Přeskočit navigaci

Čtenář nepřihlášen.

Nová registrace

Náš tip: Nechte si zasílat jednou denně nově vložené příspěvky do Vaší emailové schránky. Stačí se jen zaregistrovat.

Téma:  Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Odesílatel:  Vrevro

Datum:  19.10.2005 10:36

Mladá fronta DNES Chrudim čeká, jak bude vypadat Resselovo náměstí 19.10.2005

Chrudim čeká, jak bude vypadat Resselovo náměstí

Chrudim - Obyvatelé Chrudimi se během několika dní dozvědí, jak bude vypadat moderní novostavba, která vyroste v těsném sousedství kostela Nanebevzetí Panny Marie na Resselově náměstí v Chrudimi. Architektonická soutěž, která na to byla v srpnu vypsána, totiž nyní vrcholí. Do včerejšího dne, kdy skončil termín pro odevzdání soutěžních návrhů, předložilo své studie osm architektonických kanceláří. Sedmičlenná porota o nich rozhodne o víkendu a příští týden vítězný návrh představí veřejnosti a okamžitě vyjde i v MF DNES. Architektonickou soutěž organizuje podnikatel Milan Kušta, který chce v sousedství kostela postavit hotel, podzemní parkoviště, na místě někdejšího katastrálního úřadu a sousední proluky vybudovat 55 nadstandardních bytů, obchody a kanceláře. Pozemky od města získal loni ve výběrovém řízení. Pokračování na str. C3 Chrudim čeká, jak se změní náměstí Pokračování ze str. C1 „Chci, aby to byla svěží stavba. Ne kostka z betonu a skla.
Samozřejmě ale nevím, jak se k návrhům postaví porota,“ řekl Kušta. Ten má také jako jediný člen poroty právo veta. Pokud se mu vítězný návrh nebude líbit, může jej odmítnout. „Musel bych pak ale vypsat novou soutěž. Stálo by mne to hodně peněz, milion korun,“ řekl Kušta. Ať už bude výsledek soutěže jakýkoliv, jisté je, že se v těsném sousedství pseudogotického kostela objeví moderní stavba.
Všichni už dopředu počítají s tím, že to vyvolá v Chrudimi bouřlivé debaty. „Myslím si, že takovýto zásah do významné části města určitě nemůže být přijat tak, že by se to všem líbilo.
Někteří lidé budou nadšeni, jiní zklamáni. Kdyby ale naši předkové neměli odvahu stavět výjimečné stavby, byli bychom o ně nyní ochuzeni,“ řekl starosta Chrudimi Ladislav Libý. Architektonická soutěž je zajímavá nejen tím, že se týká tak rozsáhlého a exponovaného místa, ale i skutečností, že architekti museli odevzdat své návrhy ve dvou variantách.
První počítá s tím, že silnice vedoucí kolem kostela zůstane na svém místě a hotel vyroste na místě současné balustrády. Druhá varianta naopak předpokládá, že se centrum změní podle návrhu architekta Romana Kouckého, který podporují i zastupitelé města. Nový hotel by se pak ještě více přiblížil ke kostelu a hlavní silnice by vedla kolem staré radnice, Sportu Pelikán a fary. „Většina renomovaných architektů se shodla na tom, že posunout hotel blíže ke kostelu je daleko lepší řešení. Mně jako investorovi je to v podstatě jedno,“ uvedl Kušta.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  John Malkovich

Datum:  04.12.2005 11:31

Já už chrudimským radním a architektům nevěřím.Podívejte se zpět co všechno stačili zničit.
Zbourané domy v Časlavské ulici,místo toho postavili králikárnu.
Zbourané domy na Palackého ulici,místo toho postavili králikárny.
Zbourané domy v Husově ulici a Kateřině,místo toho králikárny.
Další úlet jsou tři věžáky Na Větrníku.
Krásná posilovna vedle staré nemocnice.
Cikánské ghéto v okolí ulice Přemysla Otakara II.
Dopravní infrastruktůra-katastrofa.Ať přijedete z jaké koliv strany přijedete do chrudimského špuntu.
Tak jak si myslíte,že o dopadne na náměstí? Městskou policii vidíte jen v centru města,na okraji města ji vidíte jako raritu a přitom si platíme stejné daně jako Ti v centru.
Úředníku přibyvá,jen se podívejte jak se rozrůstá obecní šiml.
Starosta se chlubí,co všechno pro město udělali,ale mě nepřipadá,že by to bylo tak slavné.Jo pomohli městu od 30 000 000 Kč za průmyslovou zónu.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  shot

Datum:  04.12.2005 23:10

Mám pocit, že je již dávno rozhodnuto o tom co na náměstí bude.
Začalo to prodejem (spíše bezúročnou půjčkou) za jaký se jinde zavírá, pokračovalo „architektonickou soutěží“, do které byli architekti předem vybráni – snad aby někdo opravdu nevymyslel, a končilo výběrovou komisí ve které za město, památkáře i občany zasedal milovaný starosta p. Libý. (jeden týden tvrdil, že je s výsledkem spokojen, později otočil, inu je před volbami).
Proto se vůbec nebudu divit, bude li tam nakonec stát nějaký seník a na něm se bude skvět neonový nápis (elektřinu samozřejmě bude platit město) Ať žije milovaný starosta Ladislav Libý – vděční chrudimáci.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  linda kamenická

Datum:  14.11.2005 18:53

Vážení občané města Chrudim, Za autory našeho soutěžního návrhu Vám chci oznámit,že došlo k nedorozumění,když dne 10.11.2005 vyšel v Novinách Chrudimska článek o našem soutěžním návrhu , bohužel s fotografiemi návrhu jiného soutěžního týmu .

Doufáme,že se vše napraví a lidé nebudou dezinformováni,protože jak dle názoru veřejnosti,investora i poroty ,byl náš návrh velmi příznivě hodnocen, přestože byl nahlížen "speciálně" , jako studentský příspěvek.
Ráda bych doplnila následující informace:

Soutěže jsme se zúčastnili proto, abychom reprezentovali názor nejmladší generace nastupujících architektů,na návrhu jsme pracovali ve svém volném čase,během prázdnin, na své vlastní náklady,které nebyly nízké.Návrhem hotelu jsme se snažili náměstí s citem dotvořit, nechtěli jsme potlačit hlavní dominantu ,arciděkanský kostel , silným architektonickým gestem,jako v případě ostatních soutěžních návrhů: viz. projektil,Kozub,Kuba-Pilař.Proto jsme použili formy a materiály v prostředí náměstí obvyklé: omítky,kamenný sokl, prosklené plochy v menší míře atd…

důležitá poznámka: Obhajujeme vítězný návrh architektů Kuby a Pilaře, z těchto důvodů:lidé si by si měli uvědomit,že soutěžní návrh je pouze jakési ideové gesto,pouze náznak řešení,ještě velmi vzdálený reálné stavbě.Konkrétní stavební řešení by poté vycházelo z velmi náročného a dlouhodobého procesu,který by zahrnoval konkretizaci navrhované úvodní ideje z hledisek finančních ,památkových,provozních apod.. Dle jiných realizací těchto renomovaných architektů jsme přesvědčeni o jejich vysoké fundovanosti a pevně věříme,že by jejich autorský počin přispěl k zhodnotnění kulturního dědictví našeho krásného města.Příkladem nám může jít Litomyšl,která se díky podobným počinům stala fenoménem,nejen v rámci ČR.
Pokud se můžeme vyjádřit k návrhu architekta Kozuba,kladně hodnotíme myšlenku civetty , ale bohužel nejsme příznivci jeho řešení ,které je ,dle našeho názoru, založeno na nesourodém formování hmot a použití neadekvátních materiálů v kontextu historické zástavby(velké prosklené plochy a těžce působící hnědý obklad.) a laciných forem,které zde nemají opodstatnění.Stavby obdobného řešení,by´t dům sám o sobě působí velmi zajímavě a propracovaně, se do historického kontextu nehodí.

Důraz klademe na OBHAJOBU architektů KUBY A PILAŘE,ačkoliv je pro velkou část veřejnosti tento autorský tým nepřijatelný.Bohužel rozpor mezi hodnocením laické veřejnosti a odborným náhledem je velmi častým problémem,který zamezí vzniku nové kulturní hodnoty (stavby apod.).Tato neshoda pramení z nízké názorové flexibility naší společnosti a poměrně silné konzervativní myšlenkové základny naší (laické) veřejnosti . Myslíme si,že odmítání nových a zcela neobvyklých řešení apriori, bez diskuse a bližšího prozkoumání, není dobrou cestou myšlenkového rozvoje naší postkomunistické společnosti.Tímto apelujeme také na investora pana inženýra M.Kuštu,který by se měl pokusit s vítězným týmem najít společnou cestu, navzdory prvnímu rozčarování a avizovaným nežádoucím vysokým investičním nákladům.
Za mladou generaci bychom chtěli vzkázat,že bychom velmi ocenili,kdyby byla našemu městu umožněna šance vymanit se z tzv. regionální úrovně nové architektonické tvorby a město se mohlo svými novými stavbami prezentovat v širším kontextu ČR,podobně jako výše zmíněná Litomyšl.

Za autorský tým Linda Kamenická PS.:Náš soutěžní návrh najdete hned při vstupu do vestibulu muzea,na pravé straně nahoře.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  I.B.

Datum:  14.11.2005 22:15

Děkuji.Tak za co nás vlastně ty budoucí generace budou proklínat? Co na to prorok pan Švadlenka?

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  15.11.2005 14:55

Proklinat za to, ze jsme dopustili pokracovani devastace historickeho centra Chrudime. Na co byste nejradsi do Chrudime lakal turisty vy?

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Tibor

Datum:  15.11.2005 09:35

Pane Baborák, vy nejste prorok? Každý má nárok na svůj názor.Ten váš jestě není nejlepší i když si to myslíte.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  I.B.

Datum:  16.11.2005 01:42

Turisti jsou různí, někdo jezdí za nákupy,za památkama,, vykoupat se a slunit, užít si sněhu, nebo sexu aj.Já bych se snažil, aby se v Chrudimi NĚCO dělo, aby jasně bylo znát, že tam žijí lidé, kterým o něco jde a jsou otevření, aby při návštěvě města na vás dýchla přátelská atmosféra.Aby se podařilo zlomit jednou provždy příslovečnou chrudimskou zaprděnost.Turisti si nás pak rádi najdou sami.Ale zpět k náměstí a tomu domu.Mám velké pochyby o návrzích které jsem zběžně viděl. Vím totiž o sobě, že si neumím představit ten rozměr, hmotu a to jak ten který dům zapadne do celkové atmosféry nádherného náměstí a který ho umocní, či který ho ubije.Jsem totiž laik. Nemám na to.Hodnotit ho slovy líbí, nelíbí mě přijde nepodstatné- to není argument.
To jsou pocity.Každý to má jinak. Ale vím bezpečně, že jsem na straně těch kteří tvoří o něco usilují a kteří na sebe, na rozdíl od těch kteří"jen kritizují" vzali, nebo vezmou zadpovědnost a kteří mají rádi čin.Kdo rozhodne o tom, co je nebo není, pro to místo správné ? To je ta otázka!!! Nerad bych, aby jsme to byly my laici.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Tibor

Datum:  16.11.2005 09:05

Naučte se česky - shoda podmětu s přísudkem.
Přátelská atmosféra,chrudimská zaprděnost - to jsou jen prázdná slova. Ucpat náměstí nějakou hrůzou jen aby se něco dělo? To snad ne. Stejně je už ale rozhodnuto - bude se stavět loď.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  I.B.

Datum:  16.11.2005 09:43

Nojono.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  shot

Datum:  14.11.2005 21:56

Nejsem žádný odborník na architekturu a domnívám se, že v řadě věcí máte správný názor. Skutečně, pro mne je vedle kostela akceptovatelný moderní dům. Ovšem dle mého názoru, musí ctít místo ve kterém je umístěn. A v Chrudimi je umístěn vedle stavby kostela. Gotika, opět jen dle mého názoru, se vyznačuje vzpínáním k výškám, štíhlými oblouky a věžemi, jakousi lehkostí. Novostavba má z druhé strany stavbu bývalého katastrálního úřadu, která přes svoji mohutnost působí opět lehce – je to dáno zejména onou věžičkou. Navržené vítězné řešení je pro tento prostor jakési bachraté, působí těžce a příliš oproti okolním stavbám zdůrazňuje hmotu. Je možné, že skutečné provedení fasády bude objekt zlehčovat a výsledek bude jiný než to co je předloženo. Ale podle toho co bylo prezentováno je to skutečně objekt vhodný jinam, jen ne do tohoto prostoru. A k oné lodi? To na chrudimské náměstí snad opravdu ne.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Gustav

Datum:  08.11.2005 16:44

Protesty "Když začala Eiffelova věž vyrůstat, zformovala se skupina spisovatelů a malířů, kteří podepsali protestní dopis proti stavbě věže, protože bude narušovat siluetu Paříže a bude urážkou jiných velkých staveb ve městě. Někteří z nich však dodatečně věž přece jen ocenili. O spisovateli Guy de Maupassantovi se však vypráví, že restauraci na Eiffelově věži navštěvoval tak často jen proto, že to bylo jediné místo v Paříži, odkud nemohl věž vidět. I později byly stavební práce ještě jednou pozdrženy, protože ti, co bydleli blízko, se obávali o své životy a svůj majetek. Jeden matematik totiž tvrdil, že se věž zřítí, než dosáhne výše 229 metrů. Eiffel, který už sám nesl převážnou část nákladů na projekty, nato prohlásil, že je ochoten pokračovat ve stavbě na vlastní riziko."

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  15.11.2005 14:56

Predstavte si Eiffelovu vez na nasem namesti vedle kostela...

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  pan

Datum:  07.11.2005 17:05

V historickem kontextu samozrejme lze postavit moderni dum (http://pamatky.praha-mesto.cz/?id=60660&ido=3354&sh=195942872),

ale je potreba znat podstatu tohoto kontextu, a tim nemam na mysli vezicky ani sikme strechy. Vitezny+dalsi publikovane navrhy ale zadny vztah k mistu nemaji, jsou naopak zalozene na kontrastu a tak muzou stat uplne kdekoliv .

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  anonym

Datum:  07.11.2005 17:24

Architektuře sice rozumím asi jako koza jeteli, ale mám podezření, že jste to napsal naprosto přesně. Řeč je skutečně podle mého názoru o kontextu. A mám pocit, jako by si páni otitulovaní architekti vymysleli barák a pak ho prostě počítačovou simulací bez nejmenší zpětné reflexe zasadili do chrudimského náměstí.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  anonym

Datum:  07.11.2005 09:43

Jsem zastánce dostavby současné balustrády etc.
Poté, co jsem si v novinách a pak i na výstavě prohlédnul ty návrhy, jsem toho začal skoro litovat.

Hlavně vítězný návrh, to je nevýslovná hrůza, ze které se mi dělá špatně a nechápu, jak ho mohla komise (složená z architektů?!) podpořit.

Loď už je o něco málo lepší, ale také žádná sláva. Byla by podle mého názoru únosnější, kdyby byla zrcadlově otočená (aby ty převislé boky nebyly směrem ke kostelu, ale na druhou stranu ke katastrálu), takhle se to fakt s kostelem tluče.

