Přeskočit navigaci

Čtenář nepřihlášen.

Nová registrace

Náš tip: Nechte si zasílat jednou denně nově vložené příspěvky do Vaší emailové schránky. Stačí se jen zaregistrovat.

Téma Odesílatel Datum
Kušta Pirát 04.10.2006 12:13
Orbite,mám kamaráda,majitele Vesternového města.Ten má mimo další taká svého koně ORBITA a věřím že by měl další atrakci stejného jména.Jenom ještě nevím na co by jste byl dobrý.Na práci?To asi ne.Leda,že by Vás ukazoval. PS Znám Kuštu velice dobře-jemu není ani náhodou co závidět,ty noční můry?A napište do tohoto fora co on udělal v tomto městě ,aby se mu to mnohonásobně nevrátilo.V tuto ddenní dobu asi píšete z hladu.Škoda.Dobrou chut v bufetu pod nádražím.
Reagovat na tento příspěvek

Kušta 123 04.10.2006 10:46
Piráte, založte si detektivní kancelář nebo rybářské potřeby. A raději se také hned zaregistrujte na Úřadu práce. Radím Vám to upřímně, když pozoruji Váš duševní potenciál ... To, že má pan Kušta značku s "A" vím i já. (A to si nepamatuji číslo vlastní SPZ:) Tudíž by to mohl vědět i Ben a další desítky lidí. Ale když už jste vše o něm přežvýkali, hodí se prostoduché téma se značkou auta, že?

likvidace neprohlášené kulturní památky unesco Boban 04.10.2006 09:38
Úsměv, milý pane, úsměv. Shovívavý úsměv.

Kušta 123 04.10.2006 08:46
Milá Andreo, problém je v tom, že nikdo nic nevíme, ale hlasitě o tom mluvíme. Jediná dvě fakta, která jste použila ve svém příspěvku, jsou špatně. Což Vám ovšem nevadí, byste z nich vyvodila poučný závěr. Škoda. Prosím napište nám sem seznam poctivých a nepoctivých lidí. Budu se jím řídit. Do té doby budu ale čekat na to, až ti nepoctivý budou označeni soudem. Mezi námi, i tak z těch oznámení nebudu mít žádnou radost:)

Kušta Mara 04.10.2006 08:43
Ta SPZ byla přidělena v Praze, protože tam má A. Jen pro upřesnění v Chrudimi se udělují SPZ s E.

Kušta Pirát 04.10.2006 08:39
Bene,byla to udice.Koukám,že jsi asi sám mocný Kušta.Samozřejmě se tato čísla dají ,koupit všude,tedy zvlášt v Praze.To,že není odtud poznají i malé děti.Proč ale musí být ve všem tak mimořádný.Chci se mě již i věřit,že je takový i doma.Tedy bude již potřeba aby ho i takto někdo ohodnotil.Napadlo mě,že i p.Hofman se vedle něho musí cítit méněcený.A co až se vrátí z výletu náš p.starosta?To to bude asi pokračovat.

likvidace neprohlášené kulturní památky unesco Andrea 04.10.2006 08:11
Jaképak spiknutí.Ono se to fakticky tak provádí! Potom ale komedie s výběrovým řízením je zbytečná a kdyby se zrušila,uspoříme spoustu času,papíru a problémů. Zakázky se budou dávat podle zásluh,podle toho jak kdo je komu milý a já nevím podle čeho ještě.A kam to půjde? Ono to tam vlastně jde i teď.

Kušta Andrea 04.10.2006 08:00
Jsou tou investicí také komunikace které město odkoupilo-tuším za 13 milionů-od firmy "Orvion"(nevím jak se přesně jmenuje)? A nedivte se, že se píše o tom kdo víc vydělal,jakou má SPZ atd.Máme takové zákony jaké máme.Jinde ve světě musí každý dokázat jak získal majetek-viz Velká Británie,Irsko a pod. Tady,když někdo začne kritizovat,napíše se, že závidí a to není pravda. Když vydělal poctivou cestou, nikdo mu nic nebude vyčítat, ale bude obdivován. A jsou takoví!

