla pro Chrudim přínosem. Takže, děkuji.

Dotaz - pánské kadeřnictví? tazatel 14.07.2006 16:00
Prosím o tip na pánské kadeřnictví v Chrudmi s ochotným a šikovným personálem, kde dovedou i poradit s volbou vhodného účesu.

Skvělá zprává - Letiště Chrudim žije ANO 14.07.2006 10:34
Pokud na tom budeš jako pan podnikatel, tak ano.

Tranza a výplaty MIREK 14.07.2006 09:12
Tak dlouho,dokud tam budou vedoucí a parťáci,kteří sloužili CZ KSČ.Nebo už je nepamatujete?Ale jo.Ale bojíte se jich, víc než dřív.
A co odbory?Nezvládaj to?

Skvělá zprává - Letiště Chrudim žije Lebduška Josef 14.07.2006 07:02
Blahopřeji. A přeji všem jenom jasno a čistý vzduch.

Skvělá zprává - Letiště Chrudim žije leonid 13.07.2006 23:25
Ale když si Beran ten barák kupoval,letiště už tady bylo! Když si koupím dům u nádraží taky budu chtít aby přestaly jezdit vlaky?

Skvělá zprává - Letiště Chrudim žije Pirát 13.07.2006 21:27
Nevěřím,že se zde bude létat.Ono se zase něco určitě najde.Beran,Beránek,Libý-super stavební parcely.A Beran s tím rámusem má skutečně pravdu.Trávníček je vždy na druhé straně.

Tranza a výplaty jenda 13.07.2006 15:39
Pánečku to tu máme firmy pro lidi ...Naše průmyslová zona zeje práznotou, divím se že z toho neudělali letiště....pan starosta si jezdí vesele v autíčku s jeho fotkou, pan mistostarosta Řezníček se fotí u předávání buh ví jakých cen ...celkem mě mrzelo, že se nevyfotil u skacené majky na náměstí,které hlídá naše MP kamerama ...jo volby jsou za dveřmi ...Lidi nepotřebují za co jíst ,ale mužou volit ...

Skvělá zprává - Letiště Chrudim žije Administrátor 13.07.2006 15:09
Doplním ještě plné znění článku:

iDnes

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?r=Bmfpardubice

Chrudimské letiště opět žije Letadla, která vadila lidem z okolí runwaye, se vrátí 15.
července

Chrudim - Na chrudimské letiště se po více než dvou letech od jeho uzavření vrátila letadla. Z Chrudimi je vyhnaly vytrvalé stížnosti lidí z okolí, kterým vadil jejich hluk. Úřad pro civilní letectví (ÚCL) nyní provoz opět povolil.

„V sobotu 15. července opět otevíráme letiště,“ uvedl místopředseda aeroklubu Vítězslav Pouč.

Aeroklub doplatil na spor s podnikatelem Davidem Beranem, který bydlí kousek od letiště. Spolu s dalšími lidmi ze sdružení Zóna klidu Chrudimsko si tak dlouho stěžoval na hluk a upozorňoval na nesrovnalosti v jeho fungování, až dosáhl jeho odstavení.

Aeroklub a armáda si vyjasnily vztahy

Úřad pro civilní letectví rozhodl o odebrání licence k provozování letiště, protože jej aeroklub neměl od armády pronajaté. Nyní se už vztahy mezi aeroklubem a armádou vyřešily a Úřad pro civilní letectví provoz na letišti opět povolil.
„Správní řízení bylo ukončeno, rozhodnutí je pravomocné,“ uvedl Petr Rudolf, ředitel Řízení letového provozu a letišť Úřadu pro civilní letectví.

Sdružení Zóna klid Chrudimsko se ale nevzdává. „Spor už není na úrovni sdružení versus aeroklub, ale sdružení a Úřad pro civilní letectví. Jejich rozhodnutí je naprosto v rozporu se všemi zákony o civilním letectví,“ tvrdí David Beran, jeden z nejbohatších podnikatelů v kraji.