Mám pocit, že architekti si chtějí vybudovat hlavně pomník.
Zkoušejí co nejextravagantnější (říkají tomu "odvážné") stavby s douškou, že s jednou z nich prorazí a uspějou v nějaké prominentní soutěži... A na to nepovedené se snad zapomene. Snad budou mít rozumn aspoň památkáři.

Vítězný návrh se nelíbí i řadě architektů. Jednoho z nich citovala i sobotní MF Dnes, a to přesně těmi slovy, jaká bych použil i já. S extravagancí Tančícího domu se to opravdu nedá srovnávat, ten nestojí ve starém městě.

Nejpovedenější návrh je podle mého ten nejméně "odvážný" - takový vcelku normální moderní barák, navrhoval ho tuším arch. Smutný. Na ten se už dá vcelku dívat.

Bláhově se jsem se domníval, že architektům nebude chybět POKORA a že postaví cosi na způsob repliky původního domu, co stál na balustrádě, nebo aspoň cosi ve stylu okolních barokních a renesančních baráků.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Adalbert

Datum:  07.11.2005 12:58

Já se na novostavbu těším, myslím si, že to je příležitost jak přidat městu nové znamení času, nějakou stopu. Upřímně řečeno se mi nejvíc líbí projekt "lodi".
Že projekty ohodnocené komisí architektů nezapadají do "maloměšťáckého vkusu" mě nepřekvapuje. Já si zase myslím, že by byla zvrhlost postavit vedle kostela repliku barokního domu. Není třeba vyvolávat nějakou hysterii, že se likviduje jedinečný historický vzhled náměstí. Gotický kostel totiž není gotický, ale pseudogotický, t.zn. byl realizován na konci 19. století, poté co byla zničena původní barokní podoba kostela, podle pomýlených představ architekta Schmoranze, jak by asi takový pravý gotický kostel měl vypadat.
Argumentace, že novostavbou bude narušeno okolí krásného "gotického" kostela, je asi stejně logická, jako kdyby se ve 30. letech protestovalo proti výstavbě dnešní KB s tím, že bude narušen krásný "barokní" areál muzea. Dnes je celý prostor kolem Muzea a KB myslím jedním z nejpěknějších chrudimských prostranství (a co teprve až se dle projektu arch. Kouckého eliminuje jeho průjezdní charakter). Možná, že ze začátku bude novostavba "bolet" (jako bolí každá změna), ale za pár let si na ni lidé zvyknou a budou na novou dominantu hrdí. Navíc město to nebude stát ani korunu.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  pavlicek

Datum:  08.11.2005 08:09

Adalbert je odvazny muz a tesi se na prilezitost jak pridat mestu nove znameni casu, nejakou stopu. To same se rikalo o stavbe tri udu na Vetrniku. A hlasy které vyvolavaly hysterii, ze se likviduje jedinecna silueta města, byly ty malomestacke.
Jenze pane Adalberte - takovych a podobne odvaznych arogantnich zasahu uz ma Chrudim za sebou povicero. A nikdo uz ty „hrdiny“, kteri o tech zverstvech rozhodovali, nenakope kamsi. A ještě něco. On vlastne ten kostel (jak nam sdeluje Adalbert) není pro město tak dulezitou dominantou, vzdyt ani není goticky ale jen pseudogoticky, pote co pomyleny Schmoranz mu po pozaru dal jiné veze, nez byly ty puvodni. No jo, pane Adalbert, muzete mit svoji pravdu. Jenze my tady na namesti bohuzel jiny kostel nemame. A po pravde receno – namesti tu mame také jen jedno. V jinem prispevku je psano, abychom duverovali odbornikum, kteří vítězný navrh vybrali. Ale co hlasy dalších uznávaných odborníků – regionálních architektů? Mozna, ze nejsou dost statecni? pp.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Bohemund

Datum:  26.03.2007 07:34

Voni, Pavlíček sou odborník na slovo vzatej:)
Kostel prej není gotickej, alébrž novo gotickej. No nepovidaj!
Já celou dobu žiju v tom, krov nad presbytářem je třetí nejstarší krov v české kotlině;)
Děkuju, že mě vyvedli z omylu. Von ten Schmoranz byl vůbec mimóza. Asi proto opravoval a regotizoval i kostel v Mejtě že? No jo, Pavlíček, voni sou fakt vodborník:)
Chlape, proberte se! Kostel je sice opraven ve stylu novogotickém, ale rozhodně to oku lahodí více, nežli staré barokní cibule, které svého času hyzdily věže gotického kostela Nejsvětějšího Salvátora, respektive Nanebevzetí Panny Marie. A pokud není dominantou kostel, tak co tedy, Pavlíček? Že by paneláky, Mydlářovský dům? Dům Rozvodovský, nebo copak? Pokud si dobře pamatuji, tak ať už přijíždím z jakékoliv strany k mému rodnému městu, vidím KOSTEL, ne stavby zmíněné výše.
Inu, lépe se věnovat kaktusům, nežli kafrat do něčeho, čemu rozumím jak koza petrželi že?:)

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Mexiko

Datum:  27.03.2007 09:06

Bohužel - při příjezdu do Chrudimi z téměř všech směrů jsou nejvyšší a nejnepřehlédnutelnou dominantou "Tři oudy" na Větrníku .......

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Mexiko

Datum:  27.03.2007 09:12

.... nejnepřehlédnutelnější ..... ještě mám tak trochu moc brzké ráno

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  pavlicek

Datum:  27.03.2007 07:45

Ale pane Bohemunde, přečtěte si to ještě jednou a jistě poznáte, kde je ona ironie. Pak snad zjistíte, že stojíme na jedné lodi, i když ne na té, co se pokouší vplout do náměstí.
Aby bylo úplně jasně, tak bez ironie - kostel pokládám za nejvýznamnější chrudimskou dominantu, chraňme si ho (stejně jako průhledy na jeho siluetu) jako oko v hlavě.
Jestli jsou tu snahy o jeho částečné zakrytí řadou baráků, pokládám to snad za jedinou věc, která lidi z Chrudimi vyprovokuje k silnému odporu. A určitě budu u toho i já.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Rostislav Vondra

Datum:  27.03.2007 08:41

Co takhle odbourat zbytek náměstí a nechat jen kostel ?
Dominanta opravdu jedinečná !
Ale teď vážně.
Všichni mluvíte o zachovalých pohledech na kostel a zapomínáte na to, že celé západní panorama je zničeno socialistickou "destruktivní" pseudoarchitekturou! To je problém! Je potřeba zacelit umělé "díry" tam, kde si to žádá. A balustráda vedle kostela je právě jedna z nich. Vždyť právě urbanistická čistota a celistvost náměstí vyzdvihne chrudimský svatostánek jako výraznou dominantu ! A ne "parčík", který tam leží jako bez ladu a skladu. Nejsem zrovna zastáncem dnešního obrazu komerční architektury, ale budova v moderním stylu, avšak s ohledem na historii okolní zástavby sem musí přijít!
Mimochodem nově budované OBC Balustráda je právě jedním z příkladů, jak lze elegantně a citlivě zacelit podobné proluky. Jedná se o moderní architekturu, která ctí ducha místa, respektuje okolní budovy a přirozeně dotváří historické prostředí. Takových více!

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Josef Jarkovský

Datum:  08.11.2005 07:08

Na KB vedle muzea jsme si už zvykli, ale to neznamená, že se tam hodí. Nehodí a stejně tak by to dopadlo i s náměstím. Nechápu, proč architekti nejsou schopni projevit alespoň trochu vkusu a soudnosti. Působí to na mě dojmem, že prostě sebrali "barák", co jim zbyl z nějakého jiného projektu a prostě ho naroubovali do fotky náměstí s tím, že vyinkasují peníze za soutěž a třeba se to ujme. Když ne, tak ho zkusí nabídnout zase někde jinde. Asi už není cesty zpět, tzn. nechat balustrádu volnou. Je to škoda. I když je to jen malý kousek zeleně, rozhodně se k námestí i ke kostelu hodí lépe, než jakákoliv stavba. Přestavět a dostavět katastr je v pořádku, ale nacpat budovu vedle kostela je barbarství.
PS. Jen taková praktická připomínka: představte si, že si koupíte na náměstí luxusní byt (ve zrekonstruované budově katastru), a místo, abyste měli výhled na krásné náměstí, tak budete koukat na budovu soudu na jedné straně a na druhé na stodolu. Kdo si takový byt koupí? Kde je nějaká logika?

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Lebduška Josef

Datum:  18.11.2005 17:34

Osobně se mi nelíbí, žádný z návrhů. Nejsem odborník na architekturu, ale představoval bych si zde něco jiného, něco co je moderní a přitom vyrůstá z historických základů. Ona loď, jak jsem pochopil se tam asi stavět bude. Dle mého názoru je to horší varianta, než onen dům s skleněnnou fasádou. Ale nejsem architekt a proto se jako laik divím, cože to komise vybrala.
Nebo to bylo složením komise? Ovšem p. Kušta je majitelem pozemku a bue stavět na svém a za své.
Na něm bude pro co se rozhodne. Doufám, že jeho rozhodnutí bude dobré pro něj i pro tuto část Chrudimě.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  shot

Datum:  22.11.2005 22:10

Bodejť, když tam starosta zasedal jako trojjediný bůh. Za město, za památkáře i za laickou veřejnost.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  07.11.2005 21:34

To je nesmysl, to co pisete s tim kostelem. Kostel byl vzdycky goticky, staci se podivat na stare fotografie. Pouze veze byly zakonceny baroknimi "cibulemi", ale pak vyhorely, kdyz do nich uhodil blesk, byly nejakou dobu zastresene jen provizorne a pak pan Schmoranz nechal postavit nove, tak, jak si predstavoval goticke. Zbytek byl ale goticky vzdycky, to nikdo nemusel prestavovat. Nebo se skutecne domnivate, ze krizova klenba uvnitr a lomene oblouky oken jsou az vymysl pana Schmoranze? Úsměv Podivejte se napr. na tuto fotografii: http://www.chrudim.info/historie/chrudim/historie4.jpg Co se tyce Komercni banky, byla obrovska skoda zbourat puvodne goticky kostel Svateho Jana a pozdejsi budovu divadla, udajne nejstarsi mimo Prahu. Budova komercni banky se na namesticko nehodi. A znovu: co chcete turistum nabidnout, kdyz znicite stredoveky raz namesti? Pak uz zbudou jenom ulice, ktere do nej usti. Vic uz nic. Pripominam, ze vsechny slohy az do 20. stoleti se odkazovaly k antice, takze maji vsechny mnohe spolecne. To styly 20. stoleti jiz necini, a proto mnohdy mezi historickymi, ale i historizujicimi (z 19. stoleti) budovami pusobi jako pest na oko. To bude i "Stodola". Doufam, ze tento navrh neprojde.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Adalbert

Datum:  08.11.2005 16:51

Kostel samozřejmě gotický nebyl (snad naposledy v 16. stol.), byl barokní, předtím než ho přestavěl architekt Schmoranz na napodobeninu gotického kostela. Křížové klenby uvnitř jsou ve skutečnosti pouze imitací křížových kleneb, neplní žádnou nosnou funkci. Mimochodem ke gotickému charakteru interiéru doporučuji navštívit katedrálu sv. Ducha v HK (také dílo Františka Schmoranze) - uvidíte, že pan Schmoranz neměl při své práci příliš fantazie - oba interiéry jsou téměř identické.
Pravdou ovšem je, že díky řádění regotizátorů v 19. století se v Čechách až na vyjimky gotické památky téměř nevyskytují a tak je obecná představa o "gotice" dosti zkreslená.
Doporučuji výlet do Francie.
To že pan Trávníček (v dnešní MFD) srovnává projekt dostavby náměstí s demolicí kateřinského předměstí mi připadá dost nelogické, protože na náměstí se nic bourat nebude (to už se bohužel stalo). Dost dobře nechápu, jak někdo může tu demoliční proluku, která na tom místě je nyní, považovat za nějakou hodnotu. Srovnání projektů předních českých architektů s barbarskou výstavbou "tří prstů" Na Větrníku svědčí o nedostatku soudnosti, protože ty standardizované paneláky nemají s architekturou nic společného a o jejich výstavbě se žádná veřejná diskuze nevedla-prostě bylo rozhodnuto shůry.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Augustin

Datum:  03.12.2005 22:57

Vážení, ačkoliv jsem rodilý Pražan a v Praze také bydlím.
Několikrát jsem vaše město navštívil a jeho historický střed mě velice oslovil. S velkým roztrpčením sleduji záměr současných radních a architektů, narušit krásné a kompaktní náměstí necitlivou novostavbou. Současná postmoderní architektura nemá žádná přesná pravidla, ani omezení, ale chce být dominantní, chce šokovat! To ale není záruka kvality a dobré myšlenky! Musím se smát hojně zneužívané myšlence, o tom, že negace nové tváře náměstí je maloměšťáctvím, uprděnou bázlivostí před vším novým. To s tím vůbec nesouvisí. Toto je otázka citu, pokory, úcty k danému místu a ctěním tradice. Za svým názorem bych si stál nehledě na velikost a význam svého města! A ještě k té neogotice. Pane Adalberte, jestli se Vám nelíbí neoslohy a historismy z 19.století, tak vlastně částečně sám popíráte, že se Vám líbí gotika, renesance, baroko. Vždyť ty historismy z těchto slohů čerpají, a mnohdy tak dokonale, že to ani nerozpoznáme! A to je špatně? Vždyť umění byla vždycky hra pro oko a variace! To vážně považujete architekty 19.století za pouhé eklektiky a kompilátory?Zaplať Pánbůh za ty nádherné čtvrtě s historizujícími činžovními domy, divadly, za ty neorenesanční banky a spořitelny! Zkrátka navrhuji buď novostavbu, moderní ale citlivou, vycházející z materiálů v bezprostředním okolí náměstí (štuková omítka, kámen),spíše nenápadnou (to neznamená zcela puristickou, nic neříkající - kouzlo může být v detailu, dělení pater..), ctící výšku a rozměry, tvarové prvky čerpané z okolních domů. V případě, že se nenajde vhodný projekt, nebránil bych se vystavění kopie původního historického domu - ta oko návštěvníka jistě neurazí!!! (viz. novostavba centrálního kostela v Drážďanech, zničeného při bombardování města) S pozdravem Augustin.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Roček

Datum:  09.11.2005 23:00

Kostel byl od počátku 14. století gotický, po požáru r. 1702 byly věže přestavěny do barokní podoby a r. 1857 ho Schmoranz přestavěl do současné novogotické podoby.

Docela hezky to je popsáno zde: http://www.mystika.cz/sidla/cech-vyh/sidla-chrudim.htm

cituji: "Gotická koncepce výstavby je z převážné části dovršena za vlády Karla IV. dokončením hlavního kostela, školy, špitálů a lázní."

