Přeskočit navigaci

Čtenář nepřihlášen.

Nová registrace

Náš tip: Nechte si zasílat jednou denně nově vložené příspěvky do Vaší emailové schránky. Stačí se jen zaregistrovat.

Téma Odesílatel Datum
Těšíte se na novostavbu na náměstí? tom 08.11.2005 13:35
...a nejlépší by bylo roztřískat kostel a srovnat ho se zemí,aby nestínil té aroganci a exhibicionismu všech,co se o to bez nás postarali. Vždytˇ si časem zvyknem,že jo pane Libý nebo pane Jelínku?
Reagovat na tento příspěvek

PZ - zajímavosti Jan Roček 08.11.2005 13:11
Zajímavý článek o průmyslové zóně v Litomyšli:

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=260&r=mfpardubice&c=314610

Porovnání s Chrudimí se přímo nabízí. Článek je obsáhlejší, mě však zaujalo zejména následující:

Nová průmyslová zóna v Litomyšli už má čtyři zájemce.

Litomyšl - Průmyslová zóna v Litomyšli zatím slaví úspěchy.

Ještě není dokončena a město už jedná se čtyřmi místními firmami o prodeji parcel na stavbu jejich provozů. První by zde mohly vzniknout již příští rok. Obytnou čtvrť podle radnice podniky neohrozí, bude chráněna pruhem zeleně s obchody a službami pro lidi.

Radnice chce do zóny pozvat především tuzemské podnikatele.
„Podnikání místních firem je stabilnější. Jsou svázány s městem a hrozba jejich odchodu jinam je nižší než u nadnárodních společností,“ vysvětlil litomyšlský starosta Jan Janeček.

Při zakládání průmyslové zóny město vzalo do úvahy i obavy obyvatel, že průmyslové objekty budou bezprostředně navazovat na nedalekou vilovou čtvrť. „Mezi rodinnými domky a zónou je poměrně široký pruh, kde budou objekty sloužící obyvatelům, mohl by zde stát například hypermarket. Ten bude spolu s řadou vzrostlých stromů tvořit jakýsi filtr, který zónu oddělí od obytné zástavby,“ řekla Severová.

Jak to vypadá s chrudimským letištěm??? Erik Bouzek 08.11.2005 09:24
Získejte pana B.z Podhůry do pilotního kurzu a doporučte mu ať si koupí soukromé letadlo a hned budete mít vlivného příznivce.Tomu pánovi nejde o nic jiného než o vlastní blaho a po Chrudimi mu nic není.Myslíte že uvažuje co bude s městem dobudoucna? Jsem zásadně pro zachování letiště a ne s jeho rozprodáním na parcely pro stavbu soukromých domů.Nelze přece dělat vše jen pro komerci.

Těšíte se na novostavbu na náměstí? pavlicek 08.11.2005 08:09
Adalbert je odvazny muz a tesi se na prilezitost jak pridat mestu nove znameni casu, nejakou stopu. To same se rikalo o stavbe tri udu na Vetrniku. A hlasy které vyvolavaly hysterii, ze se likviduje jedinecna silueta města, byly ty malomestacke.
Jenze pane Adalberte - takovych a podobne odvaznych arogantnich zasahu uz ma Chrudim za sebou povicero. A nikdo uz ty „hrdiny“, kteri o tech zverstvech rozhodovali, nenakope kamsi. A ještě něco. On vlastne ten kostel (jak nam sdeluje Adalbert) není pro město tak dulezitou dominantou, vzdyt ani není goticky ale jen pseudogoticky, pote co pomyleny Schmoranz mu po pozaru dal jiné veze, nez byly ty puvodni. No jo, pane Adalbert, muzete mit svoji pravdu. Jenze my tady na namesti bohuzel jiny kostel nemame. A po pravde receno – namesti tu mame také jen jedno. V jinem prispevku je psano, abychom duverovali odbornikum, kteří vítězný navrh vybrali. Ale co hlasy dalších uznávaných odborníků – regionálních architektů? Mozna, ze nejsou dost statecni? pp.

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jaroslav Trávníček 08.11.2005 07:39
Pane Švadlenka, byl jsem si vědom, že ne všichni z koalice jsou tací. Proto jsem napsal také větu, že výjimky potvrzují pravidlo!

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Josef Jarkovský 08.11.2005 07:08
Na KB vedle muzea jsme si už zvykli, ale to neznamená, že se tam hodí. Nehodí a stejně tak by to dopadlo i s náměstím. Nechápu, proč architekti nejsou schopni projevit alespoň trochu vkusu a soudnosti. Působí to na mě dojmem, že prostě sebrali "barák", co jim zbyl z nějakého jiného projektu a prostě ho naroubovali do fotky náměstí s tím, že vyinkasují peníze za soutěž a třeba se to ujme. Když ne, tak ho zkusí nabídnout zase někde jinde. Asi už není cesty zpět, tzn. nechat balustrádu volnou. Je to škoda. I když je to jen malý kousek zeleně, rozhodně se k námestí i ke kostelu hodí lépe, než jakákoliv stavba. Přestavět a dostavět katastr je v pořádku, ale nacpat budovu vedle kostela je barbarství.
PS. Jen taková praktická připomínka: představte si, že si koupíte na náměstí luxusní byt (ve zrekonstruované budově katastru), a místo, abyste měli výhled na krásné náměstí, tak budete koukat na budovu soudu na jedné straně a na druhé na stodolu. Kdo si takový byt koupí? Kde je nějaká logika?