likvidace neprohlášené kulturní památky unesco Bluehaze 04.10.2006 07:41
. . drahý 123 . . se slzou v oku bohužel sleduji, že Vaše poslední příspěvky ztrácejí smysl a náplň, možná by to chtělo 2-3 dny odpočinku a odreagování na golfovém greenu nebo s tenisovou raketou . . Ale zase pravda, kdo by Vás zde na fóru nahradil, Johansson se svou mluvou 5.cenové skupiny, nebo prostoduchý Ben . . to raději ne :) Mimochodem arch. Koucký byl tedy vybrán, ale promiňte mou neinformovanost, KÝM a KDE (na jakém průhledném VÝBĚROVÉM ŘÍZENÍ )?? Bez tohoto ujasnění se místo významu VYBRÁN nabízí vhodnější VYVOLEN. To co je zvýrazněno, je pro přehlednost ta podstata, o které nemám jasno a poníženě bych na ní rád znal odpověď ( a aby jste v mém rozvláčném příspěvku neztratil směr a opětovně orientaci ). To víte, chrudimský plebs nemá ve všem úplně jasno (ale v některých věcech naopak určitě ano) . . :)

EDUARD BERÁNEK - KANDIDÁT ODS Č. 2 J. Káles 03.10.2006 23:32
Aktualizace webu www.konzervativci.cz/chrudim - Petra Pokorná kandidátem do zastupitelstva města.

likvidace neprohlášené kulturní památky unesco 123 03.10.2006 22:25
Shote, přiznám se, že nedokáži přesně odhadnout na co se ptáte. Budiž, zkusím to. Pro koho pracoval arch. Koucký? Pro město. Jak se k tomu dostal? Byl vybrán. Je to prosté. Jako Vaše mysl:)

Trocha historie 123 03.10.2006 22:17
Opět blábol, Shote ...

Kušta shot 03.10.2006 22:03
Jenom se prodává poněkud pod cenou. Za méně než se nakoupilo, bez zahrnutí dalších nákladů jenž na PZ byly vynaloženy. Mimo jiné i poslední nákup silnic v Transportě a připravované půjčky na jejich opravu. Možná v příštím roce se náklady a výnosy srovnají, ale jenom ty vynaložené v tom jednotlivém roce. Tak nás nebalamuť.

Kušta shot 03.10.2006 21:59
To vše by bylo v pořádku, kdyby na začátku nestál podvod a zneužití informací v obchodním styku. A další podvod s daněmi. Na jednu PZ trochu moc, že ano?

Kušta shot 03.10.2006 21:52
No přeci ti původní vlastníci pozemků. Ti tedy nevydělali. Po nich ale už všichni. A někteří možná ještě něco dostanou.

Trocha historie shot 03.10.2006 21:49
Ale mnou to bylo napsáno proto, abychom se zde nebavili o"historicky málo zajímavém okresním městě" které občas vyhořelo, jak jsi Chrudim nazval. Samozřejmě, že lze použít kopírování, ale nejprve musíš mít co kopírovat. Ale v tom tvém matení se nějak vytratila hlavní myšlenka a tou bylo něco jiného, že ano?

likvidace neprohlášené kulturní památky unesco shot 03.10.2006 21:48
Zajímavé, u našeho milovaného starosty a nyní i poslance, našeho slunka jasného p. Libého to pouze tušíš a předpokládáš. U ostatních to víš velice přesně. Tvá paměť funguje opravdu velmi záhadně. Tak se nestyď a pověz co v tom je. Jenom taková otázka. Pro koho pracoval pan architekt Koucký ve stejné době v Chrudimi? A k tomu doplňující, jak se vůbec k tomu, aby něco navrhl dostal? Že by nějaké utajené výběrové řízení? Nebo nějaká souhra šťastných okolností zavála pana architekta do Chrudimi a on jen tak mimochodem přišel na zasedání zastupitelstva a tam na ubrousku načrtl geniální přestavbu široké ulice a náměstí? Zkus mi odpovědět.