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  08.11.2005 18:08

Dale na udajne "nedochovani gotickych pamatek" u nas... Napr. chrudimsky kostel Svateho Michala je pozdne goticky a jeho podoba byva povazovana za puvodni. Rovnez tak Svata Katerina je puvodni, tedy az na strechu a vrchol veze, kterezto bohuzel lehly popelem pri velkem pozaru Katerinskeho Predmesti v pulce 19. stoleti. Take Povyseni Svateho krize je puvodni... A puvodni je i podoba chramu Nanebvzeti Panny Marie.
Jedine, co na nem bylo barokni, byly ty veze, ale ty stejne vyhorely a v pulce 19. stoleti byly uz na spadnuti, takze byly rozebrany a postaveny znovu. Chram jako celek barokni nebyl.
Jinak doporucuji podivat se napr. na kostel v Pisku, kde je jasne videt vyvoj podobnych kostelu v prubehu staleti. Pisek je jen o malo starsi nez Chrudim, takze je tamni kostel take goticky. Z vetsi casti. Pak si mestane jednu z vezi nechali prestavet na renesancni a interier kostela posleze (nikoli ovsem architektonicky, pouze vybaveni) ziskal barokni podobu.
Presto je ten kostel doposud predevsim goticky.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  08.11.2005 17:48

Nemate pravdu. Ze starych rytin ci maleb je zrejme, ze ten kostel vypadal vzdy tak jako dnes, pouze pruceli mel ponekud jine a mel taky jine veze. Barokni nikdy nebyl. Kde jste se dozvedel o jeho barokni prestavbe? Odkud cerpate? Ja napr. z knihy Stara Chrudim, kde se o zadne barokni prestavbe nepise. Pouze o tom, ze shorel krov kostela a strechy vezi, takze dostaly barokni tvar.
Tot vse. Viz http://www.chrudim.info/historie/chrudim/chram.php3?lang= Z tamtez dostupnych obrazku je videt, ze pruceli sice mohlo byt povazovano za barokni s renesancnimi prvky, ale bok byl vzdy goticky, toho se pozdejsi upravy nedotkly. Cili pokud jsem napsal "vedle gotickeho kostela", je to vedle gotickeho kostela. Vzhled francouzske gotiky je v tomto pripade irelevantni. Kde je psano, ze ceska gotika byla stejna jako francouzska, ci dokonce britska? Co se tyce "demolicni proluky", nazor pana Travnicka povazuji za rozumnou alternativu. Proc by tam nemohl byt parcik? V dnesni dobe uz se stejne nestavi tak, aby se tam nejaka novostavba hodila. Co byste si vlastne predstavoval vedle Staromestske radnice? Tam je preci take proluka, ktera patrne uz nikdy nebude zastavena...

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Max

Datum:  08.11.2005 17:01

Samozeejme, ze se nic neboura, Adalberte, ale nesmyslne stavi, stejne jako "zeď" pred sv. Josefem na Katerine jmenem Borzna.
A tehdy si taky mensina (stejne jako jsi v ni ted ty, Adalberte) prosadila svou a uznej, ze je to fakt prisernej pohled. Ve svy dobe to ale byl oooobrobchodak. Styl ale veskerej zadnej...quasi jako "neostodola."

Pekny den

Max

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  08.11.2005 17:50

"Sv. Josefem na Katerine"? Ta ctvrt se jmenuje Katerina podle kostela Svate Kateriny Ok? . Sv. Josef je kostel u Kapucinskeho klastera. Ale jinak souhlas. Ta proluka neni tak napadna, aby na namesti nemohla zustat.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Max

Datum:  08.11.2005 18:18

...samolitr, je to kostel sv. Kateriny. Omlouvam se. Byl jsem duchem za "stodolou." Ok?

Max

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Vrevro

Datum:  07.11.2005 13:17

No konečně! Sláva! Poprvé tu píše někdo, kdo si nesedá v šoku na židli a nenaříká nad nenávratně ztracenou starou Chrudimí, netáhne do voleb se svatozáří ochránce památek a nechce psát lidem z UNESCA o hrozící katastrofě!

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Milena Cvrčková

Datum:  07.11.2005 13:42

Také souhlasím s názorem, že repliky historických staveb jsou naprosto nepřijatelné - jsem ráda, že tu byla konečně zmíněna i stará známá skutečnost o pseudogotické podobě kostela, o jehož výlučnosti jsou mnozí přesvědčeni.
Myslím, že profesionálně složená komise vybrala přijatelné návrhy renomovaných autorů. Je zřejmé, že si budeme muset na novou tvář centra zvyknout, v případě vítězných návrhu se nejedná o žádné paskvily typu pardubické ČSOB Pojišťovny či lékárny na Palackého ulici. Chrudimské náměstí není žádnou památkovou rezervací, proč se tedy bránit moderní architektuře.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  07.11.2005 21:23

Namesti je pamatkovou zonou, to jenom tak pro pripominku...

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Honza Smetana

Datum:  06.11.2005 16:01

Nedalo mi, abych se nevyjadril k viteznym navrhum na dostavbu prostoru vedle chramu Nanebevzeti Panny Marie v Chrudimi.
Temer uz v Chrudimi nejsem, ale mam ji rad. Z toho, co jsem videl, je mi spatne. Na novostavbu se netesim vubec. Pripada mi, ze navrhy jsou "usity horkou jehlou", zvlast co se tyce umisteni. "Stodola" si tuto prezdivku naprosto zaslouzi. Te bych nevenoval ani pohled.
"Lod" je velmi architektonicky zajimava, ale do prostoru vedle kostela se opet naprosto nehodi !! Verim, ze pamatkari obe varianty zavrhnou. Pri pohledu na druhy pripad /"lod"/, jako pokus architekta o "jinakost", me napada "hrube srovnani" s Tancicim domem v Praze /presto, dle meho nazoru, stavbou nesrovnatelne prevysujicich kvalit/, ale misto, kde tato stavba stoji, nevyzaduje pozornost k vedle stojicimu chramu ... Nakonec bych nechal namesti tak, jak je, protoze i tak ma sve ohromne kouzlo, a nenicil bych jedinecny pohled na kostel ze severni strany, ktery vyzdvihuje jeho mohutnost a krasu. Preju vsem pekny podzim. Honza Smetana, student

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  dana kubastova

Datum:  07.11.2005 22:52

Již jsem psala na toto téma před časem. Samozřejmě mne to klidnou nenechává. Domnívám se, že můj názor je totožný s většinou "Chrudimáků", kterým jde o zachování náměstí takovém, jaké je nyní. Pan podnikatel Kušta, nechci se ho dotknout, jistě dobře ví, jak od počátku svých aktivit - viz pozemky průmyslová zóna, rozepisovat se nechci, může si nyní dovolit i "ekonomickou sebevraždu", která opravdu odpovídá hotelu - stodole opředeného slámou byť ze zlata.
Věřím, že i památkáři si budou s takovými rozmary vědět rady a že financí bude jistě zapotřebí někde úplně jinde, než je doslova zprznění toho nejcenějšího, co na Chrudimi je. Vždyť vzpomeňme název Borzna a současný stav na Kateřině,které je dílem komunismu. Jaké dílo a kým by měla přestavba náměstí vzniknout, datum sametové revoluce se blíží a nevím, zda se něco v myšlení lidí změnilo.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Hošek

Datum:  05.11.2005 14:35

Dnes jsem si v novinach precetl clanek o vystavbe "stodoly" na vasem namesti. Je to proste hruza. Je to vrchol arogance moci radnich a vsech kdo tuto stavbu prosazuji a vubec se podileji na schvalovani. Neverim, ze je mozně, aby kvuli rozhodnuti nekolika lidi bylo na několik dalsich desitek let zniceno historicke centrum mesta. Je to znesveceni. Nejsem sice Chrudimak, ale bude-li petice proti, podepisu ji. Reknete mi kdy a kde. Mimochodem, neslo by se s protestem obratit napr. na UNESCO?

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jaroslav Trávníček

Datum:  06.11.2005 14:11

Děkuji za konstatování, že za ty novoty může rada města, řekl bych ještě spíše radniční koalice. Při svém počtu zástupců v zastupitelstvu, tak prohlasuje vše. Možné výjimky jen potvrzují pravidlo. Z poslední doby schody "pro auta" v Široké ulici, nový průjezd náměstím a nyní jako bonbónek pro patrioty dle starosty "odvážná" stavba vedle kostela nemohou nechat klidným nikoho, kdo má opravdový zájem o své město. První dvě akce by byly zbytečně vyhozené peníze a to třetí snad ani nemůže projít. Takže zase zbytečná investice do architektonické soutěže. Nebo právě v roce, kdy slavíme 950 let od první písemné zmínky o Chrudimi, tak chce mít někdo na své působení v Chrudimi věčnou památku? "Katastr" a pozemky město prodalo. Teď vzniká problém jak kupci, tak nám, neboť chceme, aby se město líbilo nejen nám, ale i turistům. Ale co, na druhou stranu zvědavců, kteří by se rádi podívali na "stodolu" vedle Novogotického kostela, by také mohlo být! Třeba i cizinců, kteří by tam mohli přespávat.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  07.11.2005 22:39

Ale, pane Trávníčku. Přinejmenším část radniční koalice je rovněž proti, takže bych to s tou drtivou většinou, která si prohlasuje vše, neviděl tak jistě...

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jaroslav Trávníček

Datum:  08.11.2005 07:39

Pane Švadlenka, byl jsem si vědom, že ne všichni z koalice jsou tací. Proto jsem napsal také větu, že výjimky potvrzují pravidlo!

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Administrátor

Datum:  25.10.2005 12:31

iDnes

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?r=Bmfpardubice http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=250&r=mfpardubice&c=306490

Do osudu náměstí promluví i lidé Milan Kušta vystaví vítězné návrhy na dostavbu náměstí v Chrudimi a zeptá se lidí na názor

Původně to vypadalo, že obyvatelé Chrudimi nebudou vůbec moci mluvit do toho, jak bude vypadat dostavba hlavního náměstí.
Poté, co porota architektonické soutěže v sobotu vybrala dva vítěze, se ale chce investor stavby podnikatel Milan Kušta poradit s veřejností.

Chrudim - Jak bude vypadat Resselovo náměstí v Chrudimi? To budou nejspíš moci ovlivnit nejen úředníci, podnikatelé a architekti, ale i obyvatelé města. Investor dostavby náměstí, Milan Kušta, uspořádá veřejnou anketu o podobě centra města.


Teprve pak se rozhodne, zda vítězné návrhy přijme, nebo vypíše novou architektonickou soutěž. „Původně jsem říkal, že nebudu dělat anketu a nebudu se ptát veřejnosti na její názor, ale rozmyslel jsem si to. Současně s výstavou návrhů uspořádám anketu,“ uvedl Milan Kušta.

Lidé budou moci uvidět vítězné návrhy 3. listopadu v divadle. Do té doby se rozhodla porota grafické podoby návrhů nezveřejňovat. MF Dnes získala od Milana Kušty několik fotografií soutěžních návrhů, ze kterých je zřejmé, že jejich autoři sáhli občas k odvážným až k extravagantním řešením. Ty se týkají hlavně hotelu, který vyroste na nejexponovanějším místě vedle kostela.

Bude v Chrudimi stát druhý Tančící dům nebo dřevěnice?

Mezi návrhy je například dům, patrně s celodřevěnou fasádou, který má ve směru do náměstí jen jedno velké okno. Další architekt by postavil hned vedle kostela budovu ve tvaru velké válcovité hmoty, jiný navrhuje odvážný tvar hotelu trochu připomínající Tančící dům v Praze. V soutěži byla i budova hotelu se střechou ve tvaru středověkých hradeb.
Místostarosta Chrudimi a člen poroty Jan Čechlovský je podle svých slov s výsledky relativně spokojen. „Některé návrhy byly skutečně extravagantní, ale ty vítězné bych tak neoznačil.
Myslím si, že by si na ně lidé zvykli. Určitě ale vyvolají rozporuplné reakce, to je v případě novostavby v historickém jádru obvyklé,“ uvedl Čechlovský.

Soutěž vyhrály hned dva návrhy

Porota překvapivě nevybrala jednoho vítěze, ale dva. Pro rekonstrukci bývalého katastrálního úřadu a dostavbu nároží tým architekta Romana Brychty, pro stavbu hotelu práci architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře.

Podle Čechlovského bude kombinace dvou návrhů lepší. „Kdyby porota vybrala jen jeden návrh, bylo by to horší řešení,“ uvedl.


Investor a předseda poroty Milan Kušta musí výsledek architektonické soutěže akceptovat, anebo jej vetovat a vypsat novou soutěž.

Ta by jej však stála zhruba milion korun a znamenala pro něj zdržení. Komplex budov s byty, obchody, podzemním parkovištěm a hotelem chtěl totiž začít stavět už příští rok. Přesto zatím není jasné, jak se rozhodne. „Musím se s tím trochu srovnat, prostudovat to. V současné době nejsem schopen se vyjádřit, jak se zachovám,“ uvedl podnikatel Milan Kušta.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Autor: DAVID PŮLPÁN

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Administrátor

Datum:  11.11.2005 16:00

Článků na toto téma jsou plné noviny, takže si dovolím vystavit jen ten zřejmě nejdůležitější ......

iDnes

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=264&r=mfpardubice&c=321514

Na náměstí bude nejspíše loď Investor hotelu v Chrudimi je pro návrh architekta Kozuba.
Památkáři stavbu nezastaví

Chrudim - Ačkoliv návrh nového hotelu na chrudimském náměstí architekta Zdeňka Kozuba ve tvaru symbolické lodi skončil v architektonické soutěži až druhý, má větší šanci vyrůst v centru města než návrh vítězný. Přiklání se k němu totiž ten, kdo má hlavní slovo, investor Milan Kušta. Námitky k oběma návrhům nemají v zásadě ani památkáři.

„Kozubův návrh je pro mne přijatelnější, navíc je také asi o třetinu levnější. Ale záleží na tom, jak se k němu postaví památkový ústav,“ uvedl Kušta.

Jeho výběr podle něj potvrzuje i veřejnost v anketě k návrhům.
Odpovědí se dosud sešlo kolem dvou stovek. „Zhruba třetina je negativní, ale další některé věci přijímají. Ne sice vítězný návrh, ale daleko víc právě Kozubovu loď,“ uvedl Kušta.

Pro centrum Chrudimi platí regulační plán městské památkové zóny, který upřesňuje hlavně půdorysné umístění budovy, výškovou hladinu zástavby a volněji i hmotové tvary a proporce.
„Pokud bude stavba splňovat tato kritéria, měla by odpovídat i základním požadavkům památkové péče. Nechci ale předbíhat, oficiální stanovisko teprve vydáme a bude předmětem širších diskusí,“ říká pracovník pardubické pobočky Národního památkového ústavu Václav Medek.

Podle něj žádný ze dvou návrhů na výstavbu hotelu podmínkám památkářů v principu neodporuje. „Z hlediska regulativů jsou zřejmě hmotově a urbanisticky v pořádku, zásadní věci asi vytknout nelze. Jde spíše o další posouzení vnějšího vzhledu a může se stát, že ještě dojde k podstatným úpravám,“ vysvětluje Medek. „Kritéria regulačního plánu byla v zadání architektonické soutěže a tvůrci je museli akceptovat a vejít se do nich,“ potvrzuje Kušta.

Co bude na náměstí stát nakonec musí říci právě on, památkáři nejspíše pustí návrhy do "dalšího čtení", i když jimi nejsou nadšeni. „Podle mého soudu jsou velice diskutabilní. Návrh architekta Kuby, takzvanou stodolu, považuji za dosti kontroverzní. Kozubova loď je asi kvalitní architektonický návrh, otázkou je, jestli je na pravém místě, jestli proti kostelu není příliš násilná,“ míní Medek.
Podnikatel Milan Kušta již podal žádost o vyjádření památkového ústavu, úřední stanovisko by mělo být známé během zhruba dvou měsíců.