Těšíte se na novostavbu na náměstí? dana kubastova 07.11.2005 22:52
Již jsem psala na toto téma před časem. Samozřejmě mne to klidnou nenechává. Domnívám se, že můj názor je totožný s většinou "Chrudimáků", kterým jde o zachování náměstí takovém, jaké je nyní. Pan podnikatel Kušta, nechci se ho dotknout, jistě dobře ví, jak od počátku svých aktivit - viz pozemky průmyslová zóna, rozepisovat se nechci, může si nyní dovolit i "ekonomickou sebevraždu", která opravdu odpovídá hotelu - stodole opředeného slámou byť ze zlata.
Věřím, že i památkáři si budou s takovými rozmary vědět rady a že financí bude jistě zapotřebí někde úplně jinde, než je doslova zprznění toho nejcenějšího, co na Chrudimi je. Vždyť vzpomeňme název Borzna a současný stav na Kateřině,které je dílem komunismu. Jaké dílo a kým by měla přestavba náměstí vzniknout, datum sametové revoluce se blíží a nevím, zda se něco v myšlení lidí změnilo.

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 07.11.2005 22:39
Ale, pane Trávníčku. Přinejmenším část radniční koalice je rovněž proti, takže bych to s tou drtivou většinou, která si prohlasuje vše, neviděl tak jistě...

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 07.11.2005 21:36

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 07.11.2005 21:34
To je nesmysl, to co pisete s tim kostelem. Kostel byl vzdycky goticky, staci se podivat na stare fotografie. Pouze veze byly zakonceny baroknimi "cibulemi", ale pak vyhorely, kdyz do nich uhodil blesk, byly nejakou dobu zastresene jen provizorne a pak pan Schmoranz nechal postavit nove, tak, jak si predstavoval goticke. Zbytek byl ale goticky vzdycky, to nikdo nemusel prestavovat. Nebo se skutecne domnivate, ze krizova klenba uvnitr a lomene oblouky oken jsou az vymysl pana Schmoranze? Úsměv Podivejte se napr. na tuto fotografii: http://www.chrudim.info/historie/chrudim/historie4.jpg Co se tyce Komercni banky, byla obrovska skoda zbourat puvodne goticky kostel Svateho Jana a pozdejsi budovu divadla, udajne nejstarsi mimo Prahu. Budova komercni banky se na namesticko nehodi. A znovu: co chcete turistum nabidnout, kdyz znicite stredoveky raz namesti? Pak uz zbudou jenom ulice, ktere do nej usti. Vic uz nic. Pripominam, ze vsechny slohy az do 20. stoleti se odkazovaly k antice, takze maji vsechny mnohe spolecne. To styly 20. stoleti jiz necini, a proto mnohdy mezi historickymi, ale i historizujicimi (z 19. stoleti) budovami pusobi jako pest na oko. To bude i "Stodola". Doufam, ze tento navrh neprojde.

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 07.11.2005 21:23
Namesti je pamatkovou zonou, to jenom tak pro pripominku...

Těšíte se na novostavbu na náměstí? MsG 07.11.2005 20:12
Vystavba na namesti podle me neni zase tak spatny napad, ale jedine stavba puvodni historicke budovy. Jinak nemam nic proti modernimu umeni a modernim stavbam (vsak to take studuji), ale zde - v jedine casti neznicene minulym rezimem, ci nijak nezasazene modernimi prvky. To bych radsi dal navrh na zbourani hrozneho baraku na Katerine (mam na mysli borznu).

Klub Agora není "rokáč". myza 07.11.2005 18:39
Ještě mě napadlo, že za změnu pravidel možná považujete to, že se konečně podařilo otevřít v týdnu ( zatím v Po a ve ST - odpoledne od 15 do 19 alkohol free a po 19 hod normální s celým sortimentem). O tuhle věc jsme usilovali dost dlouho, ale neměli jsme na to kapacitu. Ta se našla. Takže shoda okolností a ne reakce na nějakou tu kritiku ( konec konců vesměs docela konstruktivně vedenou).
myza

Klub Agora není "rokáč". myza 07.11.2005 18:25
Dobrý den.
Není mi úplně jasné, co a kde jste slyšel, možná by bylo dobré být konkrétnější. Rozhodně si neděláme "srandu" z nikoho. Uveřejněním (a dodržením) omezení uvedených na letáku, který jsme vydali 24. 10. 05 bylo pokud možno jasně reagovat na události a (to podotýkám) udržet provoz a v neposlední řadě získat odstup a čas. Pravidla jsme prohnali vnitřním připomínkováním a vyšlo nám z toho, že z provozních důvodů je jediný problém a to striktní dodržení začátku hudební produkce a z toho důvodu taky možnost, že by mohla nastat situace, kdy se nám nepodaří na čas zavřít. Porovnejte, ale sám ( cituji bod č. 4provozního řádu klubu Agora - akce - odsouhlaseného se zpětnou platností k 28.10.05 ): Pro konání víkendových akcí jsou ( pokud nebylo dohodnuto jinak) stanoveny závazné provozní časy ( návštěvníci jsou s nimi předem seznámeni prostřednictvím plakátů a jiných materiálů a jsou také informováni v průběhu akce) · vlastní produkce začíná pokud možno ve 21.00 ( tak je to uvedeno na plakátech) · návštěvníci, kteří přijdou po 23.30 nebudou již na akci vpuštěni a po skončení produkce umožní pořadatelé už jen jednosměrný provoz ( pouze ven); pokud bude hodně návštěvníků, budou ven pouštěni pouze po menších skupinkách · produkce končí nejpozději ve 24.00 a sál je vyklizen a uzavřen do 00.15 · provoz baru je ukončen nejpozději v 00.30 · budova je uzavřena ve 00.50

