Přeskočit navigaci

Čtenář nepřihlášen.

Nová registrace

Náš tip: Nechte si zasílat jednou denně nově vložené příspěvky do Vaší emailové schránky. Stačí se jen zaregistrovat.

Téma Odesílatel Datum
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 11.11.2005 22:39
Nepletu se, ty slohy vycházely z antiky. A myslí si to rovněž historik architektury, na nějž jsem nechal odkaz výše. Který mimochodem moderní stavbu podporuje. Já až někdy někdo postaví moderní budovu na Staroměstském náměstí, taky možná změním názor. Do té doby odmítám nechat si zprznit historické jádro města. Už to totiž bude "navždycky". Rozhodně mně pak přijde přitažlivější historické jádro města bez nějaké novostavby než s něčím "odvážným". A nerad bych případného návštěvníka Chrudimě, kterého budu provázet nikoli tak hrdě jako nyní, protože to už nebude stát za to, ale ještě pořád docela hrdě, protože jsem se v Chrudimi narodil a je to zkrátka můj kraj, přivedl na náměstí, cestou ukazuje: "Tohle je Mydlářovský dům, pojmenovaný podle majitelů v šestnáctém století. Tohle je Rozvodovský dům, pojmenovaný podle rodiny Rozvodovy. Kdysi dávno, někdy v sedmnáctém století ho vlastnil jeden můj předek. A tohle nám tu postavili před pár lety. Říkáme tomu "Balík slámy". Moc se to sem nehodí, jestli si chceš vyfotit kostel bez "Balíku", bude nejlepší, když si stoupneš tamhle k masně." To bych byl opravdu nerad. Už teď jsem musel dlouho hledat, když jsem si fotil Svatou Kateřinu, abych ji měl bez Borzny. Mimochodem, i o Borzně se vedly dlouhé diskuze, a ještě vedou, a že by byla zrovna velkým architektonickým přínosem, to se říci nedá...
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Michal Tereska 11.11.2005 21:30
Pane Švadlenko, to nemyslíte vážně, že by tam měl stát objekt, který tam stával původně ( jeden shořel a druhý byl zbourán ) a tím, že všechny slohy v minulosti vycházely z antiky se také pletete. Všechny obdivované stavby vznikaly pod dlouholetou kritikou občanů a všichni by jsme měli být vděčni za to, že stavitelé našli odvahu na realizaci.
Reagovat na tento příspěvek
 
Klub Agora není "rokáč". myza 11.11.2005 18:34
Dobrý večer.
Doporučuju se kouknout na zákon 379/2005Sb. ( účinnosti nabývá ve velké většině k 1.1.2006, ale to co Vás zajímá je už v tom stávajícím)specielně par. 10 - 13.
Co se týká dobrých zpráv - otevření přes týden - ona to až zas taková pcka není, dvě odpoledne bez alkoholu a dva večery hospoda do 23. To je zatím všechno na co jsme měli kapaitu. Jedná se o věc připravovanou dlouho, ale teprve během posledního měsíce se podařilo najít člověka, který na tom provozu není na nějakou dou finančně závislý. Takže žádné situační opatření.
doufám, že se nám provoz podaří udržet a od příštího roku třeba i rozšířit.
Michal Zahradník o.s. ŠpT
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Administrátor 11.11.2005 16:00
Článků na toto téma jsou plné noviny, takže si dovolím vystavit jen ten zřejmě nejdůležitější ......

iDnes

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=264&r=mfpardubice&c=321514

Na náměstí bude nejspíše loď Investor hotelu v Chrudimi je pro návrh architekta Kozuba.
Památkáři stavbu nezastaví

Chrudim - Ačkoliv návrh nového hotelu na chrudimském náměstí architekta Zdeňka Kozuba ve tvaru symbolické lodi skončil v architektonické soutěži až druhý, má větší šanci vyrůst v centru města než návrh vítězný. Přiklání se k němu totiž ten, kdo má hlavní slovo, investor Milan Kušta. Námitky k oběma návrhům nemají v zásadě ani památkáři.

„Kozubův návrh je pro mne přijatelnější, navíc je také asi o třetinu levnější. Ale záleží na tom, jak se k němu postaví památkový ústav,“ uvedl Kušta.

Jeho výběr podle něj potvrzuje i veřejnost v anketě k návrhům.
Odpovědí se dosud sešlo kolem dvou stovek. „Zhruba třetina je negativní, ale další některé věci přijímají. Ne sice vítězný návrh, ale daleko víc právě Kozubovu loď,“ uvedl Kušta.

Pro centrum Chrudimi platí regulační plán městské památkové zóny, který upřesňuje hlavně půdorysné umístění budovy, výškovou hladinu zástavby a volněji i hmotové tvary a proporce.
„Pokud bude stavba splňovat tato kritéria, měla by odpovídat i základním požadavkům památkové péče. Nechci ale předbíhat, oficiální stanovisko teprve vydáme a bude předmětem širších diskusí,“ říká pracovník pardubické pobočky Národního památkového ústavu Václav Medek.

Podle něj žádný ze dvou návrhů na výstavbu hotelu podmínkám památkářů v principu neodporuje. „Z hlediska regulativů jsou zřejmě hmotově a urbanisticky v pořádku, zásadní věci asi vytknout nelze. Jde spíše o další posouzení vnějšího vzhledu a může se stát, že ještě dojde k podstatným úpravám,“ vysvětluje Medek. „Kritéria regulačního plánu byla v zadání architektonické soutěže a tvůrci je museli akceptovat a vejít se do nich,“ potvrzuje Kušta.