Kušta orbit 03.10.2006 21:46
Vážený Piráte,...to co jste napsal opravdu vystihuje jaký jste závistivý člověk... Děláte tady z toho jen obyčejnou pavlačovou drbárnu,zkuste se zeptat na městě jestli by se pro Vás nenašlo vhodné místečko třeba na pozici místní drbny.Měl byste zajímavou náplň práce a my bysme Vám popřáli hodně štěstí.Možná byste si vyběhal na Doprav.inspektorátu i nějakou tu SPZ

To je ale blábolů kuna 03.10.2006 21:03
To je ale blábolů.Zajímá mě, kde se schovávali ti odborníci stavitelé a ochranáři památkáři,když tady soudruzi stavěli co se jim zachtělo.Asi čekali,až na toto forum.Asi jo.

Kušta 123 03.10.2006 20:59
Omlouvám se a opravuji:) ... Tento rok a hlavně příští se náklady do zóny mohou srovnat s p ř í j m y. Zóna se bude prodávat ...

Kušta 123 03.10.2006 20:57
Andreo, zkuste se podívat na stránky CzechInvestu, co to znamená a jak to dlouho trvá, když se připravuje nová průmyslová zóna. Město na zóně neprodělává, ale v současnosti do ní ještě investuje. Na zóně doposud vydělali ti kteří ji připravili, což je v pořádku. Doufám, že také dostáváte za práci peníze ? Tento rok a hlavně příští se náklady do zóny mohou srovnat s výdaji. Zóna se bude prodávat ... Hned poté na zóně vydělá několik stovek Chrudimáků, kteří tam seženou práci. Ve svém důsledku na tom vydělá celá Chrudim. Ale před tím ještě spousty lidí popíší spousty papíru a webového prostoru, jak tomu neveří, a že někdo vydělal více, a kdo má jakou SPZ, milenku nebo kravatu ...

likvidace neprohlášené kulturní památky unesko 123 03.10.2006 20:42
Milý Johne, problémem této diskuse je dle mého názoru fakt, že nikdo nečte příspěvky pořádně a to dokonce ani po sobě:) Když už mne obviňujete z "odbočování od tématu" a "vyhýbání se tématům", zkuste si pozorně přečíst následující řádky: "Vaše srovnání s Pražským hradem velmi kulhá, právě proto, že to je Pražský hrad. Zde mluvíme o prostoru v hitoricky málo zajímavém okresním městě. Konkrétně o zachovalém sklepení ze 17 století ...", toto je můj text z minulého příspěvku. Možná jste si všiml, že příspěvek je psán k tématu a v kontextu architektury (Pražský hrad, sklepení, atd.) A teď Vaše reakce: "Svůj historický význam má (Chrudim) ovšem coby bývalé krajské město rozhodně větší než poddanská Litomyšl"... Z čehož jsem pochopil, že mluvíte o významu Chrudimě z hlediska politického. Dále píšete "Ale jinak myslím, že vy se bavíte o voze, já o koze" ... Nevím co dodat. Přesněji bych to nenapsal. Vy o koze, já o voze. Ale proč vlastně píšu. Jak jste z výše uvedeného vydedukoval závěr: "To vy jste přišel s argumentem, že nemá víceméně cenu chránit centra historicky bezvýznamných měst (takto váš příspěvek vyzněl)." ... tak to už vůbec nechápu. Možná ta slova "historicky málo zajímavé okresní město" na Vás zafungovala jako rudý praporek na býka. Aniž jste zapřemýšlel v jaké souvislosti je text napsán, vyrazil jste proti kusu hadru ... :) Mám pocit, že toto fórum je jako žižkovská pavlač, kde jedna bába křičí na druhou a v tom hluku se žádná neslyší. Hlavně, že si to ale řekly:)

likvidace neprohlášené kulturní památky unesko Ben 03.10.2006 20:21
Víte, že centrum Chrudimi v minulosti několikrát vyhořelo? Ti předci ale byli debilové, když na místech, kde stály domy zase postavili domy. A stavěli domy soudobé, v té době moderní. Jinak by tam dodnes stály roubenky, v lepším případě rotundy.

likvidace neprohlášené kulturní památky unesko Ben 03.10.2006 20:17
123 je jeden z mála, kdo se snaží o diskuzi. Některé příspěvky na které reaguje jsou jen zlostné štěky. A divím se mu, že má vytrvalost a sílu diskutovat s ignoranty.

likvidace neprohlášené kulturní památky unesco Ben 03.10.2006 20:12
A máme tady další spiktutí. Jen tak dál.