Rozdíl je řekl bych vskutku kosmetický.
Michal Zahradník

Jak to vypadá s chrudimským letištěm??? Jan Švadlenka 07.11.2005 18:22
Nepatrite vy take k tem zmatenym lidem, kteri by z Chrudime nejradsi meli jenom obytnou zonu pro Pardubice? Upozornuji, ze to je neobycejne kratkozrake reseni, aby v Chrudimi fungovaly pouze sluzby a vetsi cast obyvatel dojizdela za praci jinam.
Zatim je to jedno, protoze mesta z podniku z nich sidlicich prilis mnoho nemaji, diky soucasnemu systemu prerozdelovani, ktery si vymysleli socialni demokrate a ktery prideluje penize podle poctu obyvatel, ale nikde neni psano, ze tomu bude uz navzdycky. Pokud bude zaveden system, ktery obcim bude priznavat vyznamny podil na vybranych danich od mistnich podniku, Chrudim bude nesmirne skodna. Najednou nebude mit penize vubec na nic. Nehlede na to, ze pro nektere lidi je lepsi pracovat v miste bydliste, takze by se z Chrudime mohli zacit stehovat pryc. Z techto duvodu prumysl potrebujeme. A co se tyce letiste: bydlim ve Skroupove ulici a nikdy jsem si nevsiml, ze by nejaka letadla delala nesmirny hluk, az by rusila sporadane odpocivajici obcany mesta Chrudime. Pro Chrudim je prestizni zalezitost mit vlastni letiste a bylo jeste prestiznejsi, kdyz tu sidlila slavna Ctyrka. To uz je bohuzel minulosti.

Těšíte se na novostavbu na náměstí? anonym 07.11.2005 17:24
Architektuře sice rozumím asi jako koza jeteli, ale mám podezření, že jste to napsal naprosto přesně. Řeč je skutečně podle mého názoru o kontextu. A mám pocit, jako by si páni otitulovaní architekti vymysleli barák a pak ho prostě počítačovou simulací bez nejmenší zpětné reflexe zasadili do chrudimského náměstí.

Jak to vypadá s chrudimským letištěm??? Rampa 07.11.2005 17:11
Vypada to tak ze neustale bojujeme a nevzdavame to.A myslim ze tak malo nas neni myslim ze 50 letajicich lidi a 100 veteranu je slusny pocet lidi na obcanske sdruzeni.A je nas zase o kapku vic protoze zajem o letani je a my se o mlade letce starame.

Těšíte se na novostavbu na náměstí? pan 07.11.2005 17:05
V historickem kontextu samozrejme lze postavit moderni dum (http://pamatky.praha-mesto.cz/?id=60660&ido=3354&sh=195942872),

ale je potreba znat podstatu tohoto kontextu, a tim nemam na mysli vezicky ani sikme strechy. Vitezny+dalsi publikovane navrhy ale zadny vztah k mistu nemaji, jsou naopak zalozene na kontrastu a tak muzou stat uplne kdekoliv .

Jak to vypadá s chrudimským letištěm??? typo 07.11.2005 15:14
Doufám, že chrudimské letiště bude dále v útlumu. Myslím, že hrstka nadšenců, kteří za něj bojují, si může zajet do nedalekého Vysokého Mýta, a tam se dosyta vyřádit (vylítat).

obousměrný vjezd na náměstí Čech Luboš 07.11.2005 14:39
jsem pouze pro jednosměrný vjezd na náměstí.

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Milena Cvrčková 07.11.2005 13:42
Také souhlasím s názorem, že repliky historických staveb jsou naprosto nepřijatelné - jsem ráda, že tu byla konečně zmíněna i stará známá skutečnost o pseudogotické podobě kostela, o jehož výlučnosti jsou mnozí přesvědčeni.
Myslím, že profesionálně složená komise vybrala přijatelné návrhy renomovaných autorů. Je zřejmé, že si budeme muset na novou tvář centra zvyknout, v případě vítězných návrhu se nejedná o žádné paskvily typu pardubické ČSOB Pojišťovny či lékárny na Palackého ulici. Chrudimské náměstí není žádnou památkovou rezervací, proč se tedy bránit moderní architektuře.

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Vrevro 07.11.2005 13:17
No konečně! Sláva! Poprvé tu píše někdo, kdo si nesedá v šoku na židli a nenaříká nad nenávratně ztracenou starou Chrudimí, netáhne do voleb se svatozáří ochránce památek a nechce psát lidem z UNESCA o hrozící katastrofě!

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Adalbert 07.11.2005 12:58
Já se na novostavbu těším, myslím si, že to je příležitost jak přidat městu nové znamení času, nějakou stopu. Upřímně řečeno se mi nejvíc líbí projekt "lodi".
Že projekty ohodnocené komisí architektů nezapadají do "maloměšťáckého vkusu" mě nepřekvapuje. Já si zase myslím, že by byla zvrhlost postavit vedle kostela repliku barokního domu. Není třeba vyvolávat nějakou hysterii, že se likviduje jedinečný historický vzhled náměstí. Gotický kostel totiž není gotický, ale pseudogotický, t.zn. byl realizován na konci 19. století, poté co byla zničena původní barokní podoba kostela, podle pomýlených představ architekta Schmoranze, jak by asi takový pravý gotický kostel měl vypadat.
Argumentace, že novostavbou bude narušeno okolí krásného "gotického" kostela, je asi stejně logická, jako kdyby se ve 30. letech protestovalo proti výstavbě dnešní KB s tím, že bude narušen krásný "barokní" areál muzea. Dnes je celý prostor kolem Muzea a KB myslím jedním z nejpěknějších chrudimských prostranství (a co teprve až se dle projektu arch. Kouckého eliminuje jeho průjezdní charakter). Možná, že ze začátku bude novostavba "bolet" (jako bolí každá změna), ale za pár let si na ni lidé zvyknou a budou na novou dominantu hrdí. Navíc město to nebude stát ani korunu.