Co bude na náměstí stát nakonec musí říci právě on, památkáři nejspíše pustí návrhy do "dalšího čtení", i když jimi nejsou nadšeni. „Podle mého soudu jsou velice diskutabilní. Návrh architekta Kuby, takzvanou stodolu, považuji za dosti kontroverzní. Kozubova loď je asi kvalitní architektonický návrh, otázkou je, jestli je na pravém místě, jestli proti kostelu není příliš násilná,“ míní Medek.
Podnikatel Milan Kušta již podal žádost o vyjádření památkového ústavu, úřední stanovisko by mělo být známé během zhruba dvou měsíců.

Více viz Téma na str. C3

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Autor: PAVEL DOSOUDIL
Reagovat na tento příspěvek
 
Chrudimáci, nedejte se! Václav Unar 11.11.2005 15:39
Vážený pane Vlku, díky za podporu,doufám,že nás bude víc. Mimochodem, dnes jsem četl MF Dnes, že Volba pro Chrudim se bude v případě volebního vítězství snažit této hlouposti zabránit.Nechci jim dělat agitátora, ale pro mně to bude jedním z rozhodujících argumentů při volbách.
Přeji hezký den.

Reagovat na tento příspěvek
 
Chrudimáci, nedejte se! Ing. Luděk Vlk 11.11.2005 14:02
Vážený pane Unar,

jsem rád, že se Vám Chrudim líbí, jako mě, který jsem rodilý chrudimák. Jednoznačně s Vámi souhlasím.


Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Vladimíra Kolkova 11.11.2005 10:08
Ráda bych vzkázala panu Kuštovi,že pokud by se chtěl skutečně zapsat do historie města a zachovat po sobě odkaz v podobě zajímavé budovy,měl investovat na pozemku u ploché dráhy a postavit tam hospic!!!!Vážení,v hotelu nás moc bydlet nebude,parkovat můžete různě,ale umírat budeme všichni!!!!A v tomto případě by asi nikomu nevadil ani ,,Balík slámy''či jiná extravagance.Jenže by to holt nebylo tak na očích,že...
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? anonym 11.11.2005 09:21
Divokej bille, připojuju se k p. Švadlenkovi s jeho logickou námitkou. Nerozumím tomu, co vlastně chceš: takže tobě se nelíbí záchodky etc. a prostě vůbec současný stav a balík slámy je podle tebe o něco lepší. Takže ačkoliv se ti taky moc nelíbí, postavil by jsi ho tam, protože to je furt lepší než ty záchodky...

Promiň, ale v tom mám fakt bordel. To je jako kdybych měl škodovku favorita, snil bych o mercedesu za milion, ale byl bych tak nedočkavej, že bych si hned druhej den šel koupit ranaulta za půl milionu, protože je furt o něco málo lepší než ta škodovka a toho meďoura mi trošinku připomíná. A vůbec by mě nenapadlo, že si můžu vybrat z vkladní knížky ten milion, na vyřízení těch peněz v bance bych ale prostě musel čekat kvůli formalitám zhruba o pět dnů déle. Mohl jsem klidně jezdit ještě pár dnů ve škodovce, ale když já byl jenom nedočkavej...

Možná krkolomé přirovnání, ale nad Tvým způsobem uvažování jsem musel prostě pousmát. Promiň. Ale to je opravdu, jak kdyby sis nedokázal spočítat, kolik je jedna a jedna.

A ještě jednou zdůrazňuju: usmívám se nad Tvým příspěvkem ne proto, že ti vyhovuje "balík slámy" (který se mně opravdu nelíbí ani trošku), ale kvůli nelogickým argumentům, kterými ho podporuješ.
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Roček 11.11.2005 07:30
Eiffelova věž ovšem nesoupeří ve svém bezprostředním sousedství s jinou význačnou dominantou. A co víc, pro Chrudim je kostel Nanebevzetí Panny Marie dominantou bezesporu nejvýznačnější, symbolem města!

Se zájmem si v MF Dnes přečetl názor historika architektury Jiřího Kotalíka. Vpodstatě obhajoval stavbu moderního domu pouze v obecné rovině, ovšem nakonec přiznal, že úroveň konkrétních předložených návrhů v architektonické soutěži na zastavění chrudimské balustrády byla nevalná. Vítězný „balík slámy“ nakonec asi bude opravdu nejlepší, co se týká invence autora a možná vážené diskutující překvapím názorem, že bych byl velmi rád, kdyby se stavěl v Chrudimi. Byla by to další působivá dominanta. Ovšem *** NE VEDLE KOSTELA ***, který je sám o sobě obrovskou dominantou a cokoliv se postaví vedle něho, nikdy tak nevynikne. A bude-li to navíc stavba moderní, kontrastní až provokativní, bude nenávratně narušena jedinečná, neopakovatelná atmosféra historického centra, což by znamenalo pro Chrudim ztrátu toho nejcennějšího, co nám z pohnuté historie kdysi velkého a hrdého královského města ještě zbylo.

Myslím, že v současné chvíli by bylo nejrozumnějším řešením rozdělit výstavbu i schvalovací proces na dvě části:

V případě dostavby katastru je návrh arch. Zdeňka Kozuba dle mého názoru velmi zdařilý, po všech stránkách vyvážený a jeho realizace tudíž bezkonfliktní. Na takovou stavbu bych se těšil.