Náš milovaný a věrný p.starosta. Ben 03.10.2006 20:10
Našeho starostu nelituj. Imunita je doživotní ...

Kušta Ben 03.10.2006 20:09
To číslo je fakt skvělý. Ale je to SPZ Prahy. Tak to má asi pod palcem i celou Prahu viď ?

Náš milovaný a věrný p.starosta. Pirát 03.10.2006 19:35
Aje to tady.Jak to vypadá bude imunita pryč.Co bude následovat?To bude-jak se říká po městě pro tohoto pána životní rána.Pokud je pravdou to co se v městě děje tak ho lituji předem.Jistě odešel za vteřinu 12h.Aco chudák dvojče Čechlovský a jejich přátelé.Nevěřím,že budou nadále držet pospolu.To se dozvíme informací.Ani se nedivím Trávníčkovi za jeho záchvaty smíchu a štěstí.

Kušta Pirát 03.10.2006 19:27
Andreo,nebudte smutná,největší srážka je pořád s blbcem.Chtěl bych od našeho miláčka-podnikatele pro město jako ZORO,kde na své ,mimořádné AUDI sehnal tak mimořádnou SPZ asi jako je sám.Ajestli si mimořádný úředník města-tajemnik také toto prověřil.Rada,to by ho ale stálo místo-takto obětuje pouze zaměstnance a to nikdy nebylo a nadále není cizí.Asi to má dokonce v náplni práce.Tedy hodně štěstí v další práci.

Kušta Andrea 03.10.2006 18:58
To máte sice pravdu-ale šest let je šest let.Všechno ,co se točí kolem té průmyslové zóny je tak křišťálově čisté! Od samého začátku. Město na ní jen prodělává a kdo na ní vydělal? Kdo z ní získal...?

likvidace neprohlášené kulturní památky unesco Lebduška Josef 03.10.2006 17:51
Takový postup by snad zaváněl pletichami při veřejé soutěži. I když se asi podobné věci stát mohou.

likvidace neprohlášené kulturní památky unesko myš 03.10.2006 17:14
....a vám,123,stačí oponování každému na diskuzním portálu???? Jste pole ladem ležící,vy byste měl ty pravé schopnosti pro fungování v chrudimském veřejném životě,ale možná byste měl daleko od slov k činům?!?!

likvidace neprohlášené kulturní památky unesco Boban 03.10.2006 15:55
Shote, já nevím, proč jsem tak nepoučitelný a zase s s Vámi pouštím do debaty. Ale musím užít populární větu tohoto fóra - opět se mýlíte! Dělat křoví ve veřejné architektonické soutěži je docela běžná věc. Dokonce se tato služba ani nedělá za peníze, ale na revanš mezi kolegy. Jednou já tobě, podruhé ty mně. Bohatá města typu Pce jsou schopna dokonce si to křoví i zaplatit, a to také docela legálně, prostě k soutěži architekty vyzvou a na smlouvu jim soutěžní projekty zaplatí. Oslovení většinou již vědí, kdo vyhraje, ale účast berou jako džob nebo jako vlastní prezentaci. I účast v soutěži se totiž může předkládat jako reference. Takže, Shote, opět mimo.

likvidace neprohlášené kulturní památky unesko Lord John 03.10.2006 13:34
Právě, již sedmá. Ale nakonec tam stejně nic stát nebude. Soutěž bude zrušena, pak to zas načas usne, pak bude nové kolo, a tak pořád dokola. Od té doby, co spadla novogotická přístavba radnice, se debata o nové přístavbě táhne už více než sto let. Ke škodě Chrudimě se příliš projevilo to, že jsme menší město. Stačí jedno silné zájmové uskupení podnikatelů, které si založí stranu, na základě negativistického a populistického programu získá protestní hlasy, následně se dostane do zastupitelstva a pozdeji i do rady - a vše je rázem jednoduché. Možná už není daleko doba, kdy pan Kušta získá i Novou radnici. Už není celkem k ničemu, úřad se přeci přesouvá do Pardubické ulice. Poté se vypíše konkurz....