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Administrátor 07.11.2005 12:44
iDnes

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=259&r=mfpardubice&c=313820

Co říkáte na dostavbu náměstí v Chrudimi? Jak to vidí

Jiří Stříteský

primátor Pardubic a senátor

Kostel na historickém náměstí v Chrudimi si nezaslouží, aby vedle něho stála taková „boudička“. Trošku mi návrh architektů připomíná náměstí v Jihlavě, které se také příliš nepovedlo.
Jsem konzervativní člověk a velmi ctím tradice. Myslím, že by měla být zachována dnešní historická podoba náměstí, stavby by měly spolu ladit. Nelíbí se mi ani návrh Zdeňka Kozuba, který navrhl budovu ve tvaru lodi.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Autor:

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Administrátor 07.11.2005 12:42
iDnes

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=259&r=mfpardubice&c=313801

„Stodolu“ nechceme! říkají lidé Projekt hotelu v Chrudimi rozpoutal bouři názorů. Nelíbí se návrh ani místo vedle kostela

Chrudim - Ani 24 hodin neuplynulo od chvíle, kdy chrudimská radnice a investor Milan Kušta zveřejnili vítězné návrhy na dostavbu místního Resselova náměstí, a už se kolem celé věci rozproudila vášnivá diskuse.

Nejvíce emocí vzbuzuje moderní stavba hotelu, který by měl stát v těsné blízkosti gotického chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Ta provokuje i obyvatele jiných měst v kraji a nelíbí se ani některým architektům.

Vzrušená debata vypukla již ve čtvrtek večer před návrhy vystavenými ve vestibulu chrudimského muzea. Po zveřejnění podoby jednotlivých návrhů stavby v MF Dnes se připojili i další obyvatelé města. „Po otevření novin jsem málem spadl ze židle, pak jsem se raději podíval na datum, abych se přesvědčil, zda není náhodou 1. duben. Bohužel není. Čekal jsem cokoli, ale tohle je fakt síla. Pokud tu hrůzu naše slavné zastupitelstvo skutečně schválilo, tak ať raději chodí kanálem. Stodola na náměstí, to tu ještě nebylo,“ napsal první přispěvatel internetové diskuse serveru www.chrudim.cz.

Další tak nesmiřitelný není. „Je to šok. Ale když už město řeklo, že se náměstí dostaví a výsledek určí architektonická soutěž, nedalo se nic jiného než moderní stavba čekat. Nakonec si myslím, že by stodola nemusela být špatná. Chce to odvahu!“ míní debatér s přezdívkou Vrevro.

Výběr vítězného návrhu obhajuje i chrudimský radní Luboš Jelínek. „Vždycky se na starých náměstích stavěly soudobé domy. To neznamená, že tam má stát nějaký hnusný „Prior“.
Moderní znamená, že je budova chytře domyšlená. Příkladem může být Tančící dům v Praze, na který si lidé zvykali šest let.
Protože nejsem v architektuře vzdělaný, mám důvěru ve špičkové odborníky, kteří z návrhů vybírali, a věřím jim,“ říká Jelínek.

„Tančící dům je ovšem úplně jiná kvalita, ten objekt má v sobě filozofii. V návrhu na chrudimský hotel ale žádnou nenacházím.
Navíc v Praze nejde o tak exponované místo v bezprostředním sousedství gotického kostela,“ oponuje pardubický architekt Milan Košař.

Ten vzhled vítězného hotelu zcela odmítá. „Je to arogance. Celé prostředí a těsná blízkost chrámu je natolik cenný prostor, že stavět k němu takovouto stavbu je známka nedostatku pokory.
Velikost architektury není v tom, že na sebe strhne pozornost za každou cenu, ale že vytvoří něco, co harmonizuje s okolím a bere na ně ohled, nikoliv šokuje,“ míní Košař.

Podle něj výstavba nové budovy vedle kostela nemohla dobře dopadnout, ani kdyby se objekt architektům sebevíce podařil, protože místo pro takový záměr není vhodné. „Veřejnost na to musí reagovat, jde přece o stavbu na veřejném prostranství a konec konců i pro veřejnost,“ tvrdí Košař.

Podívat se do muzea na vystavené návrhy včera mířily desítky lidí. Většina z nich pro díla architektů nenašla slova uznání.
„Nevím, proč si musí všichni navrhovat své pomníky. Snad to celé zastaví památkáři,“ říká Jiřina Málková.

Podle ankety na serveru www.chrudim.cz nefandí obyvatelé města ani uvažovanému přeložení silnice přes náměstí ze středu k jeho okraji. Proti jsou tři čtvrtiny hlasujících.

Moderna vedle gotiky?

Myslíte si, že historické náměstí v Chrudimi snese hypermoderní výkřik současné architektury?

Líbí se vám navrhovaná stavba hotelu vedle gotického kostela?

Pište na adresu redakce: MFD Pardubice, nám. Republiky 56, Pardubice, 53002 e-mail: redpa@mfdnes.cz Zajímavé příspěvky zveřejníme!

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Autor: PAVEL DOSOUDIL

Těšíte se na novostavbu na náměstí? anonym 07.11.2005 09:43
Jsem zastánce dostavby současné balustrády etc.
Poté, co jsem si v novinách a pak i na výstavě prohlédnul ty návrhy, jsem toho začal skoro litovat.

Hlavně vítězný návrh, to je nevýslovná hrůza, ze které se mi dělá špatně a nechápu, jak ho mohla komise (složená z architektů?!) podpořit.

Loď už je o něco málo lepší, ale také žádná sláva. Byla by podle mého názoru únosnější, kdyby byla zrcadlově otočená (aby ty převislé boky nebyly směrem ke kostelu, ale na druhou stranu ke katastrálu), takhle se to fakt s kostelem tluče.

Mám pocit, že architekti si chtějí vybudovat hlavně pomník.
Zkoušejí co nejextravagantnější (říkají tomu "odvážné") stavby s douškou, že s jednou z nich prorazí a uspějou v nějaké prominentní soutěži... A na to nepovedené se snad zapomene. Snad budou mít rozumn aspoň památkáři.

Vítězný návrh se nelíbí i řadě architektů. Jednoho z nich citovala i sobotní MF Dnes, a to přesně těmi slovy, jaká bych použil i já. S extravagancí Tančícího domu se to opravdu nedá srovnávat, ten nestojí ve starém městě.

Nejpovedenější návrh je podle mého ten nejméně "odvážný" - takový vcelku normální moderní barák, navrhoval ho tuším arch. Smutný. Na ten se už dá vcelku dívat.