V případě zástavby balustrády (hotelu) jsem pro vypsání soutěže nové. Pokuď ani druhé kolo nepřinese kýžený výsledek a nepodaří se navrhnout stavbu, která by vkusně ladila s okolím a zároveň měla vsobě nápad a originalitu, nebránil bych se stavbě historizujícího domu, který by byl ovšem postaven v současných parametrech a normách. Navrhuji to jako poslední možnost. Jsem si vědom, že stavba historických replik není mezi architekty (kteří logicky cítí potřebu vytvořit cosi nového, vycházejícího z jejich nitra) atraktivní téma, ale na druhou stranu je potřeba vybrat řešení, které když náměstí nezkrášlí, alespoň mu neublíží.
Havlíčkova ulice i Žralok se povedl, proč to nezkusit i na balustrádě? Když mohli v Drážďanech postavit repliku mariánského dómu (a "odvážných" architektů mají určitě u našich západních sousedů dostatek), proč chtít za každou cenu na balustrádě kostku ze skla a betonu? Ale jak jsem psal, dal bych ještě šanci jiným architektům a myslím, že by byla v zastupitelstvu průchodná i finanční spoluúčast města, kdyby soutěž byla pojata velkoryse a byl dán prostor třebas i význačným zahraničním architektům. Možná by se naši zastupitelé, Chrudim i pan stavitel Kušta nakonec ve světě proslavili Úsměv
Reagovat na tento příspěvek
 
Naše Radnice Šikula 11.11.2005 06:21
Ze všemi body souhlasím a jsem ráda,že našel autor odvahu napsat pravdu.
Místo budovy vedle kostela bych navrhovala ponechat parčík,kde by byly lavičky a plno zeleně.
Jsem občanka Chrudimě 40 let a jsem hrdá, že ve městě Chrudim mohu bydlet. Prosím radnici, aby neudělala něco,za co bych se do konce života mohla stydět a tím ztratit hrdost.
Myslete na příští generace.
Šikula - Jana
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 11.11.2005 00:03
Dobrá, omlouvám se, ten první příspěvek byl psán poněkud v afektu, krátce poté, co jsem ty návrhy viděl a zhrozil se. Máte samozřejmě právo na vlastní názor. Moderna říkám současným stavbám. Mohou být pěkné, zajímavé, třeba se i hodit do okolní zástavby. Jenže něco jiného je postavit takovou stavbu např. na periferii historického centra (to je případ např.
vzpomínaného Tančícího domu) a něco jiného je postavit je přímo v jádru památkové zóny. Přímo v centru středověkého města, v případě Chrudimě možná dokonce v místech, kam kdysi zasahoval hrad (pokud existoval). A u toho je třeba být zvlášť obezřetným.
Až někdo postaví moderní budovu např. na Staroměstském náměstí, protože tam je vedle radnice taky proluka, uznám, že je to asi takový trend a že se tak děje i jinde. Ale zatím tam nikdo nic stavět nechce, tak proč bychom měli být příkladem právě my? V místě proluky nemusí nutně něco být. Stačí vysadit nějaké mohutné stromy (a zrušit ty břízy, které jsou tam teď, nejlepší by byly národní stromy lípy, případně duby), čímž by vznikl parčík. A když už tam opravdu musí něco být, tak něco, co bude respektovat okolní zástavbu. Což si nemyslím o domě, který okolní zástavbu respektuje tak, že ji zrcadlí ve svých skleněných stěnách. To je vskutku invenční.
Reagovat na tento příspěvek
 
Chrudimáci, nedejte se! Tibor 10.11.2005 21:45
Pana starostu to už asi nezajímá.Už se vidí v parlamentu a jak rozhoduje v Chrudimi tak bude rozhodovat o zákonech.Můžeme se těšit. Ale celkem tam zapadne mezi sobě rovné.
Reagovat na tento příspěvek
 
Naše Radnice Tibor 10.11.2005 21:39
K bodu 3:Nikde nebylo zveřejněno za kolik se nakupovaly a prodávaly pozemky pro průmyslovou zónu.
A teď si může město nakoupit zpět cesty v areálu Transporty-také to bude asi výhodné pro město!Jeden kopanec za druhým. K bodu 4:Zadávání studií je asi radniční sport,Názory občanů přece nemohou zajímat ty nejchytřejší lidi z města. Zajímalo by mě, v které architektonické kanceláři v Praze byl zaměstnán p.Thér-nyní městský architekt.

Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? archiv 10.11.2005 21:25
Eiffelova věž vznikla při příležitosti výstavy v roce 1889. Stavba se neobešla bez značných problémů. Byly proti ní sepisovány petice, negativně se k ní postavila i vláda a významní umělci. Eiffel do ní proto investoval vlastní peníze a po dokončení mu 20 let patřila, poté přešla do majetku města Paříže. Protesty proti stavbě se vyskytovaly i po dokončení, i když mnoho protestujících změnilo názor. V roce 1910 byly dokonce vypracovány návrhy na její demontáž. V roce 1964 byla Eiffelova věž vyhlášena za historickou památku. Každý rok ji navštíví asi 3 milióny lidí.
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? I.B. 10.11.2005 20:31
Já teda nemám moc času, ale tak jako se dnes staví architektonické zhovadilosti-podnikatelské baroko- tak i některé historické domy přece nemusí nutně být skvosty určené k obdivování, nemyslím hned na bourání- musím být obezřetný. Ale připomínám, v té proluce nic nestojí! Termín, který používáte, totiž MODERNA - nevím co to je. Všimněte si, že se k úrovni jednotlivých návrhů nevyjadřuju. Chce to trochu odstup, aspoň myslím.
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 10.11.2005 19:45
Hezky jste mně odpověděl. Nyní byste ještě mohl vysvětlit, co si představujete pod pojmem "dost divný dům", jímž jste označil ten historický, který tam stál původně. Z toho jsem odvodil, že se vám historické domy nelíbí. A pozor, právě jste vy mně vnucoval svou pravdu... A jakou má spojitost to, co se chystá na náměstí, s nebohou Kateřinou? Poměrně velkou. V Chrudimi nám toho už moc nezbývá, a proto bychom měli být velice obezřetní, než si nacpeme na náměstí nějakou modernu, která nadobro změní jeho historickou tvář.
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 10.11.2005 19:39
Jestliže to tedy vidíte tak, že to není žádná sláva, ale z toho je nejlepší balík, proč tedy spíše nepropagujete vypsání nové soutěže? Vždyť co se teď postaví, to už tam bude "navěky", tedy aspoň na několik následujících staletí. Ne nadarmo naši předkové vymysleli přísloví, které se přesně hodí na tuto situaci: dvakrát měř a jednou řež. Můj názor je nechat náměstí v historickém stylu. Tj. postavit místo balustrády nějakou historizující budovu, která by se inspirovala např. původní stavbou. Pan Kotalík píše, že přece nikdo neví, jak vypadala, ale v tom se mýlí. Existuje poměrně dost fotografií, na jejichž základě je určitě možné navrhnout něco podobného. No, a vedle "katastrálu" může vyrůst něco moderního. To by byl podle mě docela přijatelný kompromis.
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? I.B. 10.11.2005 18:17
Pane Švadlenka, na vaše dedukce začínající slovy "Asi a Patrně" odpovídám NE! A bacha, pletete hrušky s jablky.
Nevím jakou spojitost má zločin na Kateřině a ostatní bolševické řádění v Chrudimi s tím, o čem má být tato diskuse.Líbí se mi zatvrzelost s jakou prosazujete SVOJI pravdu. Jen bych vás poprosil, zda byste mohl být víc fér.
Mimochodem, nevím jak vy, ale já cítím za tu Kateřinu, Tři prsty aj. spoluzodpovědnost.Mějte se krasopisně a usmívejte se sluší vám to!
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? divokej bill 10.11.2005 17:03
Znouzecnost je taky cnost. Než veřejný záchodky za podivným betonovým zábradlím, tak to radši vítěznej návrh. Na západě se taky nebojej trošku zasáhnout do historický zástavby, obzvláště v Německu měli nechtěných proluk po válce nadbytek a většinou se jim dařilo a daří historickým centrům neublížit.
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? divokej bill 10.11.2005 16:56
Pod to, co řekl pan Kotalík se klidně podepíšu. Z tý barabizny taky nejsem nijak nadšenej, ale jsem pro, aby se tam stavělo, jsem pro posunutí stavby ke kostelu a jsem proti tomu, aby se tam stavěla nějaká rádobyhistorická slátanina. Z toho, co bylo v soutěži se mi balík líbí nejvíc, tak ho tady na fóru podporuju, i když si nemyslím, že by výsledná budova mohla vypadat takhle
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Adalbert 10.11.2005 16:09
Výborná rada pro pana Kuštu: koupil si za x milionů pozemek, aby tam nechal pěkný parčík, vhodný leda jako noclehárna pro bezdomovce, a ještě pod ním za dalších x milionů postavil nerentabilní podzemní garáže (k čemuž se ve smlouvě s městem zavázal). Blahopřeji k výbornému podnikatelskému záměru.
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 10.11.2005 15:00
Jinak, kdyz uz jsme o tom "nenavazovani starsich stylu na sebe", doporucuji clanek Jiriho Kotalika, historika architektury, v MF DNES. I on pise o tom, ze spolu drivejsi styly tolik nekontrastovaly, protoze se vsechny odkazovaly k antice. A to je zastancem novostavby na namesti...
http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=263&r=mfpardubice&c=316949
Reagovat na tento příspěvek
 
Chrudimáci, nedejte se! Václav Unar 10.11.2005 13:34
Nejsem Chrudimák původem,ale odbyl jsem si tady v letech 1965-67 vojenskou službu a pamatuji si z té doby Chrudim jako menší město,srovnatelné co do velikosti s tím, ve kterém jsem ještě v nedávné době žil, ale nesrovnatelné, pokud se týká historického středu města.Ten jsem obdivoval už tehdy a obdivuji jej i dnes, když jsem se do Chrudimi po 35 letech vrátil.Nevím, jestli mi to,že tady bydlím teprve pět let,dává stejná práva jako starousedlíkům,přesto se domnívám, že snad taky mohu prezentovat svůj názor.
V dnešních novinách jsem četl vyjádření člena poroty,že investor si na svých pozemcích může postavit co chce a nikdo nemá právo mu do toho mluvit.Domnívám se ale, že pokud se jedná o znehodnocení toho nejcennějšího,co Chrudim má a co všichni mí přátelé,kteří mně navštěvují, obdivují,tak to právo mají už jenom proto, že ve městě žijí.Jsem přesvědčen,že při prodeji pozemků pochybila radnice,která měla při prodeji jasně stanovit (po poradě s památkáři), co se na náměstí může a co nemůže postavit a nenechat to na libovůli investora.Stačí ty příšernosti,co tady napáchali bolševici (Větrník, Kateřina), nemusí se přidávat další,kterými nesporně vítězné návrhy jsou.Diskuse o tom, jestli kostel gotický nabo pseudogotický,mi připadají marginální,pro mně je ten kostel krásnou dominantou náměstí a rozhodně si nezaslouží, aby vedle něj stála taková zhovadilost.
Pokud se tak stane,mělo by zastupitelstvo vyvodit svou odpovědnost a včetně starosty odstoupit a jestli tak neučiní,spočítejme jim to při volbách.


Reagovat na tento příspěvek
 
Naše Radnice tom 10.11.2005 09:44
Vy z radnice !