likvidace neprohlášené kulturní památky unesko Lord John 03.10.2006 13:30
Chrudim má též svůj rok 1848, když vyslala gardu na Prahu, která byla následně rozprášena u Běchovic... Svůj historický význam má ovšem coby bývalé krajské město rozhodně větší než poddanská Litomyšl. Ale jinak myslím, že vy se bavíte o voze, já o koze. To vy jste přišel s argumentem, že nemá víceméně cenu chránit centra historicky bezvýznamných měst (takto váš příspěvek vyzněl). Tudíž jsem vám oponoval, že historický význam měst a ochrana jejich center příliš nesouvisejí (a dokládal jsem to na příkladu historicky méně významných měst). Vy jste následně tuto diskuzi stočil někam úplně jinam. Sleduji vás už delší dobu, ač jsem doposud nepřispíval, a tato vaše snaha je zřetelná z mnoha příspěvků. Rád měníváte téma, abyste se vyhnul určitým záležitostem.

likvidace neprohlášené kulturní památky unesko Lord John 03.10.2006 13:24
Asi tak. Mám ji též a je to docela zajímavé počtení. Kdo nepřečte staré písmo a starý pravopis, ten může získat verzi přeloženou do soudobého jazyka.

likvidace neprohlášené kulturní památky unesko Lord John 03.10.2006 13:23
Ano? A jak toto dokážete? Váš vlastní dojem? Či už se nějaký dům chystáte vypálit?

likvidace neprohlášené kulturní památky unesko Lord John 03.10.2006 13:21
Co se týče pana Kušty, opravdu mě neoslníte tím, že se "konečně našel někdo, kdo má peníze". Vzhledem k historii podnikání pana Kušty bych se opravdu nějakými penězi nechlubil. Možná se to již pozapomnělo, jak zakladatelé Chrudimské volby coby družstvo Agrospol Eco vykupovali levně pozemky pro průmyslovou zónu pod záminkou, že zde chtějí pěstovat ekologickou zeleninu, aby je následně o desítky milionů dráže prodali městu, ale na skutečnosti to nic nemění. O charakteru pana Kušty svědčí to, že nedlouho poté, když za Chrudimskou volbu kandidoval do zastupitelstva, postup výkupu pozemků kritizoval a drze tvrdil, že kdyby on byl na radnici, tak by se to bylo nestalo, neboť jemu jde pouze o zájem města. Takové peníze ať si strčí třeba za klobouk.

likvidace neprohlášené kulturní památky unesko Lord John 03.10.2006 13:15
Dobře tedy. Než bude proveden další průzkum, klidně si nadále myslete, že byl hrad omezen pouze na místo sondy, tj. na rozměry v řádech desítek centimetrů. Jinde sonda provedena nebyla, tudíž je dost obtížné odhadnout, že tam stávala nějaká větší budova (to celé je jenom spekulace na základě dispozice stávajících či zdokumentovaných zbořených budov). Desítky centimetrů, to přeci na takový přemyslovský hrad stačí... Co se týče oné Balustrády, netvrdil jsem, že v místě Balustrády byl hrad. Pouze jsem tvrdil, že máte mylné informace ohledně umístění hradu. V místě balustrády stávaly středověké domy a ona plocha je součástí samého historického centra města. K centru bychom měli být ohleduplnější, ať nedopadneme jako Jihlava.

likvidace neprohlášené kulturní památky unesko pavlicek 03.10.2006 09:16
Milý lorde Johne, poznámkou o Perštýnském náměstí jste si trochu naběhl. Ujišťuju Vás, že na Perštýnském náměstí se stavět bude, a to bez ohledu na to, jestli se na tom místě najdou rozvaliny studny ze 16 století a oko z mamuta. To samozřejmě za jedné podmínky, že tam nějaký dům vyhoří a spadne, tak jako u nás spadl dům k esembákům. A to přesto, že si někteří lidé budou myslet, že ten vylomenej zub v náměstí s těma zbytkama studny je mnohem lepší, než zacelenost chrupu náměstí. Zdar - pp.

Kušta Pepin 03.10.2006 09:16
Andreo, vybudovat průmyslovou zónu nejde tak rychle a jednoduše, jako zapnout mikrovlnnou troubu ...