Pokračování na str. B2

Pokračování ze str. B1

Kromě několika žalob, jejichž projednávání se podle něj ještě potáhne, si chce sdružení stěžovat v Bruselu. „Připravujeme stížnost do Evropské unie komisaři pro záležitosti dopravy, musí se změnit celý systém fungování ÚCL tak, aby byl skutečně nezávislý,“ uvedl Beran.

„Jestli je to dobrá zpráva? Jak pro koho. Sám se k tomu stavím neutrálně. Jsem rád, že skončil stav, kdy nebylo jasné, zda letiště bude moci fungovat, nebo ne,“ uvedl starosta Chrudimi Ladislav Libý.

„Jsem moc rád. Věřím, že rozhodnutí ÚCL už nikdo nezvrátí,“ řekl opoziční zastupitel a bývalý místostarosta Jaroslav Trávníček.

Podnikatel David Beran připouští, že možná Chrudim opustí. „V Chrudimi jsem dostal od pana Trávníčka jednu opravdu dobrou radu. Ať se prý odstěhuji do Rakouska, když mi vadí hluk letadel.
Postavil jsem si dům v Rakousku, takže se skutečně mám kam odstěhovat. Mám dvě malé děti a pokud mi je letadla budou budit pětkrát denně jako nyní, tak to zřejmě udělám,“ řekl Beran.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Autor: DAVID PŮLPÁN

Skvělá zprává - Letiště Chrudim žije Max 13.07.2006 11:23
Tak to je po dlouhy dobe dobra zprava. Reakce a postoj pana starosty neprekvapil, "aktiviste" se stehujii, to je leeeeeeto HAHAHA! )))

Tak at jim to liitaa!

Servus

Max

Skvělá zprává - Letiště Chrudim žije Michal Tůma 13.07.2006 09:50
Ahoj všichni příznivci létání v Chrudimi.

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=161&r=mfpardubice&c=540179

Tak teď už jen dostat zpátky Létající býky Úsměv

průjezd chrudimí jaromir 12.07.2006 18:48
to máš pravdu, tak to asi dřív zešedivým, než bude obchvat Chrudimí, jak tak vidím, no tak holt budu potřebovat pevnější nervy

Atletika tělesně postižených II- dopis novinám TomášBrůna 12.07.2006 12:49
Hmm jak jinak nžli souhalsit! tam mě to pomohl dostat administrátor, dík za názor a přeji úspěšné dny Úsměv

Atletika tělesně postižených II- dopis novinám kokotek 12.07.2006 11:59
mimochodem zkuste dát info i na www.chrudimka.cz to je docela dobrý www pro myslící lidi.

Atletika tělesně postižených II- dopis novinám kokotek 12.07.2006 11:54
Každý má svobodnou volbu.
Svobodná volba každého z nás se týká i výběru tisku.
Mým favoritem nejsou NCh, ale jiné periodika, ve kterých najdu to své. To že lidem asi vyhovuje obsahová náplň tohoto periodika je věcí jinou.
Myslím, že redakce holt reaguje na prodejnost novin a rezignuje na kvalitu - nechce být ani bulvární, ani intelektuálská - holt taková domácí....venkovská?...dle rázu kraje? Jestli s tím mohu jako čtenář něco udělat? Buď se ozvat, nekupovat či nečíst. Já jsem zvolil druhou variantu. Občas si něco přečtu, ale nevyhledávám.
...myslím, že dnes existuje pružnější medium (internet) a lidé se mohou dozvědět info o akcích i z jiných zdrojů než z NCh.

přeji hodně zdaru

Chrudimské koupaliště Lukáš Němec 12.07.2006 08:20
Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti tak chrudimské koupaliště je široko daleko naprosto bezkonkurenční.

Vzhledem k finanční náročnosti celého projektu sklidila radnice od X lidí tradičně kritiku, ale já osobně jsem opravdu rád že je takovéhle koupaliště k dispozici.

PS. Jen bych posunul tu levnější sazbu na 15h Ok?