Více viz Téma na str. C3

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Autor: PAVEL DOSOUDIL

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  občan

Datum:  26.10.2005 05:11

Já navhuji navést na náměstí obrovskou hromadu hnoje a na ni umístit naše radní určitě to zatrktivní naše město. Myslím že Chrudim má daleko větší boláky něž náměstí,které je notno řešit.Ale on si chce někdo z náměstí udělat svůj pomník za každou cenu. Tak ať ho má na tom hnoji.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  05.11.2005 01:48

Nejlepší by bylo rovnou to náměstí zbourat a postavit tam samé moderní budovy. Jsou s ním jenom problémy. Úsměv Pan Kušta prý už chce začít. Je to sice nepotvrzená zpráva, ale zní logicky. Celá budova na rohu náměstí, kde dříve sídlil katastrální úřad a která se nyní má stát součástí plánované novostavby, má jít dolů. Tři historické domy, spojené při jedné z přestaveb do jednoho, budou zbořeny. Zbude jenom přední fasáda, zbytek se postaví znovu. A opravdu je to docela logické. Jak jinak by tam v rohu pan Kušta mohl vybudovat tak velké podzemní parkoviště?

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Administrátor

Datum:  25.10.2005 12:24

iDnes

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?r=Bmfpardubice

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=249&r=mfpardubice&c=305589

Soutěž o dostavbu má dva vítěze Chrudim - Porota architektonické soutěže na dostavbu chrudimského náměstí v sobotu rozhodla o vítězích. Zároveň se však usnesla, že veřejnosti představí grafické návrhy novostavby v sousedství kostela a přestavby bývalého katastrálního úřadu až na výstavě ve foyer chrudimského divadla 3. listopadu.

Z deseti vyzvaných architektů jich odevzdalo své práce sedm.
První cenu za návrh rekonstrukce bývalého katastrálního úřadu a dostavby nároží obdržel architekt Roman Brychta a kolektiv.
Nejlepší návrh nového hotelu v sousedství kostela Nanebevzetí Panny Marie podle poroty předložili architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, kteří podle tiskové zprávy navrhli moderní a silné architektonické řešení, které prezentuje obraz domu v podobě abstraktního symbolu.

Všichni lidé už dopředu počítají s tím, že stavba vyvolá v Chrudimi bouřlivé debaty. „Myslím si, že takovýto zásah do významné části města určitě nemůže být přijat tak, že by se to všem líbilo. Někteří lidé budou nadšeni, jiní zklamáni. Kdyby ale naši předkové neměli odvahu stavět výjimečné stavby, byli bychom o ně nyní ochuzeni,“ řekl starosta Chrudimi Ladislav Libý.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Autor: (dp)

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Administrátor

Datum:  04.11.2005 16:00

iDnes

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=258&r=mfpardubice&c=312970

Chrudim odvážně dostaví náměstí Porota architektonické soutěže rozhodla, jak má vypadat nový hotel u kostela

Resselovo náměstí v Chrudimi už nikdy nebude vypadat jako dnes.
Pro jeho dostavbu vybrala porota architektonické soutěže návrh, který jej výrazně změní.

Chrudim - Balík slámy. Stodola. Samotka. Právě tak začínají lidé přezdívat návrhu nového hotelu, se kterým architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař vyhráli soutěž na dostavbu chrudimského náměstí.

Fasádu po obvodu stavby mají tvořit kovové lamely ve zlaté barvě. „Zlatou barvu volíme s ohledem na solitérní charakter i náplň stavby - stavba hotelu dle našeho názoru snese nadsázku a jistou výstřednost, která jí dodá na atraktivitě,“ vysvětlují ve své průvodní zprávě architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař.


„Návrh mi přišel vhodný svou čistotou a formou. Tváří se mile dětsky jako domeček, při nočním pohledu zase bude vypadat jako krystal,“ říká městský architekt a člen poroty Karel Thér.

Fasáda domu má být průhledná. „Teprve při bližším přistoupení k objektu lidé zjistí, že je průhledný, vidí, co se v něm děje, kdo sedí v kavárně. Dobré materiály stavbu povyšují,“ míní Thér.


S nápadem na dostavbu náměstí přišlo vedení města.

Ve výběrovém řízení získal od města pozemky a budovu bývalého katastrálního úřadu chrudimský podnikatel Milan Kušta, který chce v sousedství kostela postavit hotel, podzemní parkoviště a na místě někdejšího katastrálního úřadu i sousední proluky vybudovat 55 nadstandardních bytů, obchody a kanceláře.
Podmínkou radních bylo, aby vypsal architektonickou soutěž a řídil se jejím výsledkem.

Pokud se Kuštovi vítězný návrh nelíbí, může ještě zvolit řešení architekta Zdeňka Kozuba, které skončilo v soutěži na druhém místě a je o desítky milionů korun levnější. I při rekonstrukci a dostavbě bývalého katastrálního úřadu si podle výsledků architektonické soutěže může vybrat ze dvou návrhů. Když Kušta návrhy odmítne, musí vypsat novou soutěž.

Více viz Téma na str. C3

***

Líbí se vám návrh dostavby náměstí?

Jste spokojeni s návrhem, který vyhrál architektonickou soutěž na dostavbu náměstí v Chrudimi?

Napište nám! Pište na adresu redakce: nám. Republiky 56, Pardubice, 53002 nebo na e-mail: redpa@mfdnes.cz

Zajímavé příspěvky otiskneme.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Autor: (pav, dp)

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Administrátor

Datum:  04.11.2005 16:09

iDnes

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=258&r=mfpardubice&c=312993

Bude u kostela loď či balík slámy? Porota dala investorovi na výběr ze dvou možností. Památkáři ale mají právo veta

Téma

Chrudim - Jak bude vypadat hotel, který za tři čtyři roky bude stát v sousedství kostela Nanebevzetí Panny Marie? Bude hlavní silnice přesunuta na okraj náměstí a hotel postaven na jejím místě?

To jsou otázky, na které dnes nezná odpověď ani podnikatel Milan Kušta, která má podle dohody s městem komplex bytů, obchodů a podzemních garáží za 150 až 200 milionů postavit.

Na první pohled to vypadá jednoduše. Porota v architektonické soutěži vybrala návrh architektů Kuby a Pilaře, který už díky svému neobvyklému vzhledu získal přezdívku balík slámy. Jenže Kušta podle poroty může zvolit i návrh architekta Zdeňka Kozuba, který skončil druhý v pořadí.

Na Resselovo náměstí připlouvá loď

Při pohledu na obrovskou hmotu Kozubova hotelu Civetta každého nejspíš napadne otázka: Co tím chtěl autor říct? Architekt má pro to překvapivou odpověď. Budova podle něj symbolizuje parník Civetta, první loď v historii, která byla poháněna lodním šroubem. „Je to pocta památce Josefa Ressela a jeho vynálezu. Hotel bude připomínat obyvatelům i návštěvníkům města Chrudimi jejího slavného rodáka a českého vynálezce,“ vysvětluje Kozub ve své zprávě.

Kušta v porotě nehlasoval ani pro jeden z vítězných návrhů. Jsou totiž příliš velkorysé a drahé. Není proto vyloučeno, že sáhne ke krajnímu kroku, výsledek soutěže bude vetovat a vypíše novou. Jenže to znamená, že by utratil další milion korun a riskoval, že výsledek soutěže bude podobný.

Než se rozhodne, chce se zeptat na názor veřejnosti. Proto je součástí výstavy návrhů dostavby Resselova náměstí ve vestibulu chrudimského Muzea anketa. „Původně jsem říkal, že nebudu dělat anketu a nebudu se ptát veřejnosti na její názor, ale rozmyslel jsem si to,“ uvedl Kušta. Lidé ale asi nemohou očekávat, že se rozhodne podle ní. Je ochoten k ní přihlédnout.


Vše rozhodnou památkáři

Ale i když se Kušta rozhodne pro jeden z návrhů, není všem komplikacím konec.

Dodnes nikdo neví, zda s ním budou souhlasit památkáři. Do poroty soutěže byli sice pozváni, ale nakonec se soutěže nezúčastnili. „Je to škoda,“ řekl Kušta. A aby nebylo problémů málo, stále není jasné, kde bude hotel stát. Chrudimští zastupitelé prosazují, aby vyrostl v těsné blízkosti kostela a dnešní silnice byla přeložena na okraj náměstí ke Sportu Pelikán. Podle platného regulačního plánu městské památkové zóny ale hotel může stát pouze na místě dnešní balustrády. Právě proto architekti museli všechny návrhy zpracovat ve dvou variantách. Budou památkáři se změnou regulačního plánu souhlasit? To opět nikdo neví.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Autor: DAVID PŮLPÁN

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Administrátor

Datum:  04.11.2005 16:05

iDnes

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=258&r=mfpardubice&c=312978

Město je zděšeno. Je to stodola, vězení, stěžují si lidé Chrudim - Překvapení, šok, zděšení.

Přesně takové pocity zažili všichni, kteří poprvé uviděli návrh na výstavbu hotelu na Resselově náměstí v Chrudimi, který vyhrál architektonickou soutěž.

Před vystavenými studiemi lidé jen nevěřícně kroutili hlavami nebo si pro sebe něco nesrozumitelného mumlali. Mezi desítkami návštěvníků výstavy nebylo slyšet nikoho, kdo by řekl: Je to skvělé, líbí se mi to.

Helena Tuhá, Slatiňany: Úplně mne to ohromilo, připadá mi to jako něco provizorního, nějaká hala, kterou zase může někdo za pár let odmontovat, odvézt a zmizí. Ladislav Libý, starosta Chrudimi: Napoprvé jsem byl zděšen, ale později jsem musel uznat, že toto řešení hotelu si mi líbilo nejvíc. K takovým stavbám je potřeba odvaha, a kdyby ji neměli naši předci, jsme dnes ochuzeni o spoustu architektonických skvostů.

Milan Kušta, investor hotelu: Považuji to za extravagantní řešení, zatím jsem se s tím úplně nezžil. Můj první dojem bylo velké zklamání. Zatím jsem se nerozhodl, kterou variantu zvolím.

Zuzana Herbstová, Chrudim: První dojem je příšerný. Stodola na seno. Vypadá to také jako samotka, kam by mohli zavírat blázny.
Vůbec se to tam nehodí.

Jana Svobodová, Chrudim: Připomíná mi to Hilton v Budapešti nebo Prior v Jihlavě. Hotel sám není špatný, ale nezapadá do starobylého prostředí chrudimského náměstí.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Autor: (pav)

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Administrátor

Datum:  07.11.2005 12:42

iDnes

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=259&r=mfpardubice&c=313801

„Stodolu“ nechceme! říkají lidé Projekt hotelu v Chrudimi rozpoutal bouři názorů. Nelíbí se návrh ani místo vedle kostela

Chrudim - Ani 24 hodin neuplynulo od chvíle, kdy chrudimská radnice a investor Milan Kušta zveřejnili vítězné návrhy na dostavbu místního Resselova náměstí, a už se kolem celé věci rozproudila vášnivá diskuse.

Nejvíce emocí vzbuzuje moderní stavba hotelu, který by měl stát v těsné blízkosti gotického chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Ta provokuje i obyvatele jiných měst v kraji a nelíbí se ani některým architektům.

Vzrušená debata vypukla již ve čtvrtek večer před návrhy vystavenými ve vestibulu chrudimského muzea. Po zveřejnění podoby jednotlivých návrhů stavby v MF Dnes se připojili i další obyvatelé města. „Po otevření novin jsem málem spadl ze židle, pak jsem se raději podíval na datum, abych se přesvědčil, zda není náhodou 1. duben. Bohužel není. Čekal jsem cokoli, ale tohle je fakt síla. Pokud tu hrůzu naše slavné zastupitelstvo skutečně schválilo, tak ať raději chodí kanálem. Stodola na náměstí, to tu ještě nebylo,“ napsal první přispěvatel internetové diskuse serveru www.chrudim.cz.

Další tak nesmiřitelný není. „Je to šok. Ale když už město řeklo, že se náměstí dostaví a výsledek určí architektonická soutěž, nedalo se nic jiného než moderní stavba čekat. Nakonec si myslím, že by stodola nemusela být špatná. Chce to odvahu!“ míní debatér s přezdívkou Vrevro.

Výběr vítězného návrhu obhajuje i chrudimský radní Luboš Jelínek. „Vždycky se na starých náměstích stavěly soudobé domy. To neznamená, že tam má stát nějaký hnusný „Prior“.
Moderní znamená, že je budova chytře domyšlená. Příkladem může být Tančící dům v Praze, na který si lidé zvykali šest let.
Protože nejsem v architektuře vzdělaný, mám důvěru ve špičkové odborníky, kteří z návrhů vybírali, a věřím jim,“ říká Jelínek.


„Tančící dům je ovšem úplně jiná kvalita, ten objekt má v sobě filozofii. V návrhu na chrudimský hotel ale žádnou nenacházím.
Navíc v Praze nejde o tak exponované místo v bezprostředním sousedství gotického kostela,“ oponuje pardubický architekt Milan Košař.

Ten vzhled vítězného hotelu zcela odmítá. „Je to arogance. Celé prostředí a těsná blízkost chrámu je natolik cenný prostor, že stavět k němu takovouto stavbu je známka nedostatku pokory.
Velikost architektury není v tom, že na sebe strhne pozornost za každou cenu, ale že vytvoří něco, co harmonizuje s okolím a bere na ně ohled, nikoliv šokuje,“ míní Košař.

Podle něj výstavba nové budovy vedle kostela nemohla dobře dopadnout, ani kdyby se objekt architektům sebevíce podařil, protože místo pro takový záměr není vhodné. „Veřejnost na to musí reagovat, jde přece o stavbu na veřejném prostranství a konec konců i pro veřejnost,“ tvrdí Košař.

Podívat se do muzea na vystavené návrhy včera mířily desítky lidí. Většina z nich pro díla architektů nenašla slova uznání.
„Nevím, proč si musí všichni navrhovat své pomníky. Snad to celé zastaví památkáři,“ říká Jiřina Málková.

Podle ankety na serveru www.chrudim.cz nefandí obyvatelé města ani uvažovanému přeložení silnice přes náměstí ze středu k jeho okraji. Proti jsou tři čtvrtiny hlasujících.

***

Moderna vedle gotiky?

Myslíte si, že historické náměstí v Chrudimi snese hypermoderní výkřik současné architektury?

Líbí se vám navrhovaná stavba hotelu vedle gotického kostela?

Pište na adresu redakce: MFD Pardubice, nám. Republiky 56, Pardubice, 53002 e-mail: redpa@mfdnes.cz Zajímavé příspěvky zveřejníme!

