Přeskočit navigaci

Čtenář nepřihlášen.

Nová registrace

Náš tip: Nechte si zasílat jednou denně nově vložené příspěvky do Vaší emailové schránky. Stačí se jen zaregistrovat.

Téma:  konec Microsoftu??

Odesílatel:  Mexiko

Datum:  28.05.2004 09:18

Ikdyž to vypadá jako takzvaně "mimo mísu", tak se toto dotýká každého uživatele Windowsů.

Podle Techworld na bezpečnostní konferenci pořádané společností Microsoft srovnal šéf bezpečnosti Iain Mulholland výdaje Microsoftu na zabezpečení svého software s výdaji americké vlády na neúspěšný projekt protiraketového štítu Hvězdné války – Star Wars. Přesnější čísla však Microsoft neuvedl. Uvedl ale že i přes velké výdaje na zabezpečení software proti virům, červům a dalším způsobům zneužití bezpečnostních slabin, očekávají bezpečnostní experti další zhoršení situace s tím, jak se budou objevovat nové, komplexnější hrozby pro počítačové systémy. Proti Microsoftu a dalším bezpečnostním společnostem hraje i fakt, že se rychlost zneužití nově oznámených slabin v software významně během posledních měsíců zvýšila.

Takže se (uživatelé Windowsů) máte na co těšit.

V souvislosti s tím mne napadla spekulace, že taková firma žije z prodeje softwaru, takže z toho, co zákazníci zaplatí. A když musí vynakládat takové prostředky na zabezpečení (a jak přiznávají, že očekávají ještě zhoršení), tak to jde z tržeb (zisku) - a to jsou peníze od zákazníků. Takže předpokládejme takovou spirálu - velké výdaje na zabezpečení mizerného softwaru, ztráta důvěry zákazníků (a kolik jich už emigruje od MS), snížení tržeb, další komplexnější hrozby pro OS, další náklady na zabezpečení, další ztráta důvěry, další pokles tržeb ....

Takže pokud se pánové v Redmontu nenaučí rychle programovat, tak se bude o MS zanedlouho hovořit v čase minulém. A měli by přestat kecat o tom, jak jsou celkové náklady na pořízení a provoz Windowsů mnohem nižší než na jiné systémy (konkrétně linux, kterého se bojí jak čert kříže).

A pro další upřesnění bych doporučil tento článek http://www.zive.cz/h/Bleskovky/AR.asp?ARI=116643 , kde je přehled největších škod způsobených viry (ty se šíří vlastně jen pod Windowsy, počet virů pro jiný OS je vcelku zanedbatelný - prakticky byl jen jediný funkční). Rekordmanem ve škodách byl v roce 2000 virus Love Bug (I Love You) s odhadovanou škodou 8,75 miliardy dolarů, loňský MyDoom napáchal škody jen za 4 miliardy dolarů.

PS: tento článek sem házím hlavně proto, že si tyto informace v běžných novinách nepřečtete, ale bylo vhodné, aby jste o tomto riziku věděli.

PPS: Užívejte raději nadcházejícího léta.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: konec Microsoftu??

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Vaklaf

Datum:  31.05.2004 08:06

Tak a máme tady další z řady nesmyslných článků o tom zlém Microsoftu, který už se takovou dobu potácí nad propastí a pořád do ní ne a ne spadnout Bohužel, škoda Vážené Mexiko - než sem zase něco tak nesmyslného zase pastnete, tak si to pořádně rozmyslete.

Jen jednu reakci na článek, a to k onomu úžasnému Linuxu, kterého se ten hloupý Mrkvosoft tak strašně bojí. Je nutné si uvědomit, že Linux používají především počítačoví nadšenci, kteří "tomu" opravdu rozumějí a kteří si to jádro opravdu umějí nakonfigurovat po svém. Nic proti Linuxu, ale pokud by se rozšířil tak, jako Microsoft (potěš pánbůh - můžem to zrovna zabalit) tak by jeho výdaje na likvidaci škod vysoce převýšily výdaje Microsoftu - on ten slavnej Linux má děr nepočítaně - jen se na něj právě z důvodu jeho uživatelského nerozšíření ještě nezaměřily skupiny virových a jiných kašparů, kteří v důsledcích ničí práci, případně i majetek jiných lidí

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: konec Microsoftu??

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  MsG

Datum:  31.05.2004 12:25

to Vaklaf: Co to tady slintas za hlouposti, vrat se radsi k tem svym Widlim.