Bláhově se jsem se domníval, že architektům nebude chybět POKORA a že postaví cosi na způsob repliky původního domu, co stál na balustrádě, nebo aspoň cosi ve stylu okolních barokních a renesančních baráků.

Jak to vypadá s chrudimským letištěm??? Michal Tůma 07.11.2005 09:05
V listopadovem Chrudimskem zpravodaji byl rozhovor s novým velitelem 43.vpr - Zdeněkem Kolářem. A tam z rohovoru vyplynulo, že nyní vše záleží na aeroklubu, že ze strany armády nejsou žádné závažné námitky k uzavření smlouvy. Doporučuji si zpravodaj sehnat a přečíst. určitě by bylo dobré kdyby se ktomuto vyjádřil i někdo z aeroklubu. Protože letiště by tu mnělo určitě zůstat ať už kvuli tradici nebo prostě proto že sem patří. A nakonec jako bonbonek navrch sem vrátit bývalou Chrudimskou čtyrku (nyní http://www.flyingbulls.cz/start_c.html) to by bylo supr, ovšem to je už patrně nereálné.

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 07.11.2005 02:15
Proboha. Jeden návrh horší než druhý. Snad pan Kušta vypíše nové výběrové řízení. A propos, odvážní páni architekti, nechtěli byste postavit něco moderního například místo sloupu Proměnění Páně? Stačilo by něco decentního, ne moc velkého, tak pětipatrového, aby nám to záviděla celá naše země...

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 07.11.2005 02:04
Ještě dodávám: tvrdíte "na základech dost divného domu". Patrně historickou architekturu považujete za "divnou". Asi tedy vítáte demolici Kateřinského Předměstí, možná byste i přivítal demolici zbytku náměstí a moderní architekturu místo těch "divných" barokních a renesančních domů. Patrně tedy litujete, že nebyl uskutečněn původní návrh přestavby Chrudimě. Viděl jsem ty plány: demolice nejen Kateřinského, ale i Jánského Předměstí, z nichž měl zůstat pouze kostel Svaté Kateřiny, rozsáhlé demolice i v historickém centru (i když to mělo zůstat) a všude moderní a vkusné panelové domy....

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 07.11.2005 01:56
A kdyby naši předchůdci nebyli tak odvážní, mohli jsme ještě stále mít historické domy na Kateřinském Předměstí a ne moderní paneláky lépe odpovídající charakteru architektury druhé půle 20. století....

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 07.11.2005 01:55
On stojí Tančící dům např. na Staromáku či na Pražském hradě? Pokud vím, tak tančící dům je na samém okraji historického centra... A jak už jsem napsal, všechny historické architektonické styly se víceméně odkazují k antice, tedy i Mydlářovský dům, takže se vedle sebe hodí. Styly 20. století se snaží zapomenout na všechno, co bylo předtím, a vymýšlet něco zcela nového. Proto se balík slámy vedle gotického kostela a barokních a renesančních domů nehodí. Navíc připomínám, že by Chrudim ráda lákala turisty. Přitom nemá příliš co nabídnout.
Máme pouze historické památky a dobře zachovalé historické centrum, na kterém je důležitá celková atmosféra. Pokud si tam postavíme nějakou modernu, tak se na nás vykašlou a pojedou radši do Mýta, do Litomyšle, do Pardubic, apod., kde takové moderny nemají. A to by byla škoda.

Jak to vypadá s chrudimským letištěm??? Jan Švadlenka 07.11.2005 01:51
Také by mě zajímalo, jak to vypadá s letištěm. Každopádně argumenty pana Berana jsou irelevantní. Kupoval vilu, která tam již stála, a on sám z Chrudimě nepochází. Čili to letiště tam bylo dřív než on. Pokud se mu tedy nelíbí, může se s ním leda tak smířit, případně jít. Stejně tak ostatní, kteří si v blízkosti letiště postavili vily a pak proti letišti podepisovaly petice. Já bydlím v blízkosti nádraží a Palackého třídy. Oboje je rozhodně hlasitější než párkrát přelétnuvší letadlo.
Přesto to není argument pro zrušení jak železniční tratě, tak Palackého třídy. Pokud se mi to nelíbí, můžu se leda tak odstěhovat.

Jak to vypadá s chrudimským letištěm??? Mr.Voza 06.11.2005 23:58
Nevíte někdo, jak to vypadá s chrudimským letištěm? Slyšel jsem, že v poslední době má nějaké problémy a hrozí mu dokonce zrušení. Teď jsem se dočetl na jednom diskusním fóru o leteckých simulátorech, že "v listopadu by se to mělo vyřešit a příští sezóna by měla být OK." Pročítal jsem diskusní fórum na těchto stránkách, ale nejnovější příspěvky k tomuto tématu byly přes rok staré. Jinak nejsem pro zrušení chrudimského letiště. Myslím, že by nebylo moc rozumné zrušit něco, co má pro Chrudim takový význam, jako právě toto letiště, jenom kvůli nějakému panu B. z Podhůry (jak jsem se zde dočetl), kterému vadí že mu nad domem občas proletí nějaký ten ultralehký "komár". Když si tam pan B. kupoval pozemek a stavěl dům (nebo kupoval postavený dům - to nevím), určitě si byl vědom toho, že bude bydlet kousek od letiště a nějaké to letadlo nad jeho střechou sem tam proletí. Já bydlím kousek od stadionu a skoro přesně nad naším domem dřív běžně přistávali snad každý den letadla na chrudimské letiště. V životě by mě ale nenapadlo stěžovat si na nějaký "nesnesitelný" hluk. Tak ať si teď nevymýšlí že ho letedla nesnesitelně obtěžují. A jestli to opravdu nemůže vydržet, tak se může odstěhovat jinam.
Finanční prostředky na to určitě má.