Atletika tělesně postižených II- dopis novinám TomášBrůna 12.07.2006 08:19
Úsměv je to s k smíchu a zárověň je to bohužel pravdivá skutečnost! Ale demokracii jsme se naučili hodně rychle, jinde k tomu potřebovali 1/2 století a my ji máme.....? máme? ......máme jí vůbec? Úsměv Zde je problém celé společnosti, když se v médiích bude tvrdit, že ......rohlíky s plísní a náběhem na květ, jsou zdravé........, budou se o ně někteří lidé prát. Proto věřte bezmezně novinám, televizi i rádiu, jste pak lehce manipulovatelní!!

Atletika tělesně postižených II- dopis novinám kokotek 12.07.2006 08:06
Nutno podotknouti, že fotbal, mimina, mariáš, činy chrudimského MÚ a kdejaká další nejdůležitější věc ze života města a okolí jsou přeci prioritní a nějaké menšinové sporty přeci nebudou brát místo kritické situaci na konci tabulky pralesní ligy.

noviny chrudimska dle mého nejsou novinami Je to jen sbírka informací pro lidi, aby se pobavili a né něco dozvěděli.
..v blízké době očekávám články typu...přijede pouť, je tu pouť, byla tu pouť. Pralesní liga je za dveřmi, liga začala,Kameničky drtí soupeře Úsměv ,mariášnická liga začala,Mariášníci se durdí¨, že ruší padesátníky.....

Tranza a výplaty LukeD 11.07.2006 12:38
Nevíte jak dlouho ještě bude trvat než Tranza krachne ? Zatím ještě neposlali výplatu ani za minulej měsíc !!!

Chrudimské koupaliště LukeD 11.07.2006 12:36
Včera jsem se tam byl mrknout na 2 hoďky a nic moc. Za 55,- si tam člověk opravdu nezaplave. Tohle koupaliště je vhodný jen pro batolata. 80% vodní plochy patří jim. Dospělý si holt musej zajet někam na přehradu. To koupliště předtím bylo proti tomuhle zlatý !

Atletika tělesně postižených II- dopis novinám martina 11.07.2006 12:22
Myslím si, že by se měli více podporovat takové akce pro tělesně postižené a více o nich informovat veřejnost. Pořád se o tom jen mluví a když přijde na věc tak "skutek utek"

Atletika tělesně postižených II- dopis novinám jhsoft 11.07.2006 12:19
I já musím souhlasit s touto kritikou. Sám bych uvítal tak jak píše pan Brůna více informací o sportovních akcích a nejenom těch. Myslím, že v Chrudimi i okolí se toho děje podstatně více než je v novinách uváděno. Co se týče paralympiků, myslím, že opravdu stojí za těch pár písmenek, protože to co předvádějí na stadioně oni, se jen tak nevidí.... P.S Kameničky do toho! HAHAHA! )

Atletika tělesně postižených II- dopis novinám TomášBrůna 11.07.2006 09:59
Reakce redakce Novin Chrudimska na sebe nedala dlouho čekat, pan Zahrádka se mě omluvil a potvrdil zájem o připravovanou akci. Nevím jestli to není trochu pozdě nebo je to tak dobře? Úsměv

Atletika tělesně postižených II- dopis novinám Lubomír 11.07.2006 08:39
Souhlasím s vaší kritikou! I ve zpravodajství Chrudimska na netu se hlavně dozvíme kde se narodilo jaké mimčo a kdo je doma očekává. Mám dojem,že takových zpráv je až příliš.Nebo jsou tyto zprávy placené zadavatelem?

Atletika tělesně postižených II- dopis novinám TomášBrůna 11.07.2006 08:32
Dobrý den Vážená redakce Novin Chrudimska ,