Kušta Andrea 03.10.2006 09:02
Ta rychlost! před šesti lety a teď se hlásí první investor?

likvidace neprohlášené kulturní památky unesco Andrea 03.10.2006 08:56
Mám dojem,že jste vystihl dobře-hrabe vám.

likvidace neprohlášené kulturní památky unesco Andrea 03.10.2006 08:50
Ano,"zkusme se podívat na celou kauzu kolem katastru i z jiného úhlu"-aby byla zveřejněna od začátku,včetně kupní smlouvy atd... vždyť se jedná o majetek města,tedy obyvatel Chrudimě. Obchodně -bytové centrum.Kateřina a Žralok jsou sice opravené,to je pravda-ale že by tam byl nějaký život? Nájemci se mění po pár měsících.Ono nadělat obchůdky ještě neznamená oživit město. Až se odstěhuje z náměstí městský úřad a kdyby se odstěhovala ještě pošta, mohlo by se náměstí osázet a udělat tam park.Snad by tam potom někdo chodil.A upozorňuji, že nikomu nic NEZÁVIDÍM.

likvidace neprohlášené kulturní památky unesko 123 03.10.2006 00:14
Pro ilustraci posílám link, na kterém můžete vidět nejzajímavější nálezy z "kulturní památky světového významu" v Chrudimi, jak píše Martin F. ... http://www.geo-cz.com/chrudim06/nalezy/index.htm A zde se můžete podívat na slavný sklípek ... Stejné nebo i starší, ale také několikrát větší najdete v mnoha domech okolo chrudimského náměstí ...http://www.geo-cz.com/chrudim06/2006-3.htm Co dodat ? :)

Trocha historie 123 02.10.2006 23:46
Mistrovská práce! CtrlC-CtrlV :))) Příště zkuste něco ze své hlavy ... Jenom mi není jasné, které pasáže podle Vás dokazují "nesmyslnost takzvaného uvedení náměstí do historické podoby", jak jste vítězně nadepsal. A už vůbec se nechci ptát, kde jste slyšel, že by někdo vůbec chtěl náměstí do historické podoby uvádět. Už je to od Vás únavné Shote.

likvidace neprohlášené kulturní památky unesko shot 02.10.2006 23:23
Tak se mi vtírá na mysl jedna prafráze. Jedna, dva, tři, my jsme bratři, jsme hoši z radnice, polibte nám ruku.