1/ Před pár lety to začalo likvidací staré dobré plovárny,na jejichž výstavbě se podíleli chrudimští občané / i můj děd / a nahradili jste ji brouzdališti pro neplavce a neskokany. Bili jste se do prsou, že máte 1. plovárnu v republice s nerezovými „ bez údržbovými“ dny.Že ten nerez zásadně prodražil výstavbu plovárny o desetimiliony korun daňových poplatníkům, jste příliš nezdůrazňovali. Když jste uslyšeli pár kritických hlasů a zjistili velký odsun lidí, kteří by si také rádi zaplavali , zpřístupnili jste v letních měsících krytý bazén s tobogánem. Tím jste tak jen přiznali, že je pro plavce dvacetitisícového města nevyhovující. Potom jste zvedli ještě vstupné, aby se pokryla režie krytého bazénu. Proto i nadále občané raději jezdí do slušně zrekonstruované plovárny ve Slatiňanech a jiných blízkých vodních ploch. 2/ Během vaší moci zde vzniklo min. sedm supermarketů, které jsou součástí obchodních řetěztů zahraničních firem, čímž jste báječně pomohli malým živnostníkům – prodejcům spotřebního zboží a potravin. Občané bydlící v centru města často mají problém s nákupy a musí absolvovat dlouhou cestu do okrajových částí, kde se tyto markety nacházejí. A navíc město od těchto zařízení nezískává peníze z daňových odvodů. Za to jsme se stali držiteli republikového / možná i světového / rekordu v počtu supermarketů na počet obyvatel.
3/ Kausa průmyslová zóna u Markovic Kolik desetimilionů korun zbytečně uteklo z pokladny města při předraženém prodeji a následném odkoupení pozemků od původních majitelů přes vámi najatou společnost ? 4/ A vrchol arogance vůči občanům Chrudimi je plánovaná zástavba náměstí vedle původně gotického kostela. Studie nás stála údajně jeden milion, vyhodnocení soutěže se nezúčastnili památkáři a vítěze by snad žádná porota na světě nikdy nepotvrdila kromě té naší. Nevkusný objekt narušuje architektůru historického jádra náměstí. Ptám se, proč zahrazovat náměstí a tím i obestavět dominantní kostel, překládat silnici a inženýrské sítě, vymýšlet hloupé retardéry v Široké ulici, když máme příkazové značky a „za bukem“ máme Městkou policii a Policii České republiky? Proč se utratili tak dlouhé peníze za zbytečně nákladné studie oné zástavby, když stačilo vypsat veřejnou soutěž s konkrétními parametry včetně připomínek pamá tkářů na hmotovou rekonstrukci onoho objektu ve formě skici na papír 2xA3? Potom vyzvat občany, aby se vyjádřili, popř.hlasovli,bodovali.
Samozřejmě včetně památkářů. Byla by to aspoň slušnost. A posléze na základě výsledků v anketě by se rozhodlo o prodeji budovy bývalého katastrálního úřadu a balustrády.Třeba.
Píši Vám já, rodilý Chrudimím, kdy i mí předkové byli a jsou občany Chrudimi od počátku minulého století. Jako patriotu mi leží na srdci dobro občanů a vzhled města.Proto jsem musel toto napsat, abych aspoň ulevil svému svědomí a jiným napověděl.


Tomhrom
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Roček 09.11.2005 23:00
Kostel byl od počátku 14. století gotický, po požáru r. 1702 byly věže přestavěny do barokní podoby a r. 1857 ho Schmoranz přestavěl do současné novogotické podoby.

Docela hezky to je popsáno zde: http://www.mystika.cz/sidla/cech-vyh/sidla-chrudim.htm

cituji: "Gotická koncepce výstavby je z převážné části dovršena za vlády Karla IV. dokončením hlavního kostela, školy, špitálů a lázní."
Reagovat na tento příspěvek
 
Klub Agora není "rokáč". Chrudimák 09.11.2005 22:07
Co jsem slyšel,tak Kometu prý vlastní pan Beran.Je to pravda?
Reagovat na tento příspěvek
 
Klub Agora není "rokáč". Prda 09.11.2005 18:55
No, pán by nás mohl třeba rozvážet domů do města. a ta paní, co s ním bydlí. roznášení piva bych jí nesvěřil....., na to nemá. A na nic jiného se nehodí. Vždyť se podívejte na ten ročník.uffff, kufr se mi votočil.
Reagovat na tento příspěvek
 
Klub Agora není "rokáč". anonym 09.11.2005 14:57
Souhlasím, je to ústupek opravdu malý. Provizorně však lepší něco, než-li vůbec nic. Během pár týdnů by se Agoráci (tedy, abych nezapomněl na slovíčkaření - o. s. Šance) měli definitivně rozhodnout, co dál, vybrat si cestu. Nastolený kompromis je opravdu polovičatý a myslím si, že dlouhodobě k ničemu.

Ale k Tvé první otázce: nechci se hádat, protože si nejsem ani trochu jistý, ale mám pocit, že desítka povolená na veřejných akcích je, dvanáctka není.
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 09.11.2005 14:40
A jeste neco: ono ani nejde o to, ze by do Chrudime prestali jezdit turisti. Oni totiz do ni stejne moc nejezdi. A ani nezacnou, protoze v konkurenci Chrudim jasne prohraje s historickymi mesty, na jejichz namesti zadna ohyzdna novostavba, "z nouze ctnost", jak se zda dle vaseho prispevky, nestoji...
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 09.11.2005 14:24
Ono je uplne jedno, ze jsou renesancni stavitele po smrti. S odstupem casu se ukazuje, ze s k sobe ty stavby hodi. Rozhodne vic nez kamenny dum a celoskleneny vedle sebe. To bude vskutku uzasne: stena ze skla, z dalky zrcadlici okolni domy a zblizka prusvitna. Opravdu velmi invenci navrh. Vlastne by se ted mohly stavet jenom zrcadlove domy, to by teprv byla krasa!
Reagovat na tento příspěvek
 