Jinak ja nejsem zadny pocitacivy nadsenec, jen uz me ty Widle nebavi, tak jsem chtel neco jiniho a GNU/Linux se mi hned zalibil, takze s Vilimkem Branou nazdar.

Kdyby neco, tak jsem si vybral - prozatim - distribuci (predtim to byli RedHat 8 a 9) Fedora Core a u ni neni treba umet konfigurovat jadro, instaluje se to velice podobne jako ty vase Widle. Nemel jsem vice casu zabivat se GNU/Linuxem do hloubky, ale brzo jiz budu mit a popravde receno, uz se na to tesim.

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: konec Microsoftu??

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Josef Jarkovský

Datum:  01.06.2004 07:09

Já to říkám pořád, zlaty Macintoshe...

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: konec Microsoftu??

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Mexiko

Datum:  31.05.2004 09:50

Vážený Vaklafe, jsi trochu na omylu s tím, že tento článek je nesmyslný. Není tam sice jasně řečeno, jaké nebezpečí hrozí, ale každému i průměrnému odborníkovi z IT je jasné, že pokud se objeví červík typu Sasser, který ponese v sobě příkaz jako FORMAT C:, tak během zatraceně krátké doby přijdou miliony uživatelů o data v počítači. K tomu Sasseru - ten se nešířil emailem, aby jej uživatel "musel spustit", tak jako je to třeba u virů Netsky a Bagle (a takových uživatelů je hromada, při čtení signatur u mailu vím, že jich hodně chodí z městského úřadu a ze sítě vetrnik.net)

Poměrně velkým mýtem je i tvrzení, že linux používají jen počítačoví nadšenci - už se to stává omylem. Pokud víte, k čemu slouží "nmap", tak si otestujte, na jakém systému funguje většina web-serverů a skoro všechny routery. Dokonce už existuje řada škol v rámci projektu Edunix, která úspěšně opustila platformu windows.

A co se týká děravosti programů - stará dobrá programátorská poučka praví, že v každém programu delším než jeden řádek je alespoň jedna chyba - takže není software bez chyb, jde jen o to, jak zneužitelné ty chyby jsou. A protože se živím podporou koncových uživatelů a vím, kolik těch děr v MSWIN je (či spíše to je jedna velká černá díra) a kolik nejrůznějších aplikací (viry, červy, spyware) se nerušeně těmito dírami "prohání", tak je mi těch uživatelů líto.

A linux - co to je?? To je jádro obalené aplikacemi dle volby jednotlivých firem zabývající se jednotlivými distribucemi.
Vývoj jádra je poměrně ostře sledován velice širokou skupinou lidí (i několik čechů se podílí na vývoji) a případná chyba bývá poměrně rychle odhalena a opravena. Takže zbývá se podívat na aplikace a jejich bezpečnost - tam však existuje možnost volby - co budu používat a existuje spousta alternativ.

Shrnuto - windows je monokultura a jako taková je jednodušeji napadnutelná, ostatní systémy včetně linuxu používají jinou architekturu a virus samočinně napadající obecně tyto systému je poměrně nemožné. A co se týká rozšíření windowsů - podle toho jakou agenturu a jaké výsledky si vyberete - od 20 do 60 procent všech zařízení (počítačů, serverů i jiných zařízení), takže NE-windows systémů je odhadem nadpoloviční většina - a to už za pozornost "virových a jiných kašparů" rozhodně stojí (to že se jim povede proniknout přes některé servery se občas ve zprávách objeví, ale že by dokázali shazovat jeden za druhým dle libosti, tak to ne. Proč asi???)

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: konec Microsoftu??

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Vaklaf

Datum:  01.06.2004 13:59

Dík za podnětnou reakci - některé věci jsem znal, některé ne.
Přesto stále stojím na pozici uživatelského přístupu k jakékoliv win aplikaci pomocí OS Windows. Nutí mne k tomu skladba zaměstnanců v naší společnosti (a je jich bohužel hodně), kteří vědí co je klávesnice, monitor a možná myš.
Všechny ostatní vymoženosti počítačů jsou v tomto případě irelevantní. Když k tomu připočtu fakt, že většina úřadů pracuje s Microsofskými aplikacemi, pak mi ani nic jiného nezbývá, než s nimi pracovat taky.
Jo chtěl bych podotknout, že nejsem správce sítě, pouze ze záliby programuju.

PS: příkaz FORMAT C: mám velmi rád, ale pouze v tom případě, že ho do příkazového řádku napíšu sám HAHAHA! )

Reagovat na tento příspěvek

© 2001-2024 Chrudim2000.cz

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, Váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro Vás.