Přeskočit navigaci

Čtenář nepřihlášen.

Nová registrace

Náš tip: Nechte si zasílat jednou denně nově vložené příspěvky do Vaší emailové schránky. Stačí se jen zaregistrovat.

Téma:  letiště

Odesílatel:  Michal Tereska

Datum:  29.11.2003 17:14

Je zajímavé, že podle informacích v tisku letiště neexistuje, ale pokud chcete stavět v lokalitě 1km od středu letiště, potřebujete podle vyjádření státní letecké inspekce z roku 1965 ke stavebnímu povolení jejich souhlas. ???????????????

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: letiště

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Admin

Datum:  25.02.2004 19:31iDnesiDnes - rubrika Pardubický region

20.2.2004 Pardubický - strana 3Beran versus chrudimské letištěPardubice - Lidé z Chrudimska Davida Berana jako podnikatele příliš neznají. Zato si u části z nich získal pověst zbohatlíka, který chce zrušit místní sportovní letiště. Stěžoval si totiž na neúnosný hluk přelétajících letadel. Někteří místní obyvatelé to ale považují pouze za záminku, pod kterou chce podnikatel získat pozemky letiště a vydělat na spekulacích s nimi. Beran se však podle svých slov pouze s dalšími místními obyvateli domáhá svých občanských práv.
„Když jsem se přestěhoval k Chrudimi, zjistil jsem, že nad domem létají letadla, a především o víkendu je zde nesnesitelný hluk. Několik let jsem se snažil s vedením aeroklubu dohodnout, aby omezili provoz, vím, že to vadí i okolním lidem. Udělali jsme potom petiční akci, podepsalo ji asi tři sta lidí, a předali ji městu. Další podpisy jsme přestali sbírat, protože peticí nemá cenu bojovat proti něčemu, co de jure neexistuje. Zjistili jsme totiž, že letiště nebylo právně nikdy v pořádku. Řekli jsme si, že to napadneme, aby se všechno dalo právně do souladu.
Všichni, kterým to vadí, by měli mít možnost se k tomu vyjádřit v územním řízení. Pokud tam někdo letiště chce, ať tam nadále je, ale musí se vyhovět okolním lidem a respektovat jejich požadavky.
* V čem je podle vás hlavní problém v kauze sportovního letiště?Letiště je podle zákona o civilním letectví definováno jako územně vymezená plocha trvale určená k provozu letadel. Podle stavebního zákona může být jediné trvalé určení na základě územního řízení. To tam nikdy neproběhlo. V katastru nemovitostí by také území letiště muselo být vedené jako ostatní plocha, nikoliv jako louka, dokonce chráněná jako zemědělský půdní fond. Vzniklo to tak, že socialistická armáda, která je provozovala, si nikdy s nějakými formalitami hlavu nelámala. V roce 1994 vojáci letiště vyjmuli ze sítě vojenských letišť a pronajali je aeroklubu. Až do loňska jsme se domnívali, že aeroklub jen využívá vojenské letiště, a proto Úřad pro civilní letectví nedohlíží, jak se okolní plocha obestavuje. My jsme pouze upozornili, že takto to dál nejde. Platí nějaké zákony a platí pro všechny.
* Jaká je situace kolem letiště v Chrudimi dnes?Úřad pro civilní letectví v první instanci rozhodl o odebrání licence k provozování letiště. Aeroklub se odvolal, dnes to leží na ministerstvu dopravy.
Vzhledem k probíhajícímu správnímu řízení se k tomu ale nechci dále vyjadřovat.
* Jednali jste s vedením aeroklubu o tom, jak situaci smírně řešit?Nikdo z aeroklubu nebyl ochoten se s námi bavit, ti lidé žijí stále v dobách Svazarmu. Osobně jsem jim navrhl pět kompromisních bodů návrhu na smír. Odpovědí bylo, že zasedla členská schůze a jednomyslně všechno zamítla. Přijala jen usnesení, že se bude v rámci možností snažit provoz omezit. Když jsem si to přečetl, měl jsem pocit, že jsem se ocitl v době před dvaceti lety. Chceme jen, aby bylo vše podle platných předpisů. Svoboda jednoho končí tam, kde omezuje svobodu druhého. Když to tolika lidem vadí, musí se přihlédnout k jejich názoru, aby je to obtěžovalo minimálně. V některých obcích si dnes už nemůžete v neděli pustit ani sekačku na trávu, tady se naměřil hluk způsobený letadly 98 decibelů. Já jsem se jen pokusil jako občan, který tam žije, se přes správní úřady angažovat a domoci se svých práv. Stále věřím, že vše se dá vyřešit jednáním.
* Vítězslav Pouč z aeroklubu v Denících Bohemia tvrdil, že máte spolu se starostou Chrudimi s pozemky na letišti vlastní úmysly a že petice měla sloužit tomuto záměru.
Prosím vás, to je úplný nesmysl. Mně tam nepatří ani metr pozemku, je to Pozemkového fondu, soukromých vlastníků a armády. Jak by mi mohlo jít o ty pozemky? Vždyť to by pak mohl udělat kdokoliv. Spekulace s pozemky mezi mé aktivity rozhodně nepatří, mám dost starostí s restrukturalizací Vítkovic a s dalšími svými firmami. Pan Pouč žije v nějakém bludném světě.
Sám jsem ale slyšel, že tam chceme s panem starostou stavět golfové hřiště. Možná bych to tak udělal, kdybych chtěl prodělat nějaké peníze. Jsou to totální nesmysly.
Foto: David Beran, podnikatelAutor: PAVEL DOSOUDIL