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Autor: PAVEL DOSOUDIL

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Administrátor

Datum:  07.11.2005 12:44

iDnes

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=259&r=mfpardubice&c=313820

Co říkáte na dostavbu náměstí v Chrudimi? Jak to vidí

Jiří Stříteský

primátor Pardubic a senátor

Kostel na historickém náměstí v Chrudimi si nezaslouží, aby vedle něho stála taková „boudička“. Trošku mi návrh architektů připomíná náměstí v Jihlavě, které se také příliš nepovedlo.
Jsem konzervativní člověk a velmi ctím tradice. Myslím, že by měla být zachována dnešní historická podoba náměstí, stavby by měly spolu ladit. Nelíbí se mi ani návrh Zdeňka Kozuba, který navrhl budovu ve tvaru lodi.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Autor:

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Administrátor

Datum:  06.11.2005 12:33

Příspěvek vložen na základě článku Budoucnost Resslova náměstí: http://www.chrudim.info/zpravy/clanek.php?clanek=231

 V článku Vám přinášíme pár fotografií výsledků architektonické soutěže na zpracování návrhů rekonstrukce budovy bývalého Katastrálního úřadu Chrudim, výstavby obchodního a bytového centra na sousední parcele a hotelu na Resselově náměstí v místě dnešní balustrády.

Text celého článku naleznete zde

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Roček

Datum:  09.11.2005 11:32

Předkládám názor s mírným časovým odstupem (po vychladnutí hlavy) Úsměv

U hotelu na balustrádě jsem stále velmi rozpačitý a nedokážu říct ani u jednoho návrhu „to je ono“. Balík slámy je sice liniově čistší, ale vedle kostela a fary na mě působí cizorodě, skoro jako UFO. U lodi bych neměl problém s její zadní částí, ale při pohledu z náměstí působí přeplácaně. Např. podpěrné sloupky, které vytváří jakoby podloubí, dělají na mě dojem, že loď má nožičky, asi takové jako ponorky ve Verneových románech.
Dalším rušícím prvkem, je "skokanský můstek" na střeše. Vzdal bych se rovněž velkých prosklených ploch ve prospěch tradičních materiálů (omítky, kámen). I přes všechny možné úpravy a zjednodušení (amputaci nožiček) zůstává rovná střecha, která je dána základním tvarem celé stavby. Na náměstí bych si rozhodně dovedl lépe představit barák s klasickou šikmou střechou.

V případě balustrády by tedy stálo za pokus vypsání soutěže nové. Spěch a ukvapená rozhodnutí nejsou namístě, rozhodujeme o podobě hlavního náměstí na dalších min. 500 let!

U dostavby katastru se mi jednoznačně nejvíce zamlouvá návrh arch. Kozuba, kterému se povedlo vkusně zakomponovat novostavbu do okolní zástavby tak, že celek působí harmonicky a přirozeně. Je to tento návrh:

http://www.chrudim.info/zpravy/images/2005/153.jpg

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Roček

Datum:  08.11.2005 14:44

V případě hotelu na balustrádě se pan Kušta může rozhodovat pouze mezi prvním (arch. Kuba - balík slámy) a druhým (arch.
Kozub - loď) místem, případně má právo veta. Z toho vyplývají pouze následující možnosti co se (ne)bude stavět:

1) balík slámy http://www.chrudim.info/zpravy/images/2005/156.jpg 2) loď http://www.chrudim.info/zpravy/images/2005/152.jpg 3) nová soutěž

a dále do úvahy přicházejí:

4) historická replika podle dochovaných fotografií 5) stávající stav (zeleň)

Navrhuji tedy administrátorovi novou anketu s výše uvedenými možnostmi. Zcela určitě to panu Kuštovi pomůže při nelehkém rozhodování.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Adalbert

Datum:  10.11.2005 16:09

Výborná rada pro pana Kuštu: koupil si za x milionů pozemek, aby tam nechal pěkný parčík, vhodný leda jako noclehárna pro bezdomovce, a ještě pod ním za dalších x milionů postavil nerentabilní podzemní garáže (k čemuž se ve smlouvě s městem zavázal). Blahopřeji k výbornému podnikatelskému záměru.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  13.11.2005 12:46

Ano, pan Kušta a pozemky, to už je známá historie. Koupil si levně pozemky od lidí vedle Transporty, protože jim namluvil, že tam bude pěstovat ekologickou zeleninu, a pak je prodal o čtyřicet milionů dráže městu na průmyslovou zónu... A ještě měl tu drzost psát ve Zpravodaji Chrudimské volby, že ten prodej pozemků na průmyslovou zónu byl špatný, že město potřebuje v čele manažera a on že to s městem vžycky myslel jenom dobře. Pokud je to pravda, tak je neměl nejdřív takto obrat...

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Tibor

Datum:  15.11.2005 09:37

Souhlasím.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Administrátor

Datum:  09.11.2005 11:38

Příspěvek vložen na základě článku Nová anketa - Budoucnost Resslova náměstí - novostavba: http://www.chrudim.info/zpravy/clanek.php?clanek=232

 Jak se Vám líbí výsledky architektonické soutěže? Který projekt je nejlepší? Vyjádřete svůj názor.

Text celého článku naleznete zde

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  MsG

Datum:  07.11.2005 20:12

Vystavba na namesti podle me neni zase tak spatny napad, ale jedine stavba puvodni historicke budovy. Jinak nemam nic proti modernimu umeni a modernim stavbam (vsak to take studuji), ale zde - v jedine casti neznicene minulym rezimem, ci nijak nezasazene modernimi prvky. To bych radsi dal navrh na zbourani hrozneho baraku na Katerine (mam na mysli borznu).

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Roček

Datum:  12.11.2005 10:13

třeba takhle? http://www.excelia-hifi.cz/img/replika_balustrada.jpg

autorská práva vyhražena, podobnost není čistě náhodná HAHAHA!

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  13.11.2005 12:43

Zajímavé. A rozhodně lepší než "loď". Jenže tohle tam Kušta nepostaví :-/. On chce mít pomník, aby na něj město nezapomnělo. To na něj sice myslí už teď, ale na spekulace s pozemky v průmyslové zóně si za pár let nikdo nevzpomene. Ten dům už tam bude navždycky.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  GROSS

Datum:  12.11.2005 10:30

Docela dobrý. Nenadchne ani nenaštve. Nechybí Vám tam na straně ke kostelu kus domu? Takový divně prázdný to tam je. Na tý fotce je docela dobře vidět, že silnice by byla lepší z druhé straně, aby domy byly s kostelem v symetrii.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Roček

Datum:  12.11.2005 16:52

Záleží na úhlu pohledu. Když postavíte barák blíže ke kostelu, vznikne „díra“ na druhé straně. Přirozenějším dojmem na mě působí barák blíže ke katastru. Není tak odtržený od okolních domů a lépe definuje roh náměstí:

http://www.excelia-hifi.cz/img/balustrada_2.jpg

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  07.11.2005 21:36

Ano!

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  07.11.2005 02:15

Proboha. Jeden návrh horší než druhý. Snad pan Kušta vypíše nové výběrové řízení. A propos, odvážní páni architekti, nechtěli byste postavit něco moderního například místo sloupu Proměnění Páně? Stačilo by něco decentního, ne moc velkého, tak pětipatrového, aby nám to záviděla celá naše země...

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  kwajdan

Datum:  04.11.2005 07:54

Po otevření dnešní MF Dnes jsem málem spadl ze židle, pak jsem se raději podíval na datum, abych se přesvědčil zda jsem nezaspal a není náhodou 1. duben, bohužel tomu tak není. Čekal jsem cokoli, ale tohle je fakt síla, pokud tu hrůzu naše slavné zastupitelstvo skutečně schválilo, tak ať raději chodí kanálem. Stodola na náměstí, to tu ještě nebylo Tak to je fakt na ...

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Max

Datum:  04.11.2005 19:25

Otevrel jsem opatrne, po varovani kwajdana, stranky MFD a fakt jsem neuveril svym ocim. Des, bes. Vila Vilekula, chybi jeste kuri noha a celem k lesu...
Nastesti jsem si precetl cely clanek, kde zije nadeje, ze tenhle navrh skonci tam kde ma a rozhodne ne na nasem namesti.
Nerozumim architekture ani umeni, nicmene na ten "dum" se budou hlavne divat obyvatele, turisti... A s timhle budeme akorat pro smich.

Servus zdravemu rozumu

Max

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  05.11.2005 01:59

Ono "se to neřeklo". Řekli to konkrétní lidé, kteří si to vymysleli. Žádná širší diskuze o podobě náměstí v Chrudimi nebyla. Osobně nevidím důvod, proč by tam nemohl zůstat park, byť v daleko upravenější podobě než nyní. Daly by se tam vysadit nějaké lípy, duby, apod., a jakmile by dorostly, náměstí by rázem bylo uzavřené. A pokud tam skutečně mermomocí musí být dům, možná by se pan Kušta mohl nechat inspirovat starými fotografiemi a nechat tam postavit něco, co se podobá původní stavbě, která tam kdysi stála. Koneckonců se mu povedlo vrátit původní fasádu na dům "U Žraloka", i když podle architektů se tak už nestaví, a stejně tak se povedlo jeho Centrum Kateřina v Havlíčkově ulici, tak proč by nemohl postavit něco podobného i na rohu náměstí? Rozhodně by to bylo lepší než nějaká "odvážná architektonická řešení". Z této formulace mně vstávají vlasy na hlavě hrůzou. Jak by takové "odvážné řešení" vypadalo třeba na Pražském hradě nebo blíže na Pernštýnském náměstí? Ráz náměstí by podle mě měl zůstat zachován. To je přece magnet na turisty. Kromě historického centra nemá Chrudim dvakrát co nabídnout. A turisti určitě nepřijedou na "odvážnou novostavbu". Navíc návrh pana Kauckého na silnici vedle Staré radnice a blok domů vedle kostela je dost děsivý. Kdyby šlo jenom o blok domů vedle kostela, možná by se o tom dalo diskutovat - ale on se ten blok má táhnout až k Růžovce. Tím pádem se výrazně zmenší Školní náměstí a vznikne tam nová, bezesporu moderní ulice. Bude to takové smutné - na jedné straně arciděkanství, Šedivka a kapucínský klášter a na druhé straně blok moderních domů a nanejvýš tak věže kostela....

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  pavlicek

Datum:  06.11.2005 08:56

Myslím, že o změnách na chrudimském náměstí by mohly a měly rozhodnou volby. Ty mají být už za rok. Pokusím se prosadit, aby volební strana Chrudimská volba šla do voleb s jasným stanoviskem k podobě náměstí.
Stavbu bloku domů podél kostela a parčíku pokládám za velkou chybu. Byly by nenávratně zničeny velké hodnoty. Byly by ztraceny další průhledy a siluety. Dnešní politická reprezentace má možná dojem, že získá slávu a pomník. Ale ten pomník bude stejný, jako zničení staré Kateřiny či výstavba ohyzdných tří údů nad městem. Proto do předvolebních materiálů budu prosazovat větu s tímto smyslem: Chrudimská volba odmítá zástavbu místa vedle kostela a do případné koalice politického vedení města vstoupí jen se stranami, které tento názor přijmou jako bod koaliční smlouvy. Nutno podotknout, že město má také svůj územní plán, který v kapitole o městské památkové zóně sděluje, že předmětem ochrany a péče je mimo jiné … b) panorama památkové zóny a hlavní dominanty v blízkých i dálkových pohledech. Myslíte, že kostel je tou dominantou? Dovolím si znovu připomenout myšlenky, které byly v jiných souvislostech publikovány už v roce 1998: *arch. D.Vršek: Zásadní chybou je arogance v rámci urbanistického kontextu místa, zohledňující pouze rychlé, snadné a výhodné řešení, které znehodnocuje dochované hodnoty a genia loci dané lokality *arch. Iva Svobodová: Nesmíme pokračovat v ničení neopakovatelné atmosféry jednotlivých míst v historickém jádru.
A k balustrádě? Tam by měl vyrůst konzervativně vyhlížející dům, který by hmotou odpovídal okolní zástavbě. Onen balík slámy vypadá i působí šíleně. Na štěstí pro Chrudim je příliš drahý a díky tomu snad nereálný. V sobotu dopoledne jsem na výstavu pozval svého kamaráda architekta ze Zlína. Vůbec mne nenapadlo, že bude zavřeno. A nejen to – nikde ani kousek papíru, jaká je otevírací doba. Také tak trochu vypovídající postoj k občanům.

Pavel Pavlíček

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  06.11.2005 19:32

Pane Pavlíčku, tento váš příspěvek mi připadá jako čirý populismus a podraz na koaličního partnera, který lze přirovnat k vražení kudly do zad. Je to právě Chrudimská volba, která má na nynějším návrhu na přestavbu náměstí podíl. Jednak jste jej coby koaliční strana museli podpořit a navíc je investor (pan Kušta) osobou velice blízkou Chrudimské volbě a ing. arch. Karel Thér, který ji rovněž, z pozice městského architekta, neodmítá, je zastupitelem Chrudimské volby.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Max

Datum:  06.11.2005 13:15

Pane Pavlicku, vecne samozrejme souhlas, ale stavet na tom "krmelci" volebni program, to neeeee.
Stejne jako vetsinu diskutujicich me zarazi, proc se musi stavet ausgerechnet tady. At vyresej tu udesnou diru za "katastralem" a to mezi nim a kostelem udelaj neco jako zonu, minipark (ale to uz tady taky nekdo navrhoval).
Ovsem dle predpokladu se vyjadril pan starosta - moc se mi to ze zacatku nelibilo, ale pak me to nejak, jako, to, no...HEZKYYYYYY.
I kdyby tam navrhli barak v podobe zachodovy misy, tak by byl spokojenej...
At uz si ho povolaj do Prahy, ale at nikde prosim nerika, ze je z Chrudimi.



Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  pavlicek

Datum:  06.11.2005 20:36

Maxi, nemluvil jsem o krmelci - tedy balustrádě, ale o bloku domů kolem kostela a parčíku. A populismus? Dávám najevo svůj názor a sdělení, že se jej budu pokoušet prosadit, neznamená to, že se to povede. pp.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  05.11.2005 02:01

Ten odkaz měl být k příspěvku od uživatele "Vrevo", ale to pozorný čtenář patrně pochopí...
Ok?

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Vrevro

Datum:  04.11.2005 10:22

Je to šok. Souhlasím. Ale když už město řeklo, že se náměstí zastaví a výsledek určí architektonická soutěž, nedalo se nic jiného než moderní stavba čekat. Nakonec si myslím, že by stodola nemusela být špatná. Chce to odvahu!

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Roček

Datum:  04.11.2005 20:23

Odvahu ano, ale ne exhibicionismus v historickém jádru Bohužel, škoda Nelze přeci stavět bez ohledu a bez citu pro souvislosti a charakter okolní zástavby. Doufám, že se památkáři probudí a smetou tu hrůzu ze stolu. Jen je škoda, že soutěž byla neveřejná a neúčastnili se jí chrudimští architekti, kteří jsou s městem sžití, znají jeho historii, atmosféru, mají k němu citový vztah. Velké věci se musí navrhovat srdcem. Snad si toho je vědom i pan Kušta, takže mu přeji dostatek trpělivosti a více štěstí při pořádání nové soutěže Ok?