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Ivan Baborák 06.11.2005 23:28
Já se těším na novostavbu na náměstí.A taky si myslím to,co si myslí člověk, co se podepisuje Divokej Bil. Nevím proč by současný lidi neměly mít nárok postavit současný dům na základech dost divného domu, který už na stejném místě na náměstí stál. Jenom nezávidím současným architektům. Kdyby obyvatelé měli rozhodovat v referendu o Tančícím domu, nebo Mydlářovském domu aj. Nikdy by tam nestály. A to by bylo asi škoda. Nebo ne? Většina se taky může mýlit.Kdo kdy četl nějaké dějiny umění,ví kolik je tam děl, která v době vzniku byla poplivaná váženými současníky. Tak že klid a nohy v teple.

Těšíte se na novostavbu na náměstí? pavlicek 06.11.2005 20:36
Maxi, nemluvil jsem o krmelci - tedy balustrádě, ale o bloku domů kolem kostela a parčíku. A populismus? Dávám najevo svůj názor a sdělení, že se jej budu pokoušet prosadit, neznamená to, že se to povede. pp.

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 06.11.2005 19:32
Pane Pavlíčku, tento váš příspěvek mi připadá jako čirý populismus a podraz na koaličního partnera, který lze přirovnat k vražení kudly do zad. Je to právě Chrudimská volba, která má na nynějším návrhu na přestavbu náměstí podíl. Jednak jste jej coby koaliční strana museli podpořit a navíc je investor (pan Kušta) osobou velice blízkou Chrudimské volbě a ing. arch. Karel Thér, který ji rovněž, z pozice městského architekta, neodmítá, je zastupitelem Chrudimské volby.

Těšíte se na novostavbu na náměstí? divokej bill 06.11.2005 16:22
Mě se stodola docela líbí, rozhodně víc než ta loď. Volné místo na náměstí je zbytečný luxus a navíc neodpovídá charakteru náměstí. To že je ta budova tak moderní vyplývá z toho, že se píše rok 2005, nevidím v tom problém. Myslím, že by si lidé rychle zvykli, rozhodně to není strašidlo jako v Jihlavě a vůbec nemá ambice zastiňovat okolní budovy.
A k těm řečem, že by se zničil charakter náměstí a podobně: To jsou jenom kecy. Kdyby naši předci byli stejní zaprděnci jako vážení přispěvatelé, tak by jsme dneska žádné památky neměli, protože by se nikdo neodvážil postavit kostel, který tak tragicky zničil krásné panoráma Chrudimě, nikdo by nepostavil Mydlářovský dům, který se sem vůbec nehodí (nejsme přeci žádná itálie) a ani jiné drzosti by nikdo netrpěl. To mohla být Chrudim teprv krásná!

Klub Agora není "rokáč". divokej bill 06.11.2005 16:04
Tak se ke mě doneslo, že ta zkritizovaná pravidla z letáčků prý už zase neplatí. Z koho si děláte srandu? Z návštěvníků klubu, nebo z úředníků z města? Používáte strategické plánování a já nevím co ještě vznešeného, ale po první spršce kritiky najednou strategicky naplánovaná pravidla změníte? Ta pravidla se mi nelíbila, jak mi ale chcete tvrdit, že vite co děláte, když každý týden děláte něco jiného? Sorry, že to napíšu tak tvrdě, ale ještě chvíli takhle povedeného jednání, a budete v chrudimi za blbce

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Honza Smetana 06.11.2005 16:01
Nedalo mi, abych se nevyjadril k viteznym navrhum na dostavbu prostoru vedle chramu Nanebevzeti Panny Marie v Chrudimi.
Temer uz v Chrudimi nejsem, ale mam ji rad. Z toho, co jsem videl, je mi spatne. Na novostavbu se netesim vubec. Pripada mi, ze navrhy jsou "usity horkou jehlou", zvlast co se tyce umisteni. "Stodola" si tuto prezdivku naprosto zaslouzi. Te bych nevenoval ani pohled.
"Lod" je velmi architektonicky zajimava, ale do prostoru vedle kostela se opet naprosto nehodi !! Verim, ze pamatkari obe varianty zavrhnou. Pri pohledu na druhy pripad /"lod"/, jako pokus architekta o "jinakost", me napada "hrube srovnani" s Tancicim domem v Praze /presto, dle meho nazoru, stavbou nesrovnatelne prevysujicich kvalit/, ale misto, kde tato stavba stoji, nevyzaduje pozornost k vedle stojicimu chramu ... Nakonec bych nechal namesti tak, jak je, protoze i tak ma sve ohromne kouzlo, a nenicil bych jedinecny pohled na kostel ze severni strany, ktery vyzdvihuje jeho mohutnost a krasu. Preju vsem pekny podzim. Honza Smetana, student

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jaroslav Trávníček 06.11.2005 14:11
Děkuji za konstatování, že za ty novoty může rada města, řekl bych ještě spíše radniční koalice. Při svém počtu zástupců v zastupitelstvu, tak prohlasuje vše. Možné výjimky jen potvrzují pravidlo. Z poslední doby schody "pro auta" v Široké ulici, nový průjezd náměstím a nyní jako bonbónek pro patrioty dle starosty "odvážná" stavba vedle kostela nemohou nechat klidným nikoho, kdo má opravdový zájem o své město. První dvě akce by byly zbytečně vyhozené peníze a to třetí snad ani nemůže projít. Takže zase zbytečná investice do architektonické soutěže. Nebo právě v roce, kdy slavíme 950 let od první písemné zmínky o Chrudimi, tak chce mít někdo na své působení v Chrudimi věčnou památku? "Katastr" a pozemky město prodalo. Teď vzniká problém jak kupci, tak nám, neboť chceme, aby se město líbilo nejen nám, ale i turistům. Ale co, na druhou stranu zvědavců, kteří by se rádi podívali na "stodolu" vedle Novogotického kostela, by také mohlo být! Třeba i cizinců, kteří by tam mohli přespávat.