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: letiště

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Admin

Datum:  25.02.2004 19:28iDnesiDnes - rubrika Pardubický region

20.2.2004 Pardubický - strana 3Úspěšný a bohatý muž žije s modelkouPardubice Přítelkyní podnikatele Davida Berana je bývalá česká miss Terezie Dobrovolná. Pár, který by v Praze zřejmě neunikl zájmu medií, žije v domě nedaleko Chrudimi téměř v utajení. Dobrovolná, která se narodila na Moravě, se čas od času objeví na společenských akcí v regionu a spolupracuje s Východočeským divadlem v Pardubicích. „Pokud si dobře vzpomínám, tak jsme se seznámili v letadle. Oba jsme tehdy někam pracovně letěli,“ řekl Beran. Dobrovolná vyhrála soutěž o nejkrásnější dívku republiky před sedmi lety. Zvítězila ve dvou kategoriích a získala jako hlavní cenu mercedes třídy A. Po soutěži dokončila studia angličtiny na univerzitě. Setkat se s ní v Chrudimi nebo okolí není až zase tak velký problém. V létě se občas objeví na plovárně, věnuje se také extrémním sportům. „Rafting na Chrudimce v době, kdy vypouštěli přehradu, pro mě skončil otřesem mozku v nemocnici,“ zavzpomínala před časem v rozhovoru pro Východočeské divadlo v Pardubicích.
Právě na jeho prknech mohou diváci od podzimu minulého roku Dobrovolnou vídat. Objevuje se v roli Evy ve hře Petra Zelenky Příběhy obyčejného šílenství. „Všechno, co člověk dělá poprvé, je těžké. Jako když jsem před x lety začínala chodit po mole nebo poprvé moderovala.
Snad nejtěžší je spojit pohyb s mluveným slovem tak, aby to vypadalo přirozeně, a přitom splnit požadavky režiséra. A taky nezapomínat tlačit na hlas. Na rozdíl od modelingu, kde je každá přehlídka jiná, je v divadle nutné hrát to stejné dokola tak, aby to vypadalo, že nevíte, co přijde za chvíli, což není vůbec lehké,“ vzpomínala před časem na svou první hereckou zkušenost.
Foto: Terezie Dobrovolná, modelka a herečkaAutor: (tum)

Reagovat na tento příspěvek

© 2001-2020 Chrudim2000.cz

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, Váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro Vás.