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  05.11.2005 02:18

Zdravím. Náhodou jsem našel toto: http://www.npu.cz/download.php?FNAME=1114430850.upl&ANAME=metodproluky.pdf&MODNAME=gallery_file&ID=3997 Docela zajímavé čtení o tom, jak památkáři rozhodují o novostavbách v historických jádrech měst. Zaujal mě tento odstavec: Do kategorie novostaveb v prolukách patří samozřejmě nejen proluky po jednom domě (usedlosti), ale i proluky po více sousedících domech (usedlostech).
Větší proluka se může v památkovém území nalézat v rozsahu několika zaniklých staveb, části domovního bloku, v některých případech i několika domovních bloků [...]. Naprostá většina situací tohoto typu je zjevně rušivá, zejména tam, kde byla zbořena například čtvrtina domovního bloku. V těchto případech jde o situace z hlediska historické urbanistické struktury obecně nežádoucí, neboť byl změněn charakter půdorysné struktury sídla, a to často v jeho centrální části.
Ze starších map sídla lze vždy přesně rekonstruovat průběh zaniklých stavebních čar i parcelaci. Zájmem památkové péče by proto obecně měla být obnova zástavby na těchto územích. Novostavby by M2LY POKUD MOŽNO RESPEKTOVA NEJEN PŘESNÝ PRŮBĚH STAVEBNÍCH ČAR A PARCELACI, ALE I HMOTOVÝ OBJEM (výšky, tvary a orientace střech) ZANIKLÉ ZÁSTAVBY – pokud je znám ze starých vyobrazení, což obvykle je.
Obecně platí, že novostavby by měly hmotově korespondovat s okolní zástavbou. V památkově chráněných územích při návrhu nové výstavby v takové proluce musí být základním východiskem původní parcelace území (buď zcela nebo rámcově).
Pro regulaci v zásadě platí obdobné principy jako v případě jednotlivé proluky. Na větší proluky by měla památková péče předem stanovit a s příslušným stavebním úřadem projednat základní objemovou a půdorysnou regulaci, vycházející z historické hmotové struktury. V případě velkých proluk lze zvažovat rozdělení na méně parcel než v minulosti, hmotové řešení a členění novostaveb by se však mělo podřídit historické zástavbě. Na složitější situace by měla být vypsána soutěž pro určení regulace. Vyskytují se též případy, kdy zanikl celý menší domovní blok a na jeho místě vznikl prostor charakteru náměstí (Loket, Bílovec – rozšíření náměstí ke kostelu, ale i pražské Staroměstské náměstí). Tyto případy mohou být někdy vnímány pozitivně, zvláště když druhotnost jejich vzniku není na první pohled patrná. Tato situace obvykle trvá již několik desetiletí, stala se součástí obrazu sídla a objektivně zde nejsou rušivé jevy – slepé štítové stěny, chybějící nároží a podobně. V takovém případě bude vždy nutné velmi pečlivě zvažovat rizika nové zástavby a pro dané území připravit kvalitní regulaci včetně případné hmotové představy.

Čili mám dojem, že tu hrůzu v Chrudimi památkáři neschválí, a tak se nakonec nic stavět nebude. Aspoň doufám...

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Erik Bouzek

Datum:  05.11.2005 10:48

Upozorňuji na obchodní dům na náměstí v Jihlavě.Tam se "módní stavba" stala odstrašujícím příkladem a byla dávána za vzor jak se nemá nakládat s památkovými centry starých měst. Doufám, že se Chrudim nedočká toho aby byla takovým záporným vzorem.
Doufám, že památkáři budou v tomto případě rozumní a budou bojovat za zachování rázu náměstí a nenechají ho zohyzdit "módní stavbou".
Co znamená termín "svěži stavba" který užil p.Kušta v tisku?

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Erik Bouzek

Datum:  05.11.2005 10:41

Zastavět t.zv.balustrádu je snad zbytečné.Objekt byv.kat.úřadu potřebuje rekonstrukci a to třeba i tak důkladnou,že z objektu zbyde pouze fasáda.I to se dá s citem provést(staré město v Hradci Králové a pod.)Zastavět proluku za býv.kat.úřadem by bylo rovněž rozumné.Ale zastavovat ten parčík mezi kostelem a katastrálem? Napadá mě jen komerční důvod proč toto realizovat! Za každou cenu vydělávat, ať to vypadá jakkoliv.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Erik Bouzek

Datum:  05.11.2005 10:33

Plně souhlasím s p.Švadlenkou. Proč něco nacpat přímo ke kostelu a zastínit no jako se to stalo v případě Borzny.Toto nákupní středisko mělo mít původně odstup od kostela, ale tehdy bylo cílem kostel obestavět aby byl co nejméně vidět. A to je snad cílem staveb co nejblíže kostela? Nebo za každou cenu realizovat stavby které budou hlavně vydělávat? Město by mělo pamatovat i na budoucí generace a ne kazit to, co nám nechaly doby minulé.Chrudim toho pěkného mnoho nemá a proto by s tím mělo město dobře hospodařit.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  zdemoc

Datum:  21.10.2005 17:23

To jsou novinky,doufejme,že pan architekt nedopustí aby se tak krásné náměstí,kterým se pyšním návštěvám, zohyzdilo a že novostavba bude zapadat do celkového vzhledu náměstí.Byla by to věčná škoda kdyby se tam objevil nevhodný prvek !

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  mac

Datum:  21.10.2005 15:41

Ano, těším a doufám že Chrudim se býskne novou moderní stavbou ktera bude v budoucnu odkazovat na naší dobu a ze to bude stavba , která bude lákat lidi a přál bych této stavbě aby se stala moderní ikonou moderního a dnešního města.Proto porote přeji odvážnou volbu.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  05.11.2005 02:05

Obávám se, že v budoucnu nás leda tak naši potomci budou proklínat, že jsme si nechali tak zkazit historické náměstí.
Protože pak už to bude navždycky. Co přijde příště? Třetí věž ke kostelu, ale tentokrát skleněná a dvakrát vyšší než původní dvě? Nová fasáda Staré radnice reflektující naši "moderní dobu"? No, raději tam nestavět nic, když už údajně není možné postavit nic, co by zapadalo do okolní zástavby...

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Petrarka

Datum:  20.10.2005 17:45

Architekti souhlasí a radní souhlasí - komunikace kolem staré radnice,fary atd, . Proč asi? Pod současnou komunikací vedou nedávno rekonstuované ing. sítě- chrudimáci pamatují-. Jde o peníze-o veliké peníze a za to někomu stojí zlikvidovat to co nám leckdo i ze zahraničí závidí- zachovalé historické jádro města, které je ale cíleně umrtvováno. Lze jenom souhlasit se zástavbou na tzv. balustrádě- zástavbu tam ještě pamatujeme - a mohou tam být podzemní garáže- vždyť tam jsou min. 3 patrové sklepy a rozumný architekt je schopen zcela určitě skloubit historické jádro s moderním objektem-dle přání investora. Na adresu některých radních- staří radní si těsně u staré radnice nedělali silnici. A i já jsem pro určité referendum ale o našich radních. Už aby byly volby.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Roček

Datum:  19.10.2005 13:00

Budu-li vycházet z ankety probíhající na tomto serveru, je přes 70 % Chrudimáků (včetně mě) rozhodně proti "zastavění prostoru těsně podél kostela (na místě dnešní silnice) blokem nových domů a přesunutí silnice ze středu náměstí k jeho okraji (podél staré radnice, katastru a fary)". Své důvody jsem již uvedl, v jiné diskuzi, nechci se tedy opakovat, ale nikdo snad nezpochybní, že nebude-li v centru dostatek volných NADZEMNÍCH parkovacích míst (levné, pohodlné a rychlé zaparkování), nikdo tam za nákupy jezdit nebude, centrum se umrtví a obchodníci skončí.

Můj názor je ten, že o tak závažném zásahu do tváře města by měli spolurozhodovat všichni Chrudimáci v referendu, samozřejmě po předchozí informační a osvětové kampani, aby každý občan měl jasnou představu o všech zamýšlených variantách.

Pro stavbu nových a odvážných staveb je v Chrudimi určitě dostatek prostoru mimo historické centrum, které je tak krásné proto, že je takové jaké je.

Viděl bych zde mnohem důležitější priority: oprava kostela (už z něho dokonce vypadavájí celé kamenné kvádry, rozbitými okny dovnitř zatéká, holubi okupují hlavní věže), oprava Mydlářova domu (fasáda), rekonstrukce Filištínské ulice ..... i priority pro celé město: dopravní napojení průmyslové zóny novou komunikací od severu mimo obydlenou oblast, obchvat města (město neovlivní) a s tím související rozšíření ulice Dašické (město ovlivní), včasné řešení dopravní situace (realizece tzv. jižní spojky) v souvislosti s plánovanou výstavbou nového obřího marketu v těsné blízkosti sídliště U Stadionu, atd...

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  divokej bill

Datum:  06.11.2005 16:22

Mě se stodola docela líbí, rozhodně víc než ta loď. Volné místo na náměstí je zbytečný luxus a navíc neodpovídá charakteru náměstí. To že je ta budova tak moderní vyplývá z toho, že se píše rok 2005, nevidím v tom problém. Myslím, že by si lidé rychle zvykli, rozhodně to není strašidlo jako v Jihlavě a vůbec nemá ambice zastiňovat okolní budovy.
A k těm řečem, že by se zničil charakter náměstí a podobně: To jsou jenom kecy. Kdyby naši předci byli stejní zaprděnci jako vážení přispěvatelé, tak by jsme dneska žádné památky neměli, protože by se nikdo neodvážil postavit kostel, který tak tragicky zničil krásné panoráma Chrudimě, nikdo by nepostavil Mydlářovský dům, který se sem vůbec nehodí (nejsme přeci žádná itálie) a ani jiné drzosti by nikdo netrpěl. To mohla být Chrudim teprv krásná!

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  07.11.2005 01:56

A kdyby naši předchůdci nebyli tak odvážní, mohli jsme ještě stále mít historické domy na Kateřinském Předměstí a ne moderní paneláky lépe odpovídající charakteru architektury druhé půle 20. století....

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Ivan Baborák

Datum:  06.11.2005 23:28

Já se těším na novostavbu na náměstí.A taky si myslím to,co si myslí člověk, co se podepisuje Divokej Bil. Nevím proč by současný lidi neměly mít nárok postavit současný dům na základech dost divného domu, který už na stejném místě na náměstí stál. Jenom nezávidím současným architektům. Kdyby obyvatelé měli rozhodovat v referendu o Tančícím domu, nebo Mydlářovském domu aj. Nikdy by tam nestály. A to by bylo asi škoda. Nebo ne? Většina se taky může mýlit.Kdo kdy četl nějaké dějiny umění,ví kolik je tam děl, která v době vzniku byla poplivaná váženými současníky. Tak že klid a nohy v teple.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  shot

Datum:  25.03.2007 22:28

Problém bude v tom, že tem současný dům - platí-li ten parník vplouvající do náměstí- byl současný tak před 40 lety. Prohlédni si pořádně Tančící dům a zástavbu okolo, ten dům má charakter okolní zástavby a přesto je odlišný. A proto je krásný. Ale zkus mi ukázat jediný dům na náměstí a okolí, který má charakter onoho plánovaného Titaniku.
U Borzny by zapadl, to je podobný charakter.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  buldog

Datum:  25.03.2007 19:18

TO: Ivan Baborák
Pozdravuje Tě bývalý npor. Kloubec z Litoměřic a říká, že Tě měl už tenkrát zastřelit, jelikož mu selhala pistole tak by se mu nic nestalo.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Rydl

Datum:  23.11.2005 13:12

Nemaje jiné příležitosti, využívám této.
Ivánku náš, copak děláš, žes už také tak stár? Všechno nejlepší k Tvým abrahámovinám přeje předpisově Hans R.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  I.B.

Datum:  27.11.2005 22:11

Jeníčku seš milej a máš kliku, že sem to ještě otevřel a hlavně že sem pamatoval to heslo. Napiš mi. Mám mejl ivanbaborak@seznam.cz A drž se dědku!!!!

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Rydl

Datum:  30.11.2005 18:04

Tak Ivane, ať dělám, co dělám, ten tvůj mail je nějak nedostupnej. Ozvi se na zsopocnice@quick.cz Hans

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  07.11.2005 02:04

Ještě dodávám: tvrdíte "na základech dost divného domu". Patrně historickou architekturu považujete za "divnou". Asi tedy vítáte demolici Kateřinského Předměstí, možná byste i přivítal demolici zbytku náměstí a moderní architekturu místo těch "divných" barokních a renesančních domů. Patrně tedy litujete, že nebyl uskutečněn původní návrh přestavby Chrudimě. Viděl jsem ty plány: demolice nejen Kateřinského, ale i Jánského Předměstí, z nichž měl zůstat pouze kostel Svaté Kateřiny, rozsáhlé demolice i v historickém centru (i když to mělo zůstat) a všude moderní a vkusné panelové domy....

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  I.B.

Datum:  10.11.2005 18:17

Pane Švadlenka, na vaše dedukce začínající slovy "Asi a Patrně" odpovídám NE! A bacha, pletete hrušky s jablky.
Nevím jakou spojitost má zločin na Kateřině a ostatní bolševické řádění v Chrudimi s tím, o čem má být tato diskuse.Líbí se mi zatvrzelost s jakou prosazujete SVOJI pravdu. Jen bych vás poprosil, zda byste mohl být víc fér.
Mimochodem, nevím jak vy, ale já cítím za tu Kateřinu, Tři prsty aj. spoluzodpovědnost.Mějte se krasopisně a usmívejte se sluší vám to!

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  10.11.2005 19:45

Hezky jste mně odpověděl. Nyní byste ještě mohl vysvětlit, co si představujete pod pojmem "dost divný dům", jímž jste označil ten historický, který tam stál původně. Z toho jsem odvodil, že se vám historické domy nelíbí. A pozor, právě jste vy mně vnucoval svou pravdu... A jakou má spojitost to, co se chystá na náměstí, s nebohou Kateřinou? Poměrně velkou. V Chrudimi nám toho už moc nezbývá, a proto bychom měli být velice obezřetní, než si nacpeme na náměstí nějakou modernu, která nadobro změní jeho historickou tvář.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  I.B.

Datum:  10.11.2005 20:31

Já teda nemám moc času, ale tak jako se dnes staví architektonické zhovadilosti-podnikatelské baroko- tak i některé historické domy přece nemusí nutně být skvosty určené k obdivování, nemyslím hned na bourání- musím být obezřetný. Ale připomínám, v té proluce nic nestojí! Termín, který používáte, totiž MODERNA - nevím co to je. Všimněte si, že se k úrovni jednotlivých návrhů nevyjadřuju. Chce to trochu odstup, aspoň myslím.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  11.11.2005 00:03

Dobrá, omlouvám se, ten první příspěvek byl psán poněkud v afektu, krátce poté, co jsem ty návrhy viděl a zhrozil se. Máte samozřejmě právo na vlastní názor. Moderna říkám současným stavbám. Mohou být pěkné, zajímavé, třeba se i hodit do okolní zástavby. Jenže něco jiného je postavit takovou stavbu např. na periferii historického centra (to je případ např.
vzpomínaného Tančícího domu) a něco jiného je postavit je přímo v jádru památkové zóny. Přímo v centru středověkého města, v případě Chrudimě možná dokonce v místech, kam kdysi zasahoval hrad (pokud existoval). A u toho je třeba být zvlášť obezřetným.
Až někdo postaví moderní budovu např. na Staroměstském náměstí, protože tam je vedle radnice taky proluka, uznám, že je to asi takový trend a že se tak děje i jinde. Ale zatím tam nikdo nic stavět nechce, tak proč bychom měli být příkladem právě my? V místě proluky nemusí nutně něco být. Stačí vysadit nějaké mohutné stromy (a zrušit ty břízy, které jsou tam teď, nejlepší by byly národní stromy lípy, případně duby), čímž by vznikl parčík. A když už tam opravdu musí něco být, tak něco, co bude respektovat okolní zástavbu. Což si nemyslím o domě, který okolní zástavbu respektuje tak, že ji zrcadlí ve svých skleněných stěnách. To je vskutku invenční.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  07.11.2005 01:55

On stojí Tančící dům např. na Staromáku či na Pražském hradě? Pokud vím, tak tančící dům je na samém okraji historického centra... A jak už jsem napsal, všechny historické architektonické styly se víceméně odkazují k antice, tedy i Mydlářovský dům, takže se vedle sebe hodí. Styly 20. století se snaží zapomenout na všechno, co bylo předtím, a vymýšlet něco zcela nového. Proto se balík slámy vedle gotického kostela a barokních a renesančních domů nehodí. Navíc připomínám, že by Chrudim ráda lákala turisty. Přitom nemá příliš co nabídnout.
Máme pouze historické památky a dobře zachovalé historické centrum, na kterém je důležitá celková atmosféra. Pokud si tam postavíme nějakou modernu, tak se na nás vykašlou a pojedou radši do Mýta, do Litomyšle, do Pardubic, apod., kde takové moderny nemají. A to by byla škoda.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  I.B.