Trocha historie shot 02.10.2006 23:19
Protože se zde dohadujeme o historii, dovoluji si předložit poněkud delší, ale dle mého soudu zajímavý přehled, který ovšem každý chrudimák jistě dobře zná. Z popisu tehdejšího města se dá vydedukovat nesmyslnost takzvaného uvedení náměstí do historické podoby. Město Chrudim rozkládá se na návrší nad řekou Chrudimkou i v nížině po obou březích této řeky. Vnitřní město jest nejstarší část Chrudimě. K němu se pojí nové město, pod návrším předměstí Jánské a Kateřinské. K místní obci Chrudimi náleží ještě samoty Presy, Vlčí Hora, V Lindách, Pišťovy, Podhůra, Říšť, Markovice, Na Vrchách a Pumberky. Město bylo chráněno příkrými návršími, Chrudimkou rozlévající se v Chrudimi v několik ramen a opevněno hradbami. Z věží zvláště vynikal vysoký nahoře zúžený cytadel jenž poblíž Filištínské ulice zesiloval fortenskou stranu hradeb. Z předměstí vstupovalo se do vnitřního města buď Pardubskou fortnou, nebo fortnou Tmavou na velkou předsíň do Štěpánkovy ulice ústící. Z Jánského předměstí vozní cestou přes most (poblíž muzea), branou jenž sestávala se ze tří věží. Od Nového města bylo Vnitřní město odděleno valy s hlubokým příkopem, jenž rozkládal se po Dlážděném kopci (nynější Široké schody), odtud přes Resslovo náměstí směřoval do Děkanské zahrady, kde byl zasypán až při stavbě průmyslové školy.V ulici Břetislavově bývaly za bránou v dláždění tři brány, z nichž první byla spojena s někdejším hradem chrudimským a poslední osazena čtyřhrannou hláskou, která se r. 1717 zřítila. Tudy se do města přicházelo z Kateřinského předměstí po Dlážděném kopci. Před vpádem uherského krále Matyáše byla opevněny i podměstí chrudimská. R. 1619 byly opevněny brány i věže nad nimi. Od r. 1801 byla nejprve zbořena horní brána a 1847 Žižkova věž a postupně další části opevnění překážející rozvoji města. Nynější arciděkanský kostel byl původně hradní kaplí, která byla postupně přestavována a rozšiřována. Ve 14 stol. byl beneficientem kláštera Břevnovského, jemuž jej r. 1379 potvrdil biskup litomyšlský Albrecht ze Šternberka a 1395 král Vácslav IV. Četné nálezy svědčí o tom, že na místě vnitřního města bývalo starodávné hradiště a sídliště. Pod zbytky křesťanského hřbitova, jenž býval v okolí kostela byly nalezeny zbytky popelnic a bronzové památky. Chrudim je od starodávna střediskem kraje. Nepodložené údaje tvrdí, že Chud vůdce Hostivítův založil r. 888 Chrudim, další, že Boleslav II daroval r. 993 břevnovským Benediktinům tržné desátého trhu a desetinu soudních příjmů z hradu chrudimského. V Kosmově kronice je uvedeno, že kníže Břetislav 10 ledna 1055 v Chrudimi zemřel. V r. 1108 byl v Chrudimi kníže Svatopluk, r. 1307 král Rudolf. V r. 1307 bylo v Chrudimi švábské vojsko a v říjnu 1307 přijal římský král Albrecht I. (otec Rudolfa I.) a jeho syn Frydrych chrudimany do své ochrany. Ovdovělá královna Eliška Polská pak Chrudim obdržela od Rudolfa I. za věno v zástavu Chrudim a od té doby je Chrudim královské věnné město. R. 1333 začal král Jan Lucemburský a postupně po něm Karel IV, který r. 1353 Chrudim navštívil, ulevovat chrudimským na daních a dávat jím různé výhody, takže v této době město vzkvétalo. 28. dubna 1421 se Chrudim vzdala husitům, vedených Janem Žižkou, ti zničili dominikánský klášter a upálili jeho mnichy na náměstí. Chrudimští pak stáli za husity a v témž roce vytáhli na klášter strádovský, který dobyli a vyplenili. R. 1428 táhli k Sobotce a dobývali měst mnohých a velký plen zajavše a loupeže plné vozy napěchovavše vrátili se zpět. Zajímavou osobou té doby byl Martin Lupáč, bohoslovec, účastník poselstva českého ke koncilu basilejskému. R. 1435 byl zvolen sufragánem arcibiskupovi Rokycanovi. Zasloužil se o vyučování v češtině na chrudimské škole. R. 1436 uznali chrudimští krále Zikmunda (ten za to dal Chrudimi obecní trh na nanebevzetí matky boží) a r. 1441 navštívila jeho choť královna Barbora Chrudim. R. 1448 pomáhali chrudimští králi Jiříkovi z Poděbrad dobýt Prahu a r. 1469 se král Matyáš marně pokoušel Chrudim dobýt. R. 1472 povolil král Vladislav, aby Chrudim pečetila červeným voskem. Od r. 1476 do r. 1543 Chrudim získala výsady dalších trhů a tak Chrudim vzkvétala. R. 1511 a 1514 nabyla zboží tuněchodské, r. 1525 slatiňanské. Pro účast v odboji r. 1547 ztrestal král Ferdinand I. Chrudim. Zkonfiskoval ji zboží slatiňanské, krchlebské, rabštejnské (zámek Rabštejnek a poplužní dvůr), Škrovád, Trpišov, Srnojedy, Mětice, Kochánovice, Synčany, Topol, Vestec Labe s ostrovy, cly a přívozem a spoustu dalších vsí. Chrudim byla tak ochuzena, že král Ferdinand I. již r. 1547 stanovil některé úlevy. Po bitvě Bělohorské byla Chrudim znovu potrestána za podporu Frydrycha Falckého. Znovu ji byly zkonfiskován majetek např. vsi Pohled, dvůr v Hrbokově aj. R. 1629 jí byly statky vráceny, aby měla na vydržování kněží. Chrudim v této době chudla a pustla. Bylo opuštěno přes 120 domů a ještě r. 1630 bylo v Chrudimi pustých 34 statků a gruntů. R. 1625 byli měšťané nuceni vojskem posílat děti do jezuitských škol, v těchto letech byly vydávány spisky o zázračnosti obrazu sv. Salvátora a byly násilím zavedeny poutě k tomuto obrazu. R. 1656 byl založen klášter kapucínský. R. 1639 se probili švédové do města a r. 1648 se tu objevili znovu. Z té doby je na hřbitově u sv. Kříže pomník se zajímavým nápisem, kterak dotyčný zemřel, je poblíž nynějšího hřbitovního vodovodu. V r. 1741 přitáhlo vojsko pruské, na vánoce vojsko polské a saské, v dubnu 1742 sám pruský král Frydrych. Jej vítající městské rady si valně nepovšiml, jen řekl dobře, dobře a věnoval se dále přehlídce svého vojska. Na Skřivánku byla velká přehlídka. R. 1778 přijel do Chrudimi císař Josef II. a dal opevnit Tři Bubny. R. 1586 bylo v Chrudimi 135 domů ve městě, 342 ostatních a 5 mlýnů. V roce 1654 bylo v Chrudimi jen 100 domů ve městě obydleno, 52 zbořeno a v předměstích bylo 165 domů obydleno 83 domů bylo pustých. Tak poklesla v té době Chrudim. Od r. 1658 byly v Chrudimi císařskými výnosy povolovány další trhy a tak koncem r. 1839 měla Chrudim 5 výročních trhů a 8 trhů koňských. Chrudim je rodištěm i působištěm význačných osobností. Právníka Viktorína Kornel ze Všehrd, Malíře Radouše, Josefa Ressla, dramatika Štěpánky, spisovatele a politika Benoniho, Zieglera, Rybičky, Skutečského, Sobka, Bernharda, Pippicha aj.