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Max 06.11.2005 13:15
Pane Pavlicku, vecne samozrejme souhlas, ale stavet na tom "krmelci" volebni program, to neeeee.
Stejne jako vetsinu diskutujicich me zarazi, proc se musi stavet ausgerechnet tady. At vyresej tu udesnou diru za "katastralem" a to mezi nim a kostelem udelaj neco jako zonu, minipark (ale to uz tady taky nekdo navrhoval).
Ovsem dle predpokladu se vyjadril pan starosta - moc se mi to ze zacatku nelibilo, ale pak me to nejak, jako, to, no...HEZKYYYYYY.
I kdyby tam navrhli barak v podobe zachodovy misy, tak by byl spokojenej...
At uz si ho povolaj do Prahy, ale at nikde prosim nerika, ze je z Chrudimi.

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Administrátor 06.11.2005 12:33
Příspěvek vložen na základě článku Budoucnost Resslova náměstí: http://www.chrudim.info/zpravy/clanek.php?clanek=231

V článku Vám přinášíme pár fotografií výsledků architektonické soutěže na zpracování návrhů rekonstrukce budovy bývalého Katastrálního úřadu Chrudim, výstavby obchodního a bytového centra na sousední parcele a hotelu na Resselově náměstí v místě dnešní balustrády.

Text celého článku naleznete zde

Těšíte se na novostavbu na náměstí? pavlicek 06.11.2005 08:56
Myslím, že o změnách na chrudimském náměstí by mohly a měly rozhodnou volby. Ty mají být už za rok. Pokusím se prosadit, aby volební strana Chrudimská volba šla do voleb s jasným stanoviskem k podobě náměstí.
Stavbu bloku domů podél kostela a parčíku pokládám za velkou chybu. Byly by nenávratně zničeny velké hodnoty. Byly by ztraceny další průhledy a siluety. Dnešní politická reprezentace má možná dojem, že získá slávu a pomník. Ale ten pomník bude stejný, jako zničení staré Kateřiny či výstavba ohyzdných tří údů nad městem. Proto do předvolebních materiálů budu prosazovat větu s tímto smyslem: Chrudimská volba odmítá zástavbu místa vedle kostela a do případné koalice politického vedení města vstoupí jen se stranami, které tento názor přijmou jako bod koaliční smlouvy. Nutno podotknout, že město má také svůj územní plán, který v kapitole o městské památkové zóně sděluje, že předmětem ochrany a péče je mimo jiné … b) panorama památkové zóny a hlavní dominanty v blízkých i dálkových pohledech. Myslíte, že kostel je tou dominantou? Dovolím si znovu připomenout myšlenky, které byly v jiných souvislostech publikovány už v roce 1998: *arch. D.Vršek: Zásadní chybou je arogance v rámci urbanistického kontextu místa, zohledňující pouze rychlé, snadné a výhodné řešení, které znehodnocuje dochované hodnoty a genia loci dané lokality *arch. Iva Svobodová: Nesmíme pokračovat v ničení neopakovatelné atmosféry jednotlivých míst v historickém jádru.
A k balustrádě? Tam by měl vyrůst konzervativně vyhlížející dům, který by hmotou odpovídal okolní zástavbě. Onen balík slámy vypadá i působí šíleně. Na štěstí pro Chrudim je příliš drahý a díky tomu snad nereálný. V sobotu dopoledne jsem na výstavu pozval svého kamaráda architekta ze Zlína. Vůbec mne nenapadlo, že bude zavřeno. A nejen to – nikde ani kousek papíru, jaká je otevírací doba. Také tak trochu vypovídající postoj k občanům.

Pavel Pavlíček

Klub Agora není "rokáč". filipsz 05.11.2005 16:57
Ja osobne se domnivam ze nejvetsi potiz je s umistenim Agory - centrum mesta neni pro klub idealni misto...Kdyz uz tam ale je, melo (by) se vyresit nekolik veci - 1. Odhlucneni klubu, 2.
Shromazdovani pred klubem a nasledny bordel tamtez a 3. a to je nejdůležitější a nejtěžší - naučit toleranci sousedy klubu.
Pokud se toto vyresi (ale jak to dopadne je vic nez zrejme)myslim ze rapidne ubyde ruznych stiznosti a konfliktu v podstate s kymkoliv...

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Hošek 05.11.2005 14:35
Dnes jsem si v novinach precetl clanek o vystavbe "stodoly" na vasem namesti. Je to proste hruza. Je to vrchol arogance moci radnich a vsech kdo tuto stavbu prosazuji a vubec se podileji na schvalovani. Neverim, ze je mozně, aby kvuli rozhodnuti nekolika lidi bylo na několik dalsich desitek let zniceno historicke centrum mesta. Je to znesveceni. Nejsem sice Chrudimak, ale bude-li petice proti, podepisu ji. Reknete mi kdy a kde. Mimochodem, neslo by se s protestem obratit napr. na UNESCO?

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Erik Bouzek 05.11.2005 10:48
Upozorňuji na obchodní dům na náměstí v Jihlavě.Tam se "módní stavba" stala odstrašujícím příkladem a byla dávána za vzor jak se nemá nakládat s památkovými centry starých měst. Doufám, že se Chrudim nedočká toho aby byla takovým záporným vzorem.
Doufám, že památkáři budou v tomto případě rozumní a budou bojovat za zachování rázu náměstí a nenechají ho zohyzdit "módní stavbou".
Co znamená termín "svěži stavba" který užil p.Kušta v tisku?

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Erik Bouzek 05.11.2005 10:41
Zastavět t.zv.balustrádu je snad zbytečné.Objekt byv.kat.úřadu potřebuje rekonstrukci a to třeba i tak důkladnou,že z objektu zbyde pouze fasáda.I to se dá s citem provést(staré město v Hradci Králové a pod.)Zastavět proluku za býv.kat.úřadem by bylo rovněž rozumné.Ale zastavovat ten parčík mezi kostelem a katastrálem? Napadá mě jen komerční důvod proč toto realizovat! Za každou cenu vydělávat, ať to vypadá jakkoliv.