Datum:  13.11.2005 00:12

Celá diskuse je srandovní, pan Švadlenka v národním kroji provází své náfštěvy s klapkama na očích. Jen aby nezahlédli tu hrůzu co stojí vedle kostela.Pokud chtějí fotku, neomylně je strká na vyznačenou značku před masnou.Své vnoučata raději nezve, neb by je při pohledu na nový dům mohl stihnout psotník.
Dalším krokem bude jeho petice, že co se nelíbí jemu je jednou provždy hnusné, a kdo si myslí že ne, je vůl.Politici navrhují, že by to měly rozhodnout volby.Počítačový animátoři navrhují své varianty a nápady.Postrkují stodolu po náměstí stylem šup sem, šup tam.
a ti ostatní? Nemají čas a chuť.A když, zbývá ironie. Bohužel! Tato diskuse se vyčerpala. Končím tvá Máňa.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  13.11.2005 12:52

Výborně. Tímto příspěvkem jste dokázal, že jste demagog, který není schopen věcné diskuze a každého, kdo má jiný názor než vy, zesměšňujete. Osobně se domnívám, že mé fotky kostela, které jsem pořídil teď na podzim budou jednou velice cenné, protože brzy již takto kostel vyfotografovat nebude možné. A opakuji: až vyroste novostavba na Staroměstském náměstí v proluce vedle radnice, tak uvěřím, že už to jinak nejde. Do té doby nechme rozhodnout veřejné mínění. Názor investora by měl být brán za irelevantní. Investor má sám máslo na hlavě a může být již nyní považován za škůdce města, stačí vzpomenout na jeho spekulace s pozemky v průmyslové zóně.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Tibor

Datum:  14.11.2005 11:38

Myslím si,že diskutovat o zástavbě náměstí je už zbytečné.Město pozemky prodalo s tím,že se tam může stavět.Jestli a jak proběhlo výběrové řízení nevím. Kušta bude jistě stavět jen komerční objekt a bude záležet i na ceně.A přece nebude kupovat pozemek aby tam dělal parčík.Takže už je stejně rozhodnuto.Doba,kdy by se občané mohli vyjádřit k zástavbě je tedy už asi prohraná.Záleželo tedy na zadání podmínek při prodeji.K tomu se radnice asi rozhodla sama-bylo tehdy nějaké vyjádření památkářů?

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  divokej bill

Datum:  09.11.2005 09:43

Gotika, že by se odkazovala na antiku??? A že by se k sobě třeba gotické a renesanční stavby hodily??? Ještě že jsou renesanční stavitelé už po smrti, takový tvrzení by považovali za osobní urážku.
Jinak to, že se někomu ten dům líbí, ještě neznamená, že chce bourat celé náměstí.
Jeden dům nikoho od návštěvy města neodradí, i kdyby vypadal podtatně hůř.
Ta proluka je tak šeredná a tak se na náměstí nehodí, že lepší by tam bylo narovnat opravdový stoh slámy, takže jeden balík nemůže nic zkazit

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  10.11.2005 15:00

Jinak, kdyz uz jsme o tom "nenavazovani starsich stylu na sebe", doporucuji clanek Jiriho Kotalika, historika architektury, v MF DNES. I on pise o tom, ze spolu drivejsi styly tolik nekontrastovaly, protoze se vsechny odkazovaly k antice. A to je zastancem novostavby na namesti...
http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=263&r=mfpardubice&c=316949

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Michal Tereska

Datum:  12.11.2005 15:34

K tomu navazování - do 19stol. jak píše pan Kotalík slohy vycházeli z Antiky, ale buďto detaily a nebo hrubými rysy a ty v jednoduchém řešení vzhledu navrhované stavby jsou také ( pořádně si ho prohlédněte ). A jinak jsme ve 21stol. a celé předešlé století si v architektuře šlo svou cestou a bylo by hodně spátečnickým krokem se vracet o 200, 400 či 600let zpět.
Většina dnes nádherných staveb vznikala odvahou soukromých subjektů či nadšením a razantním novátorským postojem panovníků ( ovšem vždy za negativních postojů občanů ). Vašim přístupem bychom byly ve středověku, ale jak píši v jiném příspěvku je to Váš názor a já Vám ho neberu, každý má na vlastní názor právo.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Vendul

Datum:  28.03.2006 18:02

Michale,nemáš pravdu.Sice z Tvojeho slohu vyplývá,že o daném tématu něco víš,ale měl bys zůstat spíš třeba u Bowlingu u Lankaše(ten se Ti moc povedl)než se snažit podporovat míchání dvou odlišných stylů.Je sice pravda,že žijeme v 21.stol.,ale smysl "historického náměstí" by měl zůstat zachován.(Určitě máš vkus i na oblečení:zkus si na sebe vzít historický kostým a k tomu botky podle poslední módy!?)Proč tam nepostavit historicky zapadající budovu s přehnaně moderním interiérem?!?! Názor laika.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  13.11.2005 12:56

Dobře, ale v samém jádru památkové zóny? A ještě takový solitér? To radši nechat tam tu proluku, anebo vrátit se o pár století zpátky. V 19. století se v celé Evropě vraceli o pár staletí zpátky a nikomu to nevadilo. Jinak netuším, kde shledáváte antické detaily v celoskleněné budově, která vlastně ani žádné detaily nemá..... A už vůbec je nedokáži postřehnout v "lodi". Že by byl antický ten skokanský můstek?

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  09.11.2005 14:24

Ono je uplne jedno, ze jsou renesancni stavitele po smrti. S odstupem casu se ukazuje, ze s k sobe ty stavby hodi. Rozhodne vic nez kamenny dum a celoskleneny vedle sebe. To bude vskutku uzasne: stena ze skla, z dalky zrcadlici okolni domy a zblizka prusvitna. Opravdu velmi invenci navrh. Vlastne by se ted mohly stavet jenom zrcadlove domy, to by teprv byla krasa!

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  09.11.2005 14:40

A jeste neco: ono ani nejde o to, ze by do Chrudime prestali jezdit turisti. Oni totiz do ni stejne moc nejezdi. A ani nezacnou, protoze v konkurenci Chrudim jasne prohraje s historickymi mesty, na jejichz namesti zadna ohyzdna novostavba, "z nouze ctnost", jak se zda dle vaseho prispevky, nestoji...

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  divokej bill

Datum:  10.11.2005 16:56

Pod to, co řekl pan Kotalík se klidně podepíšu. Z tý barabizny taky nejsem nijak nadšenej, ale jsem pro, aby se tam stavělo, jsem pro posunutí stavby ke kostelu a jsem proti tomu, aby se tam stavěla nějaká rádobyhistorická slátanina. Z toho, co bylo v soutěži se mi balík líbí nejvíc, tak ho tady na fóru podporuju, i když si nemyslím, že by výsledná budova mohla vypadat takhle

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  10.11.2005 19:39

Jestliže to tedy vidíte tak, že to není žádná sláva, ale z toho je nejlepší balík, proč tedy spíše nepropagujete vypsání nové soutěže? Vždyť co se teď postaví, to už tam bude "navěky", tedy aspoň na několik následujících staletí. Ne nadarmo naši předkové vymysleli přísloví, které se přesně hodí na tuto situaci: dvakrát měř a jednou řež. Můj názor je nechat náměstí v historickém stylu. Tj. postavit místo balustrády nějakou historizující budovu, která by se inspirovala např. původní stavbou. Pan Kotalík píše, že přece nikdo neví, jak vypadala, ale v tom se mýlí. Existuje poměrně dost fotografií, na jejichž základě je určitě možné navrhnout něco podobného. No, a vedle "katastrálu" může vyrůst něco moderního. To by byl podle mě docela přijatelný kompromis.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Michal Tereska

Datum:  11.11.2005 21:30

Pane Švadlenko, to nemyslíte vážně, že by tam měl stát objekt, který tam stával původně ( jeden shořel a druhý byl zbourán ) a tím, že všechny slohy v minulosti vycházely z antiky se také pletete. Všechny obdivované stavby vznikaly pod dlouholetou kritikou občanů a všichni by jsme měli být vděčni za to, že stavitelé našli odvahu na realizaci.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  11.11.2005 22:39

Nepletu se, ty slohy vycházely z antiky. A myslí si to rovněž historik architektury, na nějž jsem nechal odkaz výše. Který mimochodem moderní stavbu podporuje. Já až někdy někdo postaví moderní budovu na Staroměstském náměstí, taky možná změním názor. Do té doby odmítám nechat si zprznit historické jádro města. Už to totiž bude "navždycky". Rozhodně mně pak přijde přitažlivější historické jádro města bez nějaké novostavby než s něčím "odvážným". A nerad bych případného návštěvníka Chrudimě, kterého budu provázet nikoli tak hrdě jako nyní, protože to už nebude stát za to, ale ještě pořád docela hrdě, protože jsem se v Chrudimi narodil a je to zkrátka můj kraj, přivedl na náměstí, cestou ukazuje: "Tohle je Mydlářovský dům, pojmenovaný podle majitelů v šestnáctém století. Tohle je Rozvodovský dům, pojmenovaný podle rodiny Rozvodovy. Kdysi dávno, někdy v sedmnáctém století ho vlastnil jeden můj předek. A tohle nám tu postavili před pár lety. Říkáme tomu "Balík slámy". Moc se to sem nehodí, jestli si chceš vyfotit kostel bez "Balíku", bude nejlepší, když si stoupneš tamhle k masně." To bych byl opravdu nerad. Už teď jsem musel dlouho hledat, když jsem si fotil Svatou Kateřinu, abych ji měl bez Borzny. Mimochodem, i o Borzně se vedly dlouhé diskuze, a ještě vedou, a že by byla zrovna velkým architektonickým přínosem, to se říci nedá...

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Michal Tereska

Datum:  12.11.2005 15:17

Pane švadlenka je vidět, že máme zcela odlišné názory na architekturu a nemá cenu Vám něco vysvětlovat - Váš názor Vám neberu. Jen pro názornost Vám přikládám odkazy na dvě stavby, které svojí modernou zapadají do historické okolní zástavby.
Jinak pokud jste byl na vernisáži při prezentaci návrhů, tak ve svých příspěvcích opomíjíte pár vět, které pan Kotalík ohledně novostavby a vítězného návrhu řekl a nebo jste je nechtěl slyšet. Zde jsou ty odkazy, je z nich i patrné řešení opláštění budovy - http://archiweb.cz/buildings.php?action=show&id=200&type= , http://archiweb.cz/buildings.php?action=show&id=374&type=

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Michal Konvalina

Datum:  15.11.2005 00:11

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  13.11.2005 13:00

Těmito příspěvky jste mě příliš nepřesvědčil. První z je vyfotografován tak, že není poznat, jak zapadá do okolní historické zástavby. Navíc si nejsem jist, jak by se vyjímal např. na Špilberku... A ten druhý - na Václavském náměstí stojí více domů z 20. století. To už vlastně není historické náměstí, takže mi úplně není jasné, proč mi jej předkládáte jako příklad něčeho, co zapadlo do okolní historické zástavby. Ovšem postavte tento dům na Staroměstském náměstí nebo na Malostranském. To by vám nikdo nepovolil. Chrudimské náměstí je ekvivalent Staroměstského.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  GROSS

Datum:  12.11.2005 09:55

Pane Švadlenko, možná byste si místo toho neustálého focení památek mohl občas vyfotit nějakou ženskou. Třeba byste se dostal více do reálného života. To jak fundamentalisticky odmítáte jakoukoliv výstavbu, vypovídá možná více o Vašem vkusu než o rozhledu.
Prohlédněte si nějaké knížky o architektuře. Třeba se tam dočtete, že byla architektura dobrá i špatná. Borzna patří mezi ty druhé. V Rostocku jsem byl, je pravda, že tam mají na náměstí moderní stavbu, nijak mě to nevzrušovalo, takhle to vypadá i v jiných městech. Důležité je, že ta náměstí nejsou skanzeny, žíjí v nich lidé a nikdo si nestěžuje, že tam "chcíp pes", tak jak si lidé stěžují na chrudimské náměstí.
Zkuste na to mrknout i z téhle strany :)

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Augustin

Datum:  04.12.2005 00:09

Myslím si, že zachované starobylé centrum města v žádném případě neznamená, že by v něm měli lidé pobíhat v historických kostýmech a mluvit staročesky! To, jak město bude žít závisí na jeho obyvatelích, na zastupitelích, na kulturním a sportovním programu města během roku, na kvalitních obchodech, dobrých restauracích.., na vás občanech. To přeci nesouvisí s tím, že si necháte hlavní náměstí "lacině" znetvořit! Moderně a plnohodnotně se dá přeci žít i v zcela historickém městu!!! A to si rozhodně nemyslím, že by Chrudim zachovanými památkami zrovna překypovala! Co se týče městských center na západě, zaprvé spousta měst, především v Německu, silně utrpěla za války a jejich dostavby zrovna nejsou extra případy citlivého navazování. Přesto zde nalezneme tisíce měst a městeček (Francie, Toskánsko,..), kde se v zástavbě center jakoby zastavil čas před staletími a přesto se tam lidé baví, nikomu to nevadí, navštěvují galerie s moderním uměním, kluci tam randí s pěknýma holkama a projíždějí tam pěkná auta. A všichni kdo tam bydlí jsou jistě spokojeni... Zdraví, Augustin.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  13.11.2005 13:05

Na středověké náměstí se moderní budova nehodí. Na středověkém náměstí je cenný jeho celkový historický ráz, který moderní budovy narušují. Zvlášť když je to takový solitér. Pak se nám může stát, že k nám ani turisti jezdit nebudou, protože budou daleko krásnější historická města. A z Chrudimě se stane (po snaze některých zdejších pomýlených občanů, kteří odmítají jakýkoli průmysl) obytná zóna pro Pardubice, kterou budou znát leda tak Chrudimáci, ale kam nemá cenu jezdit. Jinak podotýkám, že se do Chrudimě vracím leda tak na některé víkendy, ale jinak většinu času trávím v Praze, takže mám srovnání. A stejně tak, jako by se např. loď nehodila na Malostranské náměstí, nehodí se ani na chrudimské.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  MIREK

Datum:  12.11.2005 15:37

Nezáživné téma.Ale něco mě zaujalo.Mám obavu,že na náměstí může chcípnot něco jiného.(Někdo jiný) Osobně si myslím,že tam je víc obcodníků z Ásie,než psů.Nějak mě tam chybí čeští podnikatelé a živnostníci.Takže ta loď, se tam potom asi opravdu hodí.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  11.11.2005 22:49

Aha, tak ono je to ještě horší. Právě jsem si pozorněji prohlédl fotografie... Dobře, že jsem si Chrudim už nafotil. Protože až tam bude ať už "Balík slámy" nebo "loď", je to tak zhovadile vytrčené do náměstí, že bez toho kostel vyfotit nepůjde. Ani od masny.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  anonym

Datum:  09.11.2005 11:57

To je vcelku vtipnej podotek, divokej bille HAHAHA! Ale myslíš-li to vážně, děláš z toho návrhu z nouze ctnost. Jinými slovy, Tvůj vtip není, jak sám doufám uznáš, racionální, vážně myšlený argument pro souhlas s vítězným návrhem.

