Přeskočit navigaci

Čtenář nepřihlášen.

Nová registrace

Náš tip: Nechte si zasílat jednou denně nově vložené příspěvky do Vaší emailové schránky. Stačí se jen zaregistrovat.

Téma:  Chybějící šrouby do hlavy ve volební kampani

Odesílatel:  Dubka Vochru

Datum:  13.11.2002 23:32

Teď už je bycha honit, ale po ustavujícím chrudimském zastupitelstvu, kdy už je podoba staronové radnice odmávána, si dovolím pár poznámek k volební kampani v letošních komunálkách.
Chrudimská volba se letos vytáhla se vskutku dobrou, profesionální kampaní, která jí nejvíce pomohla k druhému místu ve volbách. Dokonce dvojitá letáková masáž ve schránkách, vrcholící párem velmi nápaditě a účinně umístěných billboardů. Nešlo si nevšimnout dravého favorita voleb. Ivana Hrochová na starostku.
Jasné a čitelné motto, které konzumenta zbytečně neobtěžovalo nicneříkajícími frázemi o rozvoji tohodle a o důrazu na támhleto stylem, k jakému sklouzly ostatní strany. A to se přitom v MF Dnes dočteme, že Chrudim byla světlou výjimkou v jinak nevýrazných kampaních v kraji.
I když - nemusíme chodit daleko. Ostatní partaje, snad s výjimkou ODS, o jejichž koncertě v kapucíňáku se mluvilo ještě celý týden, se totiž tvářily, že je komunálky nezajímají. Pravda, komunisté ani Řezníčkovci kampaň nepotřebovali. U těch prvních je to vzhledem k zapšklé a politováníhodné členské základně a sympatizantům pochopitelné a v praxi více než osvědčené. A co se týče těch druhých, jejich lídr si blížící se komunálky uvědomuje vždy v pravidelném čtyřletém předstihu, takže už měl zaděláno daleko dřív.
Překvapuje mě ale naprosto diletantský přístup ČSSD, která v kampani zvolila „vyčkávací taktiku“, aby se pár dní před volbami vytáhla s tak prachmizernou kandidátkou, že i při nejlepší vůli si z ní nešlo vybrat. Já sám jsem nad ní strávil nejvíc času, protože jsem zvyklý křížkovat lidi, nikoliv strany, ale ať jsem zdejší základnu jinak vládní strany projížděl shora dolů nebo zleva doprava, musel jsem nad prezentovaným neoficiálním klubem důchodců a nevyzrálých rádobypolitických aktivistů zlomit hůl.
Není se pak čemu divit jejich neúspěchu.
O největší překvapení se však postarala Koalice.
Sdružení, o kterém se mluvilo jako o jednom z favoritů voleb, úplně propadlo, poslední místo mezi úspěšnými stranami a 13,5 procenta je pro něj totálním fiaskem.
A to i přes zvučná jména, jako je Kudrnáč, Macela a další. Po Řezníčkových nezávislých měla Koalice asi nejatraktivnější (neříkám nejlepší, ale nejatraktivnější) kandidátku, ale nemohu se ubránit dojmu, že špatně seskládanou. Favorit na starostu, charismatický Kudrnáč na pátém (?) místě a nevýrazný předseda krachující US na druhém? Za čtyři mandáty může být ještě ráda, ODS totiž scházelo pár desetinek procenta k tomu, aby chytila ještě sedmý mandát. A komu by ho asi vzala? ODS ale přitom přípravě na volby také moc nedala.
Měla jenom štěstí, že podobně jako jinde těží z celostátního, klausovského renomé. Jinak by skončila daleko hůř, chybí jí tady jasný lídr. Libý nemá charisma, jako starosta je slabý a nevýrazný a nedokázal se veřejně přesvědčivě očistit od ustavičného, ačkoliv třeba falešného (to neřeším, to nehraje roli) obviňování z černot ohledně průmyslové zóny. Nevýrazní však byli i další kandidáti ODS, kdy člověka, který by dokázal ovlivnit veřejné mínění, osobnost s výrazným image bys sotva pohledal i na dalších místech. A Jozefy, exkandidát na senátora, jako vycpávka na poslední, 27. pozici? Zvláštní.
Jistě, asi nechtěl do zastupitelstva, ale to už by asi bylo důstojnější ho nenasazovat vůbec.
Výsledných 22 procent v pětadvacetitisícovénm městě pro ODS je zatraceně málo. Podle mého názoru jí ale výrazně pomohla – z hlediska procentuelního zisku – prohrát volby MF Dnes, jejíž jistý redaktor opravdu asi Libého nemá rád, jinak by se ho nesnažil shodit při nejmenší příležitosti, která se mu jenom naskytne.
Ta masáž byla velmi výrazná, podle mě se nechal svést opojením příslušnosti k sedmé velmoci. Nejvíc to přepísknul dva týdny před volbami (vzpomeňte reklamní letáky v ulicích). A bylo to jenom na škodu, protože nakonec jenom pomáhal kopat hrob politicky asi nejsrozumitelnější a nejlogičtější, pravicové koalici ODS, Chrudimská volba a Koalice. Ale to je už úplně jiná kapitola.
s pozdravem Dubka Vochru

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Chybějící šrouby do hlavy ve volební kampani

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Pavel Pavlíček

Datum:  15.11.2002 08:56

Marně si lámu hlavu, komu může patřit pseudonym Dubka Vochru. Ne že by to bylo tak důležité. Ale jen málokdy lze v těchto luzích najít komentář tak vyčerpávající, čtivý a jasný, a navíc tak pravdivý - a přesně popisný! Myslím, že Dubka je talent, a těším se, že si zase něco přečtu! A vůbec mi nebude vadit, že nevím, ke kterému ksiftu to jméno přiřadit. Tak do toho - Pavel Pavlíček

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Chybějící šrouby do hlavy ve volební kampani

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Stín radnice

Datum:  15.11.2002 15:23

článek je opravdu pěkný a vyčerpávající, jen bych jen dodal, že Řezníčkovic nezávislí měli i dobrý tah udělat hospodskou sešlost v každém volebním okrsku.
Jen by mně zajímalo, kolik peněz z průmyslové zóny padlo na kampaň Chrudimské volby ??? ( Plakáty, velkosamolepky, letáky, .... = hodně peněz ).

Reagovat na tento příspěvek

Téma:  Re: Chybějící šrouby do hlavy ve volební kampani

Příspěvek reaguje na ...

Odesílatel:  Lukáš

Datum:  15.11.2002 09:13

Přesně tak, super článeček.
Něco tak dlouhého a zajímavého (ve vztahu k Chrudimi) jsem již dlouho nečetl.
Lukáš

Reagovat na tento příspěvek

© 2001-2024 Chrudim2000.cz

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, Váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro Vás.