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Erik Bouzek 05.11.2005 10:33
Plně souhlasím s p.Švadlenkou. Proč něco nacpat přímo ke kostelu a zastínit no jako se to stalo v případě Borzny.Toto nákupní středisko mělo mít původně odstup od kostela, ale tehdy bylo cílem kostel obestavět aby byl co nejméně vidět. A to je snad cílem staveb co nejblíže kostela? Nebo za každou cenu realizovat stavby které budou hlavně vydělávat? Město by mělo pamatovat i na budoucí generace a ne kazit to, co nám nechaly doby minulé.Chrudim toho pěkného mnoho nemá a proto by s tím mělo město dobře hospodařit.

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 05.11.2005 02:18
Zdravím. Náhodou jsem našel toto: http://www.npu.cz/download.php?FNAME=1114430850.upl&ANAME=metodproluky.pdf&MODNAME=gallery_file&ID=3997 Docela zajímavé čtení o tom, jak památkáři rozhodují o novostavbách v historických jádrech měst. Zaujal mě tento odstavec: Do kategorie novostaveb v prolukách patří samozřejmě nejen proluky po jednom domě (usedlosti), ale i proluky po více sousedících domech (usedlostech).
Větší proluka se může v památkovém území nalézat v rozsahu několika zaniklých staveb, části domovního bloku, v některých případech i několika domovních bloků [...]. Naprostá většina situací tohoto typu je zjevně rušivá, zejména tam, kde byla zbořena například čtvrtina domovního bloku. V těchto případech jde o situace z hlediska historické urbanistické struktury obecně nežádoucí, neboť byl změněn charakter půdorysné struktury sídla, a to často v jeho centrální části.
Ze starších map sídla lze vždy přesně rekonstruovat průběh zaniklých stavebních čar i parcelaci. Zájmem památkové péče by proto obecně měla být obnova zástavby na těchto územích. Novostavby by M2LY POKUD MOŽNO RESPEKTOVA NEJEN PŘESNÝ PRŮBĚH STAVEBNÍCH ČAR A PARCELACI, ALE I HMOTOVÝ OBJEM (výšky, tvary a orientace střech) ZANIKLÉ ZÁSTAVBY – pokud je znám ze starých vyobrazení, což obvykle je.
Obecně platí, že novostavby by měly hmotově korespondovat s okolní zástavbou. V památkově chráněných územích při návrhu nové výstavby v takové proluce musí být základním východiskem původní parcelace území (buď zcela nebo rámcově).
Pro regulaci v zásadě platí obdobné principy jako v případě jednotlivé proluky. Na větší proluky by měla památková péče předem stanovit a s příslušným stavebním úřadem projednat základní objemovou a půdorysnou regulaci, vycházející z historické hmotové struktury. V případě velkých proluk lze zvažovat rozdělení na méně parcel než v minulosti, hmotové řešení a členění novostaveb by se však mělo podřídit historické zástavbě. Na složitější situace by měla být vypsána soutěž pro určení regulace. Vyskytují se též případy, kdy zanikl celý menší domovní blok a na jeho místě vznikl prostor charakteru náměstí (Loket, Bílovec – rozšíření náměstí ke kostelu, ale i pražské Staroměstské náměstí). Tyto případy mohou být někdy vnímány pozitivně, zvláště když druhotnost jejich vzniku není na první pohled patrná. Tato situace obvykle trvá již několik desetiletí, stala se součástí obrazu sídla a objektivně zde nejsou rušivé jevy – slepé štítové stěny, chybějící nároží a podobně. V takovém případě bude vždy nutné velmi pečlivě zvažovat rizika nové zástavby a pro dané území připravit kvalitní regulaci včetně případné hmotové představy.

Čili mám dojem, že tu hrůzu v Chrudimi památkáři neschválí, a tak se nakonec nic stavět nebude. Aspoň doufám...

Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 05.11.2005 02:05
Obávám se, že v budoucnu nás leda tak naši potomci budou proklínat, že jsme si nechali tak zkazit historické náměstí.
Protože pak už to bude navždycky. Co přijde příště? Třetí věž ke kostelu, ale tentokrát skleněná a dvakrát vyšší než původní dvě? Nová fasáda Staré radnice reflektující naši "moderní dobu"? No, raději tam nestavět nic, když už údajně není možné postavit nic, co by zapadalo do okolní zástavby...

Starší příspěvky:
« 313 312 311 310 309 308 307 306 305 304 303 302 301 300 299 298 297 296 295 294 293 292 291 290 289 288 287 286 285 284 283 282 281 280 279 278 277 276 275 274 273 272 271 270 269 268 267 266 265 264 263 262 261 260 259 258 257 256 255 254 253 252 251 250 249 248 247 246 245 244 243 242 241 240 239 238 237 236 235 234 233 232 231 230 229 228 227 226 225 224 223 222 221 220 219 218 217 216 215 214 213 212 211 210 209 208 207 206 205 204 203 202 201 200 199 198 197 196 195 194 193 192 191 190 189 188 187 186 185 184 183 182 181 180 179 178 177 176 175 174 173 172 171 170 169 168 167 166 165 164 163 162 161 160 159 158 157 156 155 154 153 152 151 150 149 148 147 146 145 144 143 142 141 140 139 138 137 136 135 134 133 132 131 130 129 128 127 126 125 124 123 122 121 120 119 118 117 116 115 114 113 112 111 110 109 108 107 106 105 104 103 102 101 100 99 98 97 96 95 94 93 92 91 90 89 88 87 86  85 84 83 82 81 80 79 78 77 76 75 74 73 72 71 70 69 68 67 66 65 64 63 62 61 60 59 58 57 56 55 54 53 52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 »

© 2001-2018 Chrudim2000.cz

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, Váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro Vás.