P.S. Opravdový balík slámy by se tam vyjímal mnohem víc. Kvůli třem věcem: Jednak by byl opravdový, jednak by (historicky) ladil s reáliemi vzniku okolní zástavby a jednak na něj není potřeba stavbení povolení (potažmo se dá odvézt jinam).

Kušta by mohl dodat ještě čtvrtej důvod: balík slámy nestojí 74 mega. A přitom by na tom opravdovým balíku slámy možná vydělal stejně jako na hotelu. a hlavěn dřív. Kterýpak město v Evropě, nepočítám-li Balkán, Haag a Rusko, se může turistům pochlubit zemědělskými rekvizitami v historickém centru... HAHAHA!

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  divokej bill

Datum:  10.11.2005 17:03

Znouzecnost je taky cnost. Než veřejný záchodky za podivným betonovým zábradlím, tak to radši vítěznej návrh. Na západě se taky nebojej trošku zasáhnout do historický zástavby, obzvláště v Německu měli nechtěných proluk po válce nadbytek a většinou se jim dařilo a daří historickým centrům neublížit.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  11.11.2005 22:51

No, teď v létě jsem viděl německý Rostock. Co tam provádějí v historickém centru, to je hrůza. Dokonce bourají některé hrázděné domy, protože už jsou asi zchátralé, celou jednu stranu náměstí zabírá skleněný panelák... Musel jsem to fotit nadvakrát, jednou jednu stranu a jednou druhou stranu. Aby tam nebyl ten panelák.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  anonym

Datum:  11.11.2005 09:21

Divokej bille, připojuju se k p. Švadlenkovi s jeho logickou námitkou. Nerozumím tomu, co vlastně chceš: takže tobě se nelíbí záchodky etc. a prostě vůbec současný stav a balík slámy je podle tebe o něco lepší. Takže ačkoliv se ti taky moc nelíbí, postavil by jsi ho tam, protože to je furt lepší než ty záchodky...

Promiň, ale v tom mám fakt bordel. To je jako kdybych měl škodovku favorita, snil bych o mercedesu za milion, ale byl bych tak nedočkavej, že bych si hned druhej den šel koupit ranaulta za půl milionu, protože je furt o něco málo lepší než ta škodovka a toho meďoura mi trošinku připomíná. A vůbec by mě nenapadlo, že si můžu vybrat z vkladní knížky ten milion, na vyřízení těch peněz v bance bych ale prostě musel čekat kvůli formalitám zhruba o pět dnů déle. Mohl jsem klidně jezdit ještě pár dnů ve škodovce, ale když já byl jenom nedočkavej...

Možná krkolomé přirovnání, ale nad Tvým způsobem uvažování jsem musel prostě pousmát. Promiň. Ale to je opravdu, jak kdyby sis nedokázal spočítat, kolik je jedna a jedna.

A ještě jednou zdůrazňuju: usmívám se nad Tvým příspěvkem ne proto, že ti vyhovuje "balík slámy" (který se mně opravdu nelíbí ani trošku), ale kvůli nelogickým argumentům, kterými ho podporuješ.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  divokej bill

Datum:  13.11.2005 18:44

Můžu si to dovolit, protože já nic nekupuju ani nestavím. Když tam bude stát balík, tak mě to trápit nebude. A to, co napíše nějakej divokej bill na diskuzní fórum může zajímat možná tak někoho, kdo se jde pobavit na diskuzní fórum, ale rozhodně to nemá žádnej vliv na to, co se bude na náměstí stavět.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  myš

Datum:  08.11.2005 16:28

Protože jsem o návrhu na dostavbu chrudimského náměstí zatím víc četla a neviděla jeho maketu, nevyjadřuji se k němu.
Pozastavuji se nad tolikrát zmiňovaným jménem p. Kušty a nad jeho aktivitami a ráda bych věděla, kdo je tento člověk, jaké jsou v Chrudimi jeho pravomoci, trochu si myslím, jak dlouho bude naše město Chrudimí a od kdy bude Kuštovem......

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Vladimíra Kolkova

Datum:  11.11.2005 10:08

Ráda bych vzkázala panu Kuštovi,že pokud by se chtěl skutečně zapsat do historie města a zachovat po sobě odkaz v podobě zajímavé budovy,měl investovat na pozemku u ploché dráhy a postavit tam hospic!!!!Vážení,v hotelu nás moc bydlet nebude,parkovat můžete různě,ale umírat budeme všichni!!!!A v tomto případě by asi nikomu nevadil ani ,,Balík slámy''či jiná extravagance.Jenže by to holt nebylo tak na očích,že...

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  tom

Datum:  08.11.2005 13:35

...a nejlépší by bylo roztřískat kostel a srovnat ho se zemí,aby nestínil té aroganci a exhibicionismu všech,co se o to bez nás postarali. Vždytˇ si časem zvyknem,že jo pane Libý nebo pane Jelínku?

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  archiv

Datum:  10.11.2005 21:25

Eiffelova věž vznikla při příležitosti výstavy v roce 1889. Stavba se neobešla bez značných problémů. Byly proti ní sepisovány petice, negativně se k ní postavila i vláda a významní umělci. Eiffel do ní proto investoval vlastní peníze a po dokončení mu 20 let patřila, poté přešla do majetku města Paříže. Protesty proti stavbě se vyskytovaly i po dokončení, i když mnoho protestujících změnilo názor. V roce 1910 byly dokonce vypracovány návrhy na její demontáž. V roce 1964 byla Eiffelova věž vyhlášena za historickou památku. Každý rok ji navštíví asi 3 milióny lidí.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Roček

Datum:  11.11.2005 07:30

Eiffelova věž ovšem nesoupeří ve svém bezprostředním sousedství s jinou význačnou dominantou. A co víc, pro Chrudim je kostel Nanebevzetí Panny Marie dominantou bezesporu nejvýznačnější, symbolem města!

Se zájmem si v MF Dnes přečetl názor historika architektury Jiřího Kotalíka. Vpodstatě obhajoval stavbu moderního domu pouze v obecné rovině, ovšem nakonec přiznal, že úroveň konkrétních předložených návrhů v architektonické soutěži na zastavění chrudimské balustrády byla nevalná. Vítězný „balík slámy“ nakonec asi bude opravdu nejlepší, co se týká invence autora a možná vážené diskutující překvapím názorem, že bych byl velmi rád, kdyby se stavěl v Chrudimi. Byla by to další působivá dominanta. Ovšem *** NE VEDLE KOSTELA ***, který je sám o sobě obrovskou dominantou a cokoliv se postaví vedle něho, nikdy tak nevynikne. A bude-li to navíc stavba moderní, kontrastní až provokativní, bude nenávratně narušena jedinečná, neopakovatelná atmosféra historického centra, což by znamenalo pro Chrudim ztrátu toho nejcennějšího, co nám z pohnuté historie kdysi velkého a hrdého královského města ještě zbylo.

Myslím, že v současné chvíli by bylo nejrozumnějším řešením rozdělit výstavbu i schvalovací proces na dvě části:

V případě dostavby katastru je návrh arch. Zdeňka Kozuba dle mého názoru velmi zdařilý, po všech stránkách vyvážený a jeho realizace tudíž bezkonfliktní. Na takovou stavbu bych se těšil.

V případě zástavby balustrády (hotelu) jsem pro vypsání soutěže nové. Pokuď ani druhé kolo nepřinese kýžený výsledek a nepodaří se navrhnout stavbu, která by vkusně ladila s okolím a zároveň měla vsobě nápad a originalitu, nebránil bych se stavbě historizujícího domu, který by byl ovšem postaven v současných parametrech a normách. Navrhuji to jako poslední možnost. Jsem si vědom, že stavba historických replik není mezi architekty (kteří logicky cítí potřebu vytvořit cosi nového, vycházejícího z jejich nitra) atraktivní téma, ale na druhou stranu je potřeba vybrat řešení, které když náměstí nezkrášlí, alespoň mu neublíží.
Havlíčkova ulice i Žralok se povedl, proč to nezkusit i na balustrádě? Když mohli v Drážďanech postavit repliku mariánského dómu (a "odvážných" architektů mají určitě u našich západních sousedů dostatek), proč chtít za každou cenu na balustrádě kostku ze skla a betonu? Ale jak jsem psal, dal bych ještě šanci jiným architektům a myslím, že by byla v zastupitelstvu průchodná i finanční spoluúčast města, kdyby soutěž byla pojata velkoryse a byl dán prostor třebas i význačným zahraničním architektům. Možná by se naši zastupitelé, Chrudim i pan stavitel Kušta nakonec ve světě proslavili Úsměv

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Roček

Datum:  03.02.2006 08:26

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=028&r=mfpardubice&c=424655

Památkáři: Hotel se musí změnit!

Návrhy na dostavbu náměstí v Chrudimi památkáři odmítli.
Chtějí je nechat předělat.

Chrudim - Návrhy na moderní dostavbu chrudimského náměstí, které loni na podzim vybrali porotci architektonické soutěže, se nelíbí památkářům. Ti neschválili ani jeden z vítězných návrhů na stavbu hotelu a přestavbu bývalého katastru na obchodní centrum s byty. Podnikatel Milan Kušta, který chce začít stavět už letos, bude muset návrhy nechat předělat.

„Vyjádření památkového ústavu ke stavebním záměrům na chrudimském náměstí je už hotové. Souhrnně řečeno architektonické návrhy nesplňují podmínky pro výstabu v památkové zóně,“ řekl Václav Medek z pardubického pracoviště Národního památkového ústavu. Svoje vyjádření má v příštích dnech vypracovat také odbor památkové péče chrudimského stavebního úřadu. V praxi to však neznamená, že se na náměstí hotel a obchodní centrum nakonec nevznikne. „Pokud najdeme společnou cestu, pak se stavět bude. Bude však potřeba udělat několik změn a návrhy se tak zřejmě budou muset přepracovat,“ uvedl Medek.

Podle něj teď záleží na investorovi, který z architektonických plánů si definitivně vybere. Soutěž, kterou Milan Kušta vypsal, totiž měla více vítězů. „Já však zatím vůbec nevím o tom, že by památkáři rozhodli. Na jejich stanovisko stále čekám. Mám s nimi schůzku příští týden, kde by se o tom mělo mluvit,“ uvedl Milan Kušta.

Zásahů památkářů do připravených architektonických plánů se nebojí ani autor jednoho z vítězných návrhů Zdeněk Kozub.
„Nechci stanovisko památkářů nijak příliš komentovat, protože jsem ho neviděl v písemné podobě. Nemyslím si však, že by například u našeho návrhu bylo potřeba dělat nějaké zásadní, diametrální změny. Myslím, že společná cesta se dá najít i v tomto případě,“ řekl Kozub.

Podnikatel Kušta by chtěl podle svých slov spustit rekonstrukci katastrálního úřadu a jeho přístavbu do půl roku.
V novém obchodním centru Balustráda by měly být kromě řady prodejen i luxusní byty a velké podzemní parkoviště. Dále připravuje i stavbu hotelu, kde se podle architektonické poroty má rozhodnout mezi takzvanou lodí Zdeňka Kozuba, či stodolou brněnských architektů Kuby a Pilaře.

Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Administrátor

Datum:  14.02.2006 13:49

iDnes

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?r=Bmfpardubice

08.02.2006 - (dp) - str. 02

Památkáři odmítli podzemní parkoviště

CHRUDIM

UDÁLOSTI

Památkáři, kteří nesouhlasí s návrhy na dostavbu chrudimského náměstí, jsou proti tomu, aby investor Milan Kušta, zvolený městem ve výběrovém řízení, budoval v centru podzemní garáže.
Právě od této stavby si ale chrudimští radní slibovali řešení dopravních problémů v centru města. Zatím není jasné, jaké to bude mít důsledky. Lze si jen těžko představit, že na náměstí vyroste nové obchodní centrum a hotel, ale parkovacích míst ještě ve srovnání se současným stavem ubyde.

Foto popis|

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Administrátor

Datum:  14.02.2006 13:50

iDnes

http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?r=Bmfpardubice

Občané návrhy hotelu odmítli Z VAŠICH DOPISŮ

V MF Dnes 10. 2. vyšel článek o stanovisku památkářů ke stavbě obchodního centra s podzemním parkovištěm na náměstí v Chrudimi.

Jejich stanovisko ke stavbě podzemních garáží je negativní.
Ustoupí památkáři od svého vyjádření? V článku je věta, cituji "Město doufá, že ano". Ptám se: kdo je město? Pánové Ladislav Libý nebo Jan Čechovský nebo městská rada složená většinově z členů ODS? Nebo občané města, kteří hned na počátku, kdy byla vyhodnocena architektonická soutěž na zástavbu balustrády, se převážně vyjádřili k návrhům negativně a kteří na rozdíl od architektů budou korzovat náměstím?

První chyba však byla hned na počátku - prodej městské budovy po katastrálním úřadu včetně pozemků balustrády bez uvážení, zda lze postavit objekt podle záměru nového investora, nebo zda nyní nestavět na pozemku balustrády a nechat vyniknout naši dominantu - chrám Nanebevzetí Panny Marie.

O autorovi| Jaroslav Trávníček, zastupitel Chrudimě

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  shot

Datum:  06.02.2006 20:54

Pane Ročku, netěším. Náměstí kterákoliv z představených staveb nevylepší. Navíc považuji za zbytečnou přestavbu ulice přes náměstí a výstavbu domů za kostelem. Je škoda, že se o tom nevypíše referendum.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Jan Švadlenka

Datum:  13.11.2005 13:10

Naprostý souhlas a doporučuji k přečtení ostatním zdejším čtenářům, jakož i panu Kuštovi a politickým představitelům města! Takhle nějak to vnímám já.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  milan novy

Datum:  05.02.2006 10:49

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Těšíte se na novostavbu na náměstí?

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Michal Tůma

Datum:  19.10.2005 14:30

Hm tak s těmi prioritami se dá určitě souhlasit. Ale mám takový dojem, že o tyto priority nestojí lidé ze zastupitelstva.

Reagovat na tento příspěvek

© 2001-2024 Chrudim2000.cz

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, Váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro Vás.