Kušta kvakkvak 02.10.2006 21:17
Já už někde četl v tisku ,že se už snad bude Chrudim jmenovat Kuštov tak proč jeulice ?? .-))

likvidace neprohlášené kulturní památky unesko myš 02.10.2006 21:06
Nezadržitelně už píšu obdivné- kurňa,vy víte ale úplně vše.Když ostatním vytýkáte neúplnost informací, zatím co vy jich máte přehršel a skutečně ověřené, žasnu, proč ztrácíte čas diskuzí s lidem,který podle vašich předchozích příspěvků nemá k diskuzi žádné předpoklady.Proč nemáte webovou stránku, na které byste zasvěceně a jedině správně komentoval dění v Chrudimi? Vždyť byste tím předešel hrubým omylům a desinformovanosti občanů!!!

Starší příspěvky:
« 313 312 311 310 309 308 307 306 305 304 303 302 301 300 299 298 297 296 295 294 293 292 291 290 289 288 287 286 285 284 283 282 281 280 279 278 277 276 275 274 273 272 271 270 269 268 267 266 265 264 263 262 261 260 259 258 257 256 255 254 253 252 251 250 249 248 247 246 245 244 243 242 241 240 239 238 237 236 235 234 233 232 231 230 229 228 227 226 225 224 223 222 221 220 219 218 217 216 215 214 213 212 211 210 209 208 207 206 205 204 203 202 201 200 199 198 197 196 195 194 193 192 191 190 189 188 187 186 185 184 183 182 181 180 179 178 177 176 175 174 173 172 171 170 169 168 167 166 165 164 163 162 161 160 159 158 157 156 155 154 153 152 151 150 149 148 147 146 145 144 143 142 141 140 139 138  137 136 135 134 133 132 131 130 129 128 127 126 125 124 123 122 121 120 119 118 117 116 115 114 113 112 111 110 109 108 107 106 105 104 103 102 101 100 99 98 97 96 95 94 93 92 91 90 89 88 87 86 85 84 83 82 81 80 79 78 77 76 75 74 73 72 71 70 69 68 67 66 65 64 63 62 61 60 59 58 57 56 55 54 53 52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 »

© 2001-2018 Chrudim2000.cz

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, Váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro Vás.