tento email, píšu jen pro klid svého svědomí. V průběhu června jsem se snažil kontaktovat Vaše Noviny, pro možnou annonci připravovaného závodu tělesně postižených v Chrudimi. Chtěl jsem tím umožnit i dalším spoluobčanům jak zdravím tak tělesně postiženým, aby načerpali energii, která z těchto sportovců vyzařuje. Reakce žádná, je možné že to bylo způsobeno volebním chaosem, ale to přeci není problém napsat odpovědět, biť jen stručnou, ... děkujem, nemáme zájem. Vím, že v Chrudimských novinách jsou zajímavé články o sportu, o fotbale, a možná i o jiném populárním sportu. Proč se nezajímáte, po upozornění, i o ostatní sporty? To že v Chrudimi budou závodit paralympici, není zajímavé, kolikrát tady závodili? Ani jednou, ale to že v B třídě fotbalu obsadili Kameničky desáté místo, je opravdu zajímavé, jsem rád, že jsem se to dozvěděl. Omlouvám se všem fanouškům Kameniček za zneužití informace a přeji další úspěch. Je to určitě úspěch a všem sportujícím v jakémkoli sportu to ze srdce přeji.
Je to pouze můj subjektivní názor, ale musel jsem ho napsat.
Bohužel názor Novin na takovouto věc jsem se doposud nedozvěděl.

Děkuji a přeji redakci úspěšné plnění plánu a dalších sportovních zážitků.

Spolupráce se serverem www.chrudim.cz je dle mého pružnější a zajímavější.
Tímto děkuji administrátorovi a celému týmu serveru za ochotu spolupracovat se závodem tělesně postižených v Chrudimi.

Tomáš Brůna

Chrudimské koupaliště myš 10.07.2006 18:05
Co by mohlo být nové?Jiné koupaliště,kde by si užili i dospělí a zároveň by ho mohli navštěvovat i sociálně slabší.Za 55Kč denně pro jednoho je to vyloučeno...

koncert support lesbians kokotek 10.07.2006 13:45
taky jste zažili zvukovou zkoušku nebo koncert o půl desáté?

nevim jak vy ale já jsem si přišel jak alenka v říši divů.

příště tam djte na plakáty přesný čas, aby z lidí nebyli zas voli.

průjezd chrudimí MIREK 10.07.2006 11:49
Možná tak za 20 let.V tomhle státě vládnou idioti.

průjezd chrudimí kwajdan 09.07.2006 21:51
Budeme rádi,když to bude podle rychlosti stavby tak za 15 let.

průjezd chrudimí zdemoc 09.07.2006 11:47
Ahoj.Pokud jezdíš až do Pardubic,tak si si mohl všimnout,že na obchvatu se již pracuje.V obci Mikulovice se začíná stavět nadjezd i podjezd ktrý protáhne Hradec a Chrudim, možná i dále na Svitavy: Už aby to bylo HAHAHA! hezký den.

průjezd chrudimí jaromir 08.07.2006 20:24
Jsem ze severu Čech a poslední dobou jsem nucen jezdit služebky do Chrudimi a po té do Pardubic, průjezd Vašim městem je šílený, nic takového jsem dlouho nezažil v jiných městech. Jaké je plánované období na obchvat Chrudimi ?

Starší příspěvky:
« 313 312 311 310 309 308 307 306 305 304 303 302 301 300 299 298 297 296 295 294 293 292 291 290 289 288 287 286 285 284 283 282 281 280 279 278 277 276 275 274 273 272 271 270 269 268 267 266 265 264 263 262 261 260 259 258 257 256 255 254 253 252 251 250 249 248 247 246 245 244 243 242 241 240 239 238 237 236 235 234 233 232 231 230 229 228 227 226 225 224 223 222 221 220 219 218 217 216 215 214 213 212 211 210 209 208 207 206 205 204 203 202 201 200 199 198 197 196 195 194 193 192 191 190 189 188 187 186 185 184 183 182 181 180 179 178 177 176 175 174 173 172 171 170 169 168 167 166 165 164 163 162 161 160 159 158 157 156 155 154 153 152 151 150 149 148 147 146 145 144 143 142 141 140 139 138 137 136 135 134 133 132 131 130 129 128 127 126 125 124 123 122 121 120 119 118 117 116 115  114 113 112 111 110 109 108 107 106 105 104 103 102 101 100 99 98 97 96 95 94 93 92 91 90 89 88 87 86 85 84 83 82 81 80 79 78 77 76 75 74 73 72 71 70 69 68 67 66 65 64 63 62 61 60 59 58 57 56 55 54 53 52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 »

© 2001-2018 Chrudim2000.cz Partnerské weby: Rejstřík firem, Folklor Pardubice

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, Váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro Vás.