Přeskočit navigaci

Čtenář nepřihlášen.

Nová registrace

Náš tip: Nechte si zasílat jednou denně nově vložené příspěvky do Vaší emailové schránky. Stačí se jen zaregistrovat.

Téma:  na obchodce jako v kleci

Odesílatel:  dubka vochru

Datum:  01.02.2003 04:09

Před několika dny jsem musel zajít do chrudimské obchodní akademie. Co mě tam nemile zaujalo - ne snad překvapilo, protože si uvědomuju, že je to na českých školách naprostý standard, jenom mně to moje hlava opět nedokázala zpracovat - byly zamčené hlavní vchodové dveře. Nevadilo mně, že si já jako cizí návštěvník jako vetřelec, pokud chci jít dál, musím zazvonit. Vadí mně to z té druhé strany.
Studenti "akády", kteří už jsou skorem dospělí, jsou podle mého takto zavření v normálním vězení. Nebavím se o tom, že "kam by taky o vyučování chodili", jistě, veškeré praktické důvody mluví proti mně. Škola se zamyká právě kvůli zlodějíčkům, kteří by jinak mohli jako myšky proklouznout do šaten a vybrakovat kapsy studentů. Nemluvě o syndromu "americké školy", ze které se tu a tam v hlavních zprávách na Nově objeví v černé kronice něco z vylejvání si zlosti na celej svět postřílením učitelů a bývalých spolužáků. Ano, ještě jednou, praktické důvody hovoří proti mně.
Podle mého by ale mnohem více mělo být brán na zřetel cosi, čemu se prý říká princip. Jde přece o étos svobodné skoroakademické půdy, o princip svobody člověka a neomezování osobní svobody. Kor když těm lidem v lavicích je skoro osmnáct, ne-li víc. Takže jsou nesvéprávní a je třeba za ně nést "odpovědnost" - aspoň tak se tomu prý říká - do té míry, že je budeme ponižovat tím způsobem, že když prostě budou chtít jít ven - a neřešme, z jakého důvodu, i kdyby šli místo na hodinu deskriptivy raděj do hospody, tak si holt musí milostivě zazvonit na kancelář školy, vysvětlit důvod odchodu a poníženě požádat o otevření. To je ale trapné!Opatření, že se zamykají hlavní vchodové dveře na základních školách, kde tedy opravdu nevím, jak mají otevření dveří zajištěno v případě akutního ohrožení, chápu. Ale na středních, kde ze studentů máme především vychovávat dospělé lidi, znající svou cenu, to děláme stejně?Když to jde třeba na přes den stále otrevřeném gymplu, kde se třídy prostě střídají ve dvoučlenných službách na improvizované vrátnici, proč by to nešlo na obchodní akademii? No proč přece: možná právě proto, že uvažovat tímto způsobem není v Čechách právě obvyklé.
Malý detail, na kterém se opět odráží naše výchova a zotročení bolševikem.

Reagovat na tento příspěvek

© 2001-2024 Chrudim2000.cz

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, Váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro Vás.