PZ - zajímavosti Jaroslav Trávníček 09.11.2005 14:11
Musím příspěvek p. Jarkovského opravit. Počet pracovníků Colorobbie měl být 200. Jen nezkreslujte informace!
Reagovat na tento příspěvek
 
Klub Agora není "rokáč". divokej bill 09.11.2005 14:05
Rozdíl je ten, že při této provozní době je jakž takž předtavitelné provozovat muziku (podle mě je to dolní hranice únosnosti), což při provozní době deklarované dříve nebylo.
Změna vskutku kosmetická. Stejně se vsadím, že se vám při první větší akci (Nšoči?) zavíračku nepodaří dodržet. Už vidím, jak vyhazujete 80 lidí po malých skupinách během čtvrt hodiny :) A ještě dotaz: Proč točíte jenom desítku? Pokud vím, čeké zákony desítku a dvanáctku nerozlišují.
A ještě malý kvíz: To že jste otevřeli v týdnu je skvělé. Ale je to a) tajné b) nečekané Nebo je jiný důvod, proč to není uvedeno na plakátech?
Reagovat na tento příspěvek
 
Klub Agora není "rokáč". anonym 09.11.2005 12:10
Jo, milovaný pan B. by rockery a punkery určitě miloval. Stejně jako všechno, co dělá občas trochu rámusu a do čeho mu nic není, ačkoliv minimálně v jednom případě zaměnil příčinu za následek (co bylo dřív, vejce letiště, nebo slepice bývalá vicemiss? HAHAHA!

Ale on to vlastně není tak blbej nápad, udělat mu tam před barákem nezvaný mejdlo, přivýzt basu piv a několik pořádnejch soundsystémů. Skončilo by to po pár minutách na městské policii. Ale pravověrnejm hlučnejm punkerům (který na společenský konvence zvysoka prděj), by přestupkový řízení možná zas až tak nevadilo. A za tu "hlínu" by taková provokace docela stála. To by byly novinový titulky... HAHAHA!

Předem se ale musím zbaběle přiznat, že já do toho nejdu.. tak sorráč

P.S. Michale Zahradníku, promiň ta tenhle exkurz z diskuse o Agoře, když tady ale fakt nešlo jinak... Úsměv
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? anonym 09.11.2005 11:57
To je vcelku vtipnej podotek, divokej bille HAHAHA! Ale myslíš-li to vážně, děláš z toho návrhu z nouze ctnost. Jinými slovy, Tvůj vtip není, jak sám doufám uznáš, racionální, vážně myšlený argument pro souhlas s vítězným návrhem.

P.S. Opravdový balík slámy by se tam vyjímal mnohem víc. Kvůli třem věcem: Jednak by byl opravdový, jednak by (historicky) ladil s reáliemi vzniku okolní zástavby a jednak na něj není potřeba stavbení povolení (potažmo se dá odvézt jinam).

Kušta by mohl dodat ještě čtvrtej důvod: balík slámy nestojí 74 mega. A přitom by na tom opravdovým balíku slámy možná vydělal stejně jako na hotelu. a hlavěn dřív. Kterýpak město v Evropě, nepočítám-li Balkán, Haag a Rusko, se může turistům pochlubit zemědělskými rekvizitami v historickém centru... HAHAHA!
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Administrátor 09.11.2005 11:38
Příspěvek vložen na základě článku Nová anketa - Budoucnost Resslova náměstí - novostavba: http://www.chrudim.info/zpravy/clanek.php?clanek=232

 Jak se Vám líbí výsledky architektonické soutěže? Který projekt je nejlepší? Vyjádřete svůj názor.

Text celého článku naleznete zde
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Roček 09.11.2005 11:32
Předkládám názor s mírným časovým odstupem (po vychladnutí hlavy) Úsměv

U hotelu na balustrádě jsem stále velmi rozpačitý a nedokážu říct ani u jednoho návrhu „to je ono“. Balík slámy je sice liniově čistší, ale vedle kostela a fary na mě působí cizorodě, skoro jako UFO. U lodi bych neměl problém s její zadní částí, ale při pohledu z náměstí působí přeplácaně. Např. podpěrné sloupky, které vytváří jakoby podloubí, dělají na mě dojem, že loď má nožičky, asi takové jako ponorky ve Verneových románech.
Dalším rušícím prvkem, je "skokanský můstek" na střeše. Vzdal bych se rovněž velkých prosklených ploch ve prospěch tradičních materiálů (omítky, kámen). I přes všechny možné úpravy a zjednodušení (amputaci nožiček) zůstává rovná střecha, která je dána základním tvarem celé stavby. Na náměstí bych si rozhodně dovedl lépe představit barák s klasickou šikmou střechou.

V případě balustrády by tedy stálo za pokus vypsání soutěže nové. Spěch a ukvapená rozhodnutí nejsou namístě, rozhodujeme o podobě hlavního náměstí na dalších min. 500 let!

U dostavby katastru se mi jednoznačně nejvíce zamlouvá návrh arch. Kozuba, kterému se povedlo vkusně zakomponovat novostavbu do okolní zástavby tak, že celek působí harmonicky a přirozeně. Je to tento návrh:

http://www.chrudim.info/zpravy/images/2005/153.jpg
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? divokej bill 09.11.2005 09:43
Gotika, že by se odkazovala na antiku??? A že by se k sobě třeba gotické a renesanční stavby hodily??? Ještě že jsou renesanční stavitelé už po smrti, takový tvrzení by považovali za osobní urážku.
Jinak to, že se někomu ten dům líbí, ještě neznamená, že chce bourat celé náměstí.
Jeden dům nikoho od návštěvy města neodradí, i kdyby vypadal podtatně hůř.
Ta proluka je tak šeredná a tak se na náměstí nehodí, že lepší by tam bylo narovnat opravdový stoh slámy, takže jeden balík nemůže nic zkazit
Reagovat na tento příspěvek
 
Klub Agora není "rokáč". Max 09.11.2005 06:51
Prdo, měl bych na Tebe skromny dotaz: Jak na ty hudebni produkce reaguje obyvatel vily (nas oblibenec) pod Kometou, kdyz to tak jako..."vokourite?"

Predem dekuji za odpoved

Max
Reagovat na tento příspěvek
 
Klub Agora není "rokáč". Prda 08.11.2005 23:26
Koukám, že Vás trápí hudební produkce. Smutné. Vím o bezvadný restauraci, která není zas až tak využívaná, jak bývala. A veranda je taky na hudební produkci zařízená. Kometa se jmenuje. Není to daleko, jsou tam jen lesy a zahrádkářská kolonie. Tam to můžete vokouřit, jak liboOk?
Reagovat na tento příspěvek
 
PZ - zajímavosti shot 08.11.2005 22:12
Inu, je mnoho rozdílů mezi Litomyšlí a Chrudimí. Předně jim na radnici nesedí tři králové starající se pouze o své blaho a kašlající na prostý lid chrudimský. Z toho litomyšlského příkladu je vidět, že průmyslová zóna může být přínosem pro město a přitom nikoho neomezovat, nezhoršovat nikomu životní prostředí. A je správné, že se soustředí na místní podnikatele, ti jsou skutečně stabilní a přínosem pro daný region. Prostě v Litomyšli se spoléhají na sebe a chytře využívají různých fondů. V Chrudimi slavní tři králové pod vedením p. starosty Libého, umí pouze rozprodávat městský majetek a žít z podstaty.
Díky vnitrostranickým půtkám, chamtivosti a neschopnosti p.
starosty Libého stmelit jednotlivé partaje pro nějaký, městu užitečný cíl se Chrudimská radnice zmůže pouze na vzájemná osočování a udávání. Oni se stmelí jen v případě, že se jedná o nějakou neprůhlednou bokovku. Prostě, ožebračují město – nic jiného neumí a to je vše co od našich tří králů můžeme čekat.
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Max 08.11.2005 18:18
...samolitr, je to kostel sv. Kateriny. Omlouvam se. Byl jsem duchem za "stodolou." Ok?

Max
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 08.11.2005 18:08
Dale na udajne "nedochovani gotickych pamatek" u nas... Napr. chrudimsky kostel Svateho Michala je pozdne goticky a jeho podoba byva povazovana za puvodni. Rovnez tak Svata Katerina je puvodni, tedy az na strechu a vrchol veze, kterezto bohuzel lehly popelem pri velkem pozaru Katerinskeho Predmesti v pulce 19. stoleti. Take Povyseni Svateho krize je puvodni... A puvodni je i podoba chramu Nanebvzeti Panny Marie.
Jedine, co na nem bylo barokni, byly ty veze, ale ty stejne vyhorely a v pulce 19. stoleti byly uz na spadnuti, takze byly rozebrany a postaveny znovu. Chram jako celek barokni nebyl.
Jinak doporucuji podivat se napr. na kostel v Pisku, kde je jasne videt vyvoj podobnych kostelu v prubehu staleti. Pisek je jen o malo starsi nez Chrudim, takze je tamni kostel take goticky. Z vetsi casti. Pak si mestane jednu z vezi nechali prestavet na renesancni a interier kostela posleze (nikoli ovsem architektonicky, pouze vybaveni) ziskal barokni podobu.
Presto je ten kostel doposud predevsim goticky.
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 08.11.2005 17:50
"Sv. Josefem na Katerine"? Ta ctvrt se jmenuje Katerina podle kostela Svate Kateriny Ok? . Sv. Josef je kostel u Kapucinskeho klastera. Ale jinak souhlas. Ta proluka neni tak napadna, aby na namesti nemohla zustat.
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Švadlenka 08.11.2005 17:48
Nemate pravdu. Ze starych rytin ci maleb je zrejme, ze ten kostel vypadal vzdy tak jako dnes, pouze pruceli mel ponekud jine a mel taky jine veze. Barokni nikdy nebyl. Kde jste se dozvedel o jeho barokni prestavbe? Odkud cerpate? Ja napr. z knihy Stara Chrudim, kde se o zadne barokni prestavbe nepise. Pouze o tom, ze shorel krov kostela a strechy vezi, takze dostaly barokni tvar.
Tot vse. Viz http://www.chrudim.info/historie/chrudim/chram.php3?lang= Z tamtez dostupnych obrazku je videt, ze pruceli sice mohlo byt povazovano za barokni s renesancnimi prvky, ale bok byl vzdy goticky, toho se pozdejsi upravy nedotkly. Cili pokud jsem napsal "vedle gotickeho kostela", je to vedle gotickeho kostela. Vzhled francouzske gotiky je v tomto pripade irelevantni. Kde je psano, ze ceska gotika byla stejna jako francouzska, ci dokonce britska? Co se tyce "demolicni proluky", nazor pana Travnicka povazuji za rozumnou alternativu. Proc by tam nemohl byt parcik? V dnesni dobe uz se stejne nestavi tak, aby se tam nejaka novostavba hodila. Co byste si vlastne predstavoval vedle Staromestske radnice? Tam je preci take proluka, ktera patrne uz nikdy nebude zastavena...
Reagovat na tento příspěvek
 
Jak to vypadá s chrudimským letištěm??? Rampa 08.11.2005 17:25
S timto panem jsme jednali mnoho hodin dokonce ho i svezli on pouze vyuzil nasi snahu o urovnani a informace tak jak vsichni vime.No proste jsme obycejny lidi neumime v tom chodit.
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Max 08.11.2005 17:01
Samozeejme, ze se nic neboura, Adalberte, ale nesmyslne stavi, stejne jako "zeď" pred sv. Josefem na Katerine jmenem Borzna.
A tehdy si taky mensina (stejne jako jsi v ni ted ty, Adalberte) prosadila svou a uznej, ze je to fakt prisernej pohled. Ve svy dobe to ale byl oooobrobchodak. Styl ale veskerej zadnej...quasi jako "neostodola."

Pekny den

Max
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Adalbert 08.11.2005 16:51
Kostel samozřejmě gotický nebyl (snad naposledy v 16. stol.), byl barokní, předtím než ho přestavěl architekt Schmoranz na napodobeninu gotického kostela. Křížové klenby uvnitř jsou ve skutečnosti pouze imitací křížových kleneb, neplní žádnou nosnou funkci. Mimochodem ke gotickému charakteru interiéru doporučuji navštívit katedrálu sv. Ducha v HK (také dílo Františka Schmoranze) - uvidíte, že pan Schmoranz neměl při své práci příliš fantazie - oba interiéry jsou téměř identické.
Pravdou ovšem je, že díky řádění regotizátorů v 19. století se v Čechách až na vyjimky gotické památky téměř nevyskytují a tak je obecná představa o "gotice" dosti zkreslená.
Doporučuji výlet do Francie.
To že pan Trávníček (v dnešní MFD) srovnává projekt dostavby náměstí s demolicí kateřinského předměstí mi připadá dost nelogické, protože na náměstí se nic bourat nebude (to už se bohužel stalo). Dost dobře nechápu, jak někdo může tu demoliční proluku, která na tom místě je nyní, považovat za nějakou hodnotu. Srovnání projektů předních českých architektů s barbarskou výstavbou "tří prstů" Na Větrníku svědčí o nedostatku soudnosti, protože ty standardizované paneláky nemají s architekturou nic společného a o jejich výstavbě se žádná veřejná diskuze nevedla-prostě bylo rozhodnuto shůry.
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Gustav 08.11.2005 16:44
Protesty "Když začala Eiffelova věž vyrůstat, zformovala se skupina spisovatelů a malířů, kteří podepsali protestní dopis proti stavbě věže, protože bude narušovat siluetu Paříže a bude urážkou jiných velkých staveb ve městě. Někteří z nich však dodatečně věž přece jen ocenili. O spisovateli Guy de Maupassantovi se však vypráví, že restauraci na Eiffelově věži navštěvoval tak často jen proto, že to bylo jediné místo v Paříži, odkud nemohl věž vidět. I později byly stavební práce ještě jednou pozdrženy, protože ti, co bydleli blízko, se obávali o své životy a svůj majetek. Jeden matematik totiž tvrdil, že se věž zřítí, než dosáhne výše 229 metrů. Eiffel, který už sám nesl převážnou část nákladů na projekty, nato prohlásil, že je ochoten pokračovat ve stavbě na vlastní riziko."


Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? myš 08.11.2005 16:28
Protože jsem o návrhu na dostavbu chrudimského náměstí zatím víc četla a neviděla jeho maketu, nevyjadřuji se k němu.
Pozastavuji se nad tolikrát zmiňovaným jménem p. Kušty a nad jeho aktivitami a ráda bych věděla, kdo je tento člověk, jaké jsou v Chrudimi jeho pravomoci, trochu si myslím, jak dlouho bude naše město Chrudimí a od kdy bude Kuštovem......
Reagovat na tento příspěvek
 
Těšíte se na novostavbu na náměstí? Jan Roček 08.11.2005 14:44
V případě hotelu na balustrádě se pan Kušta může rozhodovat pouze mezi prvním (arch. Kuba - balík slámy) a druhým (arch.
Kozub - loď) místem, případně má právo veta. Z toho vyplývají pouze následující možnosti co se (ne)bude stavět:

1) balík slámy http://www.chrudim.info/zpravy/images/2005/156.jpg 2) loď http://www.chrudim.info/zpravy/images/2005/152.jpg 3) nová soutěž

a dále do úvahy přicházejí:

4) historická replika podle dochovaných fotografií 5) stávající stav (zeleň)

Navrhuji tedy administrátorovi novou anketu s výše uvedenými možnostmi. Zcela určitě to panu Kuštovi pomůže při nelehkém rozhodování.
Reagovat na tento příspěvek
 

Starší příspěvky:
« 313 312 311 310 309 308 307 306 305 304 303 302 301 300 299 298 297 296 295 294 293 292 291 290 289 288 287 286 285 284 283 282 281 280 279 278 277 276 275 274 273 272 271 270 269 268 267 266 265 264 263 262 261 260 259 258 257 256 255 254 253 252 251 250 249 248 247 246 245 244 243 242 241 240 239 238 237 236 235 234 233 232 231 230 229 228 227 226 225 224 223 222 221 220 219 218 217 216 215 214 213 212 211 210 209 208 207 206 205 204 203 202 201 200 199 198 197 196 195 194 193 192 191 190 189 188 187 186 185 184 183 182 181 180 179 178 177 176 175 174 173 172 171 170 169 168 167 166 165 164 163 162 161 160 159 158 157 156 155 154 153 152 151 150 149 148 147 146 145 144 143 142 141 140 139 138 137 136 135 134 133 132 131 130 129 128 127 126 125 124 123 122 121 120 119 118 117 116 115 114 113 112 111 110 109 108 107 106 105 104 103 102 101 100 99 98 97 96 95 94 93 92 91 90 89 88 87  86 85 84 83 82 81 80 79 78 77 76 75 74 73 72 71 70 69 68 67 66 65 64 63 62 61 60 59 58 57 56 55 54 53 52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 »

© 2001-2019 Chrudim2000.cz

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, Váